3 Aşamada Mayo Clinic Diyeti Nasıl Yapılır?

Mayo Clinic Diyeti Nedir?

Mayo clinic diyeti nasıl yapılır? Kaç kilo verilir? Günümüzde çok dikkat çeken yemek tarifleri ve yenilecekleri ile göze çarpan bir beslenme türüdür. Mayo kliniği diyeti ile adlandırılan beslenme şeklinde her diyette olduğu gibi sağlıklı yaşam hedeflenmektedir. Fiziksel aktivitenin yanı sıra kalori hesabı yapılarak zayıflamayı sağlayan bir diyettir. Sağlıklı diyet arayışında mısınız? O zamanda daha fazla bilgi edinmek için mutlaka okuyama devam edin!

1 – Mayo Klinik Diyeti Nedir?

mayo-clinic-diyeti-nasil-yapilir-kac-kilo-verilir
Mayo Clinic Diyeti

Bu konuda öncelikle bilinmesi gereken diyetin ilk dört günü kilo kaybı olmamasıdır. Ama beşinci gün aniden bir kilo kaybı başlar ve ilk on günde 4 ya da 5 kilo verilir. Diyete devam edilirse 2 ya da 2,5 ay içerisinde 20 kilo verilir. Diyetin ana fikri karbonhidratlardan kesinlikle uzak durmaktır. Yasaklı yiyecekler listesinin neredeyse tamamı karbonhidratı çok yüksek olan besinlerden oluşmaktadır.

Ayrıca şeker de tamamen diyet yaparken kullanılmaması gereken besinlerdendir. Diyetin ana fikrine göre yağ tüketimi ile kilo verilebilir. Yani yağ tüketimi serbest olan mayo clinic diyetinde salatalara ya da yemeklere istenilen yağ konulabilir. Genellikle alışılmış diyet listelerinde önerilen yumurtanın pişirme şekli haşlama iken bu diyette yağda pişirilmesinde bir sakınca yoktur.

Çok kalorili olduğu için kullanılmayan çoğu salata sosu bu diyette serbesttir. Sebze ya da et pişirmede de rahatlıkla yağ kullanılabilir. Genellikle diyetlerde önerilen haşlama ya da ızgara usulü mayo clinic diyetinde zorunlu değildir. Ama ızgara tercih edenler elbette daha iyi verim alacaktır.

A – Mayo Clinic Diyetindeki Serbest Yiyecekler

Diyet yemek listesi oluştururken elbette diyete bağlı kalmalısınız. Tüm yiyecekler serbest olmadığı için size uygun olarak listelerinizi, yemeklerinizi hazırlayın. Bu diyette karbonhidrat yasak olduğundan genel itibari ile yiyebilecekleriniz bu şekildedir:

Kırmızı soğan, kırmızı dolmalık biber, brokoli, salatalık, turp, lahana, yeşil soğan, ıspanak, marul, domates. Serbest yiyecekler gün içinde istenildiği kadar tüketilebilir.

mayo-clinic-diyeti-nasil-yapilir-kac-kilo-verilir

B – Mayo Clinic Diyetindeki Yasaklanan Yiyecekler

Diyette kalori oranı yüksek ve karbonhidrat ağırlıklı olan yiyeceklerin tamamı yasaklanmıştır. Kilo vermek için listede yer alan besinlerden uzak durmanız şarttır. Aksi takdirde kilo alımını devam edecek, kilo da veremeyeceksiniz. İşte yenmemesi gereken Mayo clinic diyeti içindeki besinler:

Beyaz soğan, pirinç, patates, kereviz, makarna, arpa, Meksika mutfağından her besin, mısır, bezelye, kuru fasulye, muz, dekstroz, kuru meyveler, glukoz, heksitol, maltoz, sakkaroz, bal, fruktoz, mısır unu, kafein ya da nişasta içeren tatlılar.

2 – Mayo Clinic Diyet Listesi

Her diyet listesinde olduğu için bu diyeti uygulamak adına da örnek araştıyor olabilirsiniz. Yenebilir ve yenemeyen yiyecekleri konusunda bilgi aldıktan sonra gün içi beslenmenize kendiniz karar verebilirsiniz. Fakat bu örnekte dikkat etmeniz gereken kesin bazı kurallar bulur: Mutlaka kahvaltı yapmalı, karbonhidrat yememelisiniz. Ancak böyle bir sonuca erişebilmek adına ilerleyebilir ve kilonuzdan kurtulabilirsiniz.

Sabah:

 • Herhangi bir pişirme türü ile pişirilmiş 2 adet yumurta,
 • 2 dilim pastırma,
 • Sınırsız yeşil çay,
 • Yarım greyfurt.

Öğle Yemeği:

 • Yarım greyfurt ya da greyfurt suyu,
 • İstenilen sosla hazırlanmış salata,
 • Sınırsız et,
 • Balık,
 • Hindi ya da tavuk.

mayo-clinic-diyeti-nasil-yapilir-kac-kilo-verilir

Akşam Yemeği:

 • Yarım greyfurt ya da greyfurt suyu,
 • Sınırsız et ya da balık,
 • Sınırsız sebze (yemek ya da salata),
 • Çay ya da kahve.
 • Yatmadan önce 1 bardak süt.

Mayo Clinic diyeti uygulamak için kişilerin vejetaryen ya da vegan olmaması gerekiyor. Listede göreceğiniz üzere bol bol protein bazında beslenme gerçekleşmektedir. Böylelikle karbonhidrata gerek duymadan doyum gerçekleşir. Eğer et yememek konusunda kararlarınız varsa ya da zorlanıyorsa listeyi değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak bu değişim sonunda doyma konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

3 – Mayo Clinic Diyeti Özellikleri Neler?

Diyet adını, Amerika’da yer alan bir sağlık ve araştırma merkezinden almaktadır. Mayo Clinic adındaki merkezde yapılan araştırmalara göre bu tarz bir beslenme tarzı geliştiriliyor. Beslenme tarzı olarak adlandırılması ise bilinçli bir şekildedir. Çünkü diğer diyet listeleri gibi zayıflayana kadar uygulanmalı tarzında kasıt bulunmuyor. Amaç aslında birey ve hatta bireylerin beslenme düzeninde ciddi bir değişim sağlamaktadır. Aksi takdirde diyet gibi kısa süreli uygulanır ve net sonuç vermemektedir.

mayo-clinic-diyeti-nasil-yapilir-kac-kilo-verilir

Bu beslenme örneğinde dikkat edilen ilk temel unsur kahvaltıdır. Uygulayanlar kesin olarak kahvaltı yapmalıdır. Gün içinde kahvaltı yapmamanın daha fazla kalori ihtiyacı doğuracağını düşünür. Kan şekeri değerlerini de dengelemek adına sabah kahvaltı yapmadan güne başlanmamalıdır. Bu öğünü de sadece kahve ile vs. geçirilmemeldir.

Sadece beslenme yeterli değildir. Beslenmenin yanı sıra kişiler aynı zamanda fiziksel aktiviteye de dikkat etmek zorundadır. Bu aktiviteler sayesine var olan kalorilerin de yakılması kolaylaşacaktır. Böylece kilo vermek diyet listesi ile uygulanabilir hal almaktadır.

YouTube video

Yoruma kapalı.