Melisa Çayının Faydaları

Melisa; Roma zamanından beri bazı hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılan, limonda bulunan kokuya benzeyen bir kokuya sahip, çiçekli, nane ailesinden gelen bir bitki türüdür. Yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan bu bitki, papatya gibi sakinleştirici özelliğe de sahiptir. Stres ve kaygı sorununu ortadan kaldırdığı yapılan araştırmalarla görülmüş, sinir sistemi tedavisinde kullanılır hale gelmiştir.

melisa-cayinin-faydalari-1

Melisa, çay dışında yağ olarak mantar egzama gibi cilt hastalıklarında anti bakteriyel özelliğiyle de, tedavi edicidir. Melisayı krem, kapsül ve yağ olarak da kullanabilirsiniz. Melisanın önerildiği miktar, günde 1,5 ile 4 gr arasında çay olarak demlenip ve taze olarak tüketilmesidir. Daha fazla miktarda yaparsanız da en fazla 2 gün içinde tüketilmesi gerekiyor.

Melisa, uyku sorunu çekenlerde, aşırı stres yaşayanlarda kullanıldığı gibi, sindirim sistemi için de tavsiye edilir. Ayrıca gaz giderme, şişkinliği azaltma, mide hastalıkları tedavisinde ve ateş düşürmede de oldukça etkili bir bitkidir.

Melisanın yararları dışında elbette yan etkileride olması dahilinde bir ihtimal. Kullanmadan önce devam eden bir rahatsızlığınız var ise ilaçlarınızla etkileşimi olup olmayacağını doktorunuza danışarak verdiği bilgiler doğrultusunda almalısınız. Melisa çayı; tiroit ve sedatif ilaçlarla birlikte kullanılmamalı ayrıca uyku sorunu, kaygı gibi şikâyetlerinizden dolayı ilaç kullanıyorsanız kesinlikle melisa çayı tüketmemelisiniz. Hamilelik döneminde de güvenirliliği hakkında yeterli bilgi olmamasından dolayı mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çocuklar için önerilmez.

Yoruma kapalı.