Mayo Clinic Diyeti Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verilir?

Mayo Clinic Diyeti

0 216

Mayo Clinic Diyeti

Mayo clinic diyeti nasıl yapılır? Kaç kilo verilir? Bu konuda öncelikle bilinmesi gereken diyetin ilk dört günü kilo kaybı olmamasıdır. Ama beşinci gün aniden bir kilo kaybı başlar ve ilk on günde 4 ya da 5 kilo verilir. Diyete devam edilirse 2 ya da 2,5 ay içerisinde 20 kilo verilir. Diyetin ana fikri karbonhidratlardan kesinlikle uzak durmaktır. Yasaklı yiyecekler listesinin neredeyse tamamı karbonhidratı çok yüksek olan besinlerden oluşmaktadır. Ayrıca şeker de tamamen diyet yaparken kullanılmaması gereken besinlerdendir. Diyetin ana fikrine göre yağ tüketimi ile kilo verilebilir. Yani yağ tüketimi serbest olan mayo clinic diyetinde salatalara ya da yemeklere istenilen yağ konulabilir. Genellikle alışılmış diyet listelerinde önerilen yumurtanın pişirme şekli haşlama iken bu diyette yağda pişirilmesinde bir sakınca yoktur. Ya da çok kalorili olduğu için kullanılmayan çoğu salata sosu bu diyette serbesttir. Sebze ya da et pişirmede de rahatlıkla yağ kullanılabilir. Genellikle diyetlerde önerilen haşlama ya da ızgara usulü mayo clinic diyetinde zorunlu değildir. Ama ızgara tercih edenler elbette daha iyi verim alacaktır.

Mayo Clinic Diyetindeki Serbest Yiyecekler

Kırmızı soğan, kırmızı dolmalık biber, brokoli, salatalık, turp, lahana, yeşil soğan, ıspanak, marul, domates. Serbest yiyecekler gün içinde istenildiği kadar tüketilebilir.

Mayo Clinic Diyetindeki Yasaklanan Yiyecekler

Beyaz soğan, pirinç, patates, kereviz, makarna, arpa, Meksika mutfağından her besin, mısır, bezelye, kuru fasulye, muz, dekstroz, kuru meyveler, glukoz, heksitol, maltoz, sakkaroz, bal, fruktoz, mısır unu, kafein ya da nişasta içeren tatlılar.

Mayo Clinic Diyet Listesi

Sabah: Herhangi bir pişirme türü ile pişirilmiş 2 adet yumurta, 2 dilim pastırma, sınırsız yeşil çay, yarım greyfurt. Öğle Yemeği: Yarım greyfurt ya da greyfurt suyu, istenilen sosla hazırlanmış salata, sınırsız et, balık, hindi ya da tavuk. Akşam Yemeği: Yarım greyfurt ya da greyfurt suyu, sınırsız et ya da balık, sınırsız sebze (yemek ya da salata), çay ya da kahve. Yatmadan önce 1 bardak süt.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.