Lor Peyniri Kaç Kalori?

Hiç şüphe yok ki, kahvaltı sofralarımızın en vazgeçilmez besinlerinden biri de peynirdir. Hatta evde kahvaltı yapmaya vakit bulamadığımız zamanlarda da, yolumuzun üzerindeki bir fırına uğrayıp aldığımız aperatif kahvaltı seçenekleri arasında olan poğaçalar ya da tostların içinde de peynir yer alır. Fakat her peynir çeşidinin kalorisi farklılık gösterir. Özellikle de tostların içindeki kaşar peyniri açık ara peynir çeşitleri içinde kalorisi en yüksek olan peynir türüdür. Lor peyniri ise, kalori oranında kaşar peynirinde oldukça düşüktür. Peki, ama lor peyniri kaç kaloridir? Dilerseniz bu sorunun yanıtını vermeden önce, lor peyniri evde de hazırlayabileceğinizi hatırlatalım. Sanıldığı kadar zor da değildir üstelik. Diyet yapmaya karar verdiyseniz, sağlığınızı düşünüyorsunuz demektir. Eminiz ki, evde hazırlamak için de mutlaka zamanınız vardır. Hem de daha sağlıklı…

Malzemeler:

2 litre süt (Tercihen günlük taze süt. Fakat bulmakta zorlanıyorsanız, uzun ömürlü sütlerden de olabilir.)

3-4 yemek kaşığı limon suyu. (Tercihen sirke de olabilir.)

Evet, tüm ihtiyacınız olanlar bunlar.

Yapılışı:

Sütünüzü tencereye boşaltın, kaynamaya alın. Süt köpürerek kaynamaya başladığı anda limon suyunu üzerine dökün. Süt kesilmeye başlayacaktır. Hafif hafif karıştırın, kesilip oluşmaya başlayan lorların altında yeşil su oluşmaya başlayınca süzgecinize alın, suyunu süzene kadar burada kalsın. Dilerseniz soğumadan önce tuz da ekleyebilirsiniz. Lor peyniriniz hazır. Afiyet olsun.

Piyasadaki marka çeşitliliği dikkate alındığında kalori aralıkları:

(100gr) Lor peyniri: 122- 201 Kalori aralığındayken;

(100 gr) Yağsız, tuzsuz lor peyniri: 61- 89 Kalori aralığındadır.

Diyette hem sağlıklı olmasını hem de kilonuzun kalıcılığını hedefliyorsanız; lor peynirinde dört yemek kaşığının (40gr) üzerinde bir porsiyonun; bu da 36 kaloriye denk gelmektedir; günlük tüketimin üstünde olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Çünkü hepimizin bildiği gibi, diyette tek besine ağırlık vermek doğru değildir. İhtiyacınız olan günlük kalori miktarını lor peynirinden karşılamayı düşünmemelisiniz. Her besinin fazla tüketildiğinde zararlara yol açabileceğini unutmamakta fayda var. Lor peyniri de buna dâhildir. Özellikle laktoz inteloransı olan kişilerin buna ayrıca özen göstermesinde yarar vardır.

Yoruma kapalı.