Helva Kaç Kalori?

Un ve irmikten yapılan helva Türk mutfağının geleneksel tatlılarından birisi olarak vazgeçilmez damak zevklerimiz arasında yer almaktadır. Helvanın yapılış tarifi dikkate alındığı zaman gerçekten de tadıyla olduğu kadar kokusuyla da insanları kendine doğru çeken, kendine mest eden ve asla tadı damağımızdan çıkmayacak tatlılar arasındaki yerini korumaya devam ettiğini dikkate almamız gerekir.

İşte ortada duran bu nitelikleri esas alındığı zaman gerçekten de tamamen beklentilerin ötesinde helva yapımı ortaya konulacaktır.

Un Helvası Tarifi

Un helvası ile siz de geleneksel damak zevkimiz olan un helvasını tatmış olacaksınız. Un helvası için başlıca malzemeler şunlardır:

– 2 su bardağı un

– 1 su bardağı sıvı yağ ve isteğe bağlı olarak ceviz

– 1 su bardağı toz şeker başlıca malzemelerimiz olarak karşımıza çıkar.

Öncelikle şerbeti kaynatarak başlamak gerekmektedir. Tencerede bulunan suyun içerisine 1 su bardağı toz şeker aktarılarak şeker eriyinceye kadar yüksek ısıda kaynatılır. Şerbet kıvamına geldiği zaman kısık ateşte kaynamasına devam edilir. Diğer taraftan 1 su bardağı sıvı yağıyla 2 su bardağı ununu ayrı bir tencerede kaynatın ve unun kendine has koyu kıvamını almasını bekleyin. Undan koku gelince kavrulması için yine işleminize devam edin. Şerbeti hızlıca una dökerek yine hızlı bir şekilde topaklanmadan karıştırarak böylelikle un helvasını kaşığın arkasıyla ezme işlemine geçerek dinlendikten sonra dilediğiniz şekli verin ve üstüne ceviz yerleştirerek servis edin.

İrmik Helvası Tarifi

Geleneksel damak zevklerimizden bir diğeri olarak helva kaç kalori açısından yer verildiği zaman 1,5 su bardağı irmik, 3 yemek kaşığı tereyağı, 1 su bardağı su, 1 su bardağı süt ve de 1,5 su bardağı toz şeker bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak fıstık ve krema serviste kullanılabilir.

Yapılışı olarak 3 yemek kaşığı tereyağı tavada eritilir ve ardından 1,5 su bardağı irmik aktarılır. Bu karışım devam ederken şerbeti için de ayrıca bir kaynama kabında 1,5 su bardağı sütü, 1,5 su bardağı toz şekeri ve suyu karıştırın.

Helvanın kalorisi 100 gr porsiyonda 562 kcal’dir.

Yoruma kapalı.