Matcha Çayı Nedir? Evde Matcha Çayı Nasıl Demlenir?

Matcha Çayı Nedir ?

Japon çay törenlerinin baş kahramanı Matcha Çayı son yılların en çok merak edilen bitkisel ürünlerinden biri olmayı başarıyor. Tatlı üretiminde de sıklıkla kullanılan bu çay, aynı zamanda bir latte malzemesidir. Sağlık sektöründe de büyük bir öneme sahip olan bu ürün yeşil bir toz şeklinde satılmaktadır.

Matcha Çayı Nedir ?

 

Tıpkı yeşil çay gibi besin deposu olan Matcha, bir tür camellia sinensis bitkisidir. Daha çok Japon kültüründe tercih edilen bu bitki, doğrudan güneş ışığı ile maruz kalmaktan hoşlanmaz. Bu noktada çiftçiler, matcha çayı bitkisinin üzerini örterek 20 ile 30 gün içerisinde toplanmaya hazır hale gelmesini bekler. Tam bir sağlık deposu olan bu çay, toplandıktan sonra kurutularak granit taşlar aracılığı ile ince bir toz haline gelene kadar öğütülür. Böylece tatlı, çay, kahve ve sağlık sektöründe yer edinmeyi başarır.

Evde Matcha Çayı Nasıl Demlenir ?

Tam bir sağlık deposu olan matcha, evde demlenebilecek bitki çaylarından biridir. Klasik bir mathça çayı demlemek için 1 çay kaşığı kadar matcha tozu ile bir fincan sıcak suyu birleştirmek yeterli olacaktır. Her bitki çayında olduğu gibi şeker kullanmamak, çaydan alınacak faydayı artıracaktır.

Matcha tozu ile suyun tamamı aynı anda bir araya getirilmemelidir. Sağlıklı ve tadına doyulmaz bir çay elde etmek için öncelikle bitki tozunun üzerine yarım fincan sıcak su eklenmeli ve karışım yoğun bir hal alana kadar karıştırılmalıdır. Karıştırma sürecinde ise mutlaka ve mutlaka bambu fırça ya da kaşık tercih edilmelidir. Ardından yarım fincan sıcak su karışıma eklenerek hızlıca karıştırılmalıdır. Böylece üzeri köpüklerle dolan bir çay elde etmek mümkün olacaktır.

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

matcha-cayi-nedir

Daha önce Dusge uzmanlarının da belirttiği gibi eğer hem sağlıklı hem de lezzetli bir bitki çayı içmek istiyorsanız, Matcha çayı ile tanışma zamanınız gelmiş demektir. Hem çok lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir çay olan matcha antioksidan bileşenleri ile tanınmaktadır.  Karaciğer hasarlarının önüne geçen bu bitki çayını tüketmeden doktorunuz ile görüşmeniz önerilir. Tansiyon, şeker, kalp, böbrek  rahatsızlıkları ile hamilelerin tüketmeden önce mutlaka ve mutlaka doktor tavsiyesi alması önem taşımaktadır.

Not: Matcha çayı başta olmak üzere, sitemizde paylaşmış olduğumuz bitkisel ürünleri doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanızı öneririz. Özellikle kronik rahatsızlıkları olan kişilerin bitki çayı tüketiminde ilgili doktorlarından tavsiye almaları önem taşır.

Yoruma kapalı.