Limonata Nedir? Limonata Kaç Kalori Olarak Hesaplanır?

Limonata kaç kalori olarak hesaplanır sorusu merak edilmektedir. Yaz aylarının lezzetli ve soğuk içeceği olan limonatanın yeri çok farklıdır. Limonata şeker, su ve limon kullanılarak hazırlanmaktadır. Limonatanın soğuk olarak tüketilmesi önerilmektedir. Soğuk bir limonata deneyimi için de içecek hazırlanırken, bardağa buz koymak gerekmektedir.

Limonata Nedir? Limonata Kaç Kalori Olarak Hesaplanır?
Limonata Nedir? Limonata Kaç Kalori Olarak Hesaplanır?

Bazı diyet programlarında limonataya yer verildiği görülmektedir. İçecekte şeker bulunsa da düşük kaloriye sahip bir içecek olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle diyet programlarında sevilerek yer almaktadır. Uygulanan diyet programına göre şeker oranı minimum düzeye indirilir. Bazı limonata çeşitlerinde yalnızca meyve şekerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu tür limonatalarda limonun yanı sıra başka meyveler de kullanılabilmektedir.

Limonata Kaç Kalori Olmaktadır?

Limonata Nedir? Limonata Kaç Kalori Olarak Hesaplanır?

Limonata kaç kalori sorusu sıklıkla araştırılan sorulardan bir tanesidir. Şekerli limonatanın 100 gramında 40 kalori bulunmaktadır. Bu da hemen hemen bir yarım su bardak limonatanın kalori miktarını yansıtmaktadır. Şekersiz limonatanın kalori miktarı ise 1 su bardağı için 23 kaloridir.

Limonata Nasıl Yapılır
Limonata Nasıl Yapılır

Şekersiz limonatada %78 oranında karbonhidrat, %11 oranında protein ve %11 düzeyinde de yağ bulunmaktadır. Limonatada ayrıca potasyum ve sodyum bulunmaktadır. Limonata, diyet programlarında tercih ediliyorsa şekersiz olarak tüketimine önem verilmelidir. Aksi durum, diyet programına zarar verecektir. Diyet sırasında, limon kalori hesabını doğru yapmak gerekmektedir.

Limonata Nasıl Hazırlanır ?

Limonata Nedir? Limonata Kaç Kalori Olarak Hesaplanır?

Limonatanın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Standart bir limonatanın hazırlanması oldukça kolaydır. Ev yapımı limonata için gerekli olan malzemeler şunlardır; 10 tane limonata, 5 bardak su, 2 bardak toz şeker, 1 demet nane, birkaç parça buz. 10 adet limonun suyu sıkılarak sürahiye boşaltılmalıdır. Sürahinin içerisine diğer tüm malzemeler katılmalıdır. Sürahi içerisindeki malzemeler güzelce karıştırıldıktan sonra limonata, içime hazır olmaktadır. Limonatanın şekersiz olarak hazırlanması için de 2 bardak toz şekeri listeden çıkarmak gerekmektedir.

Portakallı Limonata Nasıl Hazırlanır ?

Portakallı Limonata Nasıl Hazırlanır

Limonata kaç kalori sorusuna farklı alternatifler üretmek eğlenceli olabilir. Mesela klasik limonatayı portakal ve bal ile zenginleştirdiğimizde farklı bir tat elde ederiz. Ayrıca içeceğin kalori miktarı da hızlı bir şekilde değişmektedir. Bazen bu eşsiz lezzet için, biraz fazla kalori almakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Portakallı limonata için gerekli malzemeler şunlardır; 1 tane portakal, 1 tane limon, 5 yemek kaşığı kadar bal, 2 yemek kaşığı kadar toz şeker, 10 bardak su, 10 yaprak nane ve 5 gram yaş zencefil.

Portakallı Limonata Nasıl Hazırlanır
Portakallı Limonata Nasıl Hazırlanır

Portakal ve limon 6 dilime bölünmeli ve rondoda çekilmelidir. Diğer malzemeleri de rondadan geçirmek gerekmektedir. Ezilme tamamen gerçekleşene kadar rondo ya da blender tarzı bir makine ile işleme devam edilmelidir. Ezilme tamamlandıktan sonra da karışımın üzerine su eklenmelidir. Karışım, soğuması için buzdolabında bekletilmeli ve soğuk olarak servis edilmelidir. Bu şekilde hazırlanan limonatanın kalorisi bal ve portakal nedeni ile biraz daha fazla olmaktadır. Haliyle portakallı limonata kaç kalori sorusu için klasik limonata için verilen cevaptan farklı bir cevap verilmelidir. Ayrıca limonata kilo aldırır mı sorusu için ilgili yazımızı ziyaret ediniz.

İlginizi Çekebilir: 12 Maddede Limonun Faydaları 

Yoruma kapalı.