Nasıl Kilo Verilir?

İçine girilemeyen en sevilen kıyafetler, tatilde mayodan, bikiniden sarkan fazlalıklar kadınların en büyük kabusudur. Her kadının anatomik yapısı farklı olduğundan, her kilo verme programı da farklılık gösterir. Metabolizmaya uygun bir diyet seçmek ve bunu bir uzmanına danışarak yapmak, sağlık için de büyük önem taşımaktadır.

Yanlış yapılan diyetler ve egzersizler kişinin verdiği kiloyu daha hızlı ve daha fazla geri almasına, vücudunda bel, eklem yerlerinde hasar oluşmasına da neden olabilmektedir. Kilo vermeyi düşünen kişinin her şeyden önce sağlığını muhafaza ederek, doğru bir program seçmesi gerekir.

Günlük alışkanlıklarımız, aileden gelen beslenme alışkanlığı, hareketsizlik, spor ve bol sıvı tüketmemek zayıflamayı engelleyici bir alt yapı oluşturmaktadır. Nasıl hızlı kilo verilir yerine, nasıl sağlıklı kilo verilir sorusunu kişinin kendine sorarak belirlemesi önemlidir.

Beslenme alışkanlığı değiştirerek işe başlanılabilir. Yediğimiz gıdaların doğru miktarlarda ve doğru zamanlarda alınması, metabolizmanın çalışması için çok önemlidir. Hızlı çalışan bir metabolizma, hızlı kilo kaybı demektir. Beslenme tek başına yeterli midir? Tabi ki hayır! Çünkü ne kadar sağlıklı beslenilirse beslenilsin, hareket etmeyen vücutta, kan akışı, sindirim sistemi ve daha bir çok organ gerektiği gibi çalışamaz.

Beslenmenin yanına eklenecek günlük spor alışkanlığı ve beraberinde bol sıvı tüketimi normal şartlarda sağlıklı kilo kaybederek zayıflamayı sağlayan unsurlardır. Bilinen bir rahatsızlık yok ise; günde yapılan kırk dakikalık hızlı tempo bir yürüyüş, meyve ve sebze ağırlıklı beslenme alışkanlığı, hayvansal gıdaların ölçülü alınması, metabolizmanın hızlı çalışmasında önemli bir etkendir.

Kendi vücut yapımıza ve sağlığımıza uygun bir programla hızlı kilo vermek mümkündür; yeter ki bunu kendi kafamıza göre değil, bir doktor ya da beslenme uzmanı desteği alarak yapalım.

Yoruma kapalı.