LOHUSA DÖNEMİNDE DİYET

Lohusalık Döneminde Yapılacak Diyet

Doğum öncesi istemsiz alınan kilolar, doğum sonrasında hızlıca verilmek ister. Fakat hamileliğiniz boyunca fazlaca kilo almış olursunuz. Genelde 12 kilo kadar bir kilo alımı mevcuttur. Bu kilolarımızın ilk 6 kilosu bebek doğduktan 2 hafta içerisinde eksilir. Kalan kilolar ise yavaş yavaş verilmelidir.

Genelde 12 kilo kadar bir kilo alımı mevcuttur. Bu kilolarımızın ilk 6 kilosu bebek doğduktan 2 hafta içerisinde eksilir. Kalan kilolar ise yavaş yavaş verilmelidir.

Sert Diyetlerden Uzak Durun

Özellikle lohusa kadınlar bu dönemde diyet yaparken bebeklerini de göz önüne alarak yapmalıdır. Mesela aşırı ağır bir diyet yaparsa sütü kesilebilir ve bebek bu durumdan çok etkilenir. Aynı zamanda bebeklerin gelişimi için annelerinin yedikleri şeylere çok dikkat etmesi gerekir. Daha sağlıklı öğünler hazırlamalı paketli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Düzenli öğünler lohusalık döneminde çok önemlidir. Düzenli öğün dengesi ise sağlıklı atıştırmalıklar grubunda yer alan kuru meyveler, çiğ badem, ceviz gibi atıştırmalıklardan oluşur.

Bol Bol Protein

Protein bu dönemde çok çok önemlidir. Bu yüzden mutlaka yumurta tüketmemiz gerekiyor. Haşlanmış tavuk ya da kemik suyundan yapılmış çorbalar hem bizim hem de bebeğimizin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Düzenli öğünler bu dönemde çok önemlidir. Düzenli öğün dengesi ise sağlıklı atıştırmalıklar grubunda yer alan kuru meyveler, çiğ badem, ceviz gibi atıştırmalıklardan oluşur.

Kahvaltısız Lohusa Diyeti Olmaz

Sabah kahvaltısı kesinlikle atlanmamalı ve mutlaka proteinle birlikte süt ürünleri de tüketilmelidir. Ekmeği azaltarak paketli ve şekerli gıdalardan, undan yapılmış hamur işlerinden uzak kaldığımız zaman çok rahat kilo kaybı yaşamaya başlayacaksınız. Akşam yemeklerinde çorba ve salata tüketerek hem sağlıklı bir yemek yemiş hem de düşük kalori almış olursunuz. Aynı zamanda bulgur yemeğinin hem kalorisinin düşük hem de süt yaptığını da bildirmek isteriz.

Az yemek ve çok öğünle lohusalık döneminde fazla kilolarınızdan da kolaylıkla kurtulmuş olabilirsiniz.

Sağlıklı Yavaş Kilo Verin

Hamilelik sürecinde alışılan gece öğünlerini azaltmak biraz zordur. Bunun için gece acıktığımız zaman yoğurt ya da tarçın zencefil ve zerdeçalı sütümüze karıştırarak içmeliyiz. Az yemek ve çok öğünle lohusalık döneminde fazla kilolarınızdan da kolaylıkla kurtulmuş olabilirsiniz.

Yoruma kapalı.