Ölüm Diyeti Nedir, Kimler Tarafından Uygulanır?

Ölüm Diyeti Ne Anlama Gelir?

Ölüm diyeti hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır. Acil bir şekilde kilo vermek isteyenler, uzman kontrolünde ölüm diyetini tercih edebilir.

En ağır diyet seçeneklerinden bir tanesi olan bu diyet, farklı ülkelerin adını almıştır. Fazla kiloya sahip olan kişiler tarafından uygulandığında ve diyet kurallarına uyulduğunda, kısa sürede kilo verimi sağlanır.

Bir haftalık ölüm diyeti yapıldığında 6 kiloya kadar kilo vermek mümkündür. Ancak diyetin farklı bünyelerde değişiklik gösterebileceğinin akılda bulundurulması gerekir. Herkesin kilo verme durumu farklılık gösterir.

Ölüm Diyeti Türleri Nelerdir? Popüler Olan 2 Farkı Ölüm Diyeti!

olum-diyeti
Ölüm Diyeti

Türkiye’de son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilen diyet türleri arasında yerini alan ölüm diyeti, İsveç diyeti ve Kore diyeti adıyla anılmaktadır.  Peki, bu diyetlerin detayları nelerdir ve neleri kapsamaktadır açıklanacak olursa;

1.      Ölüm Diyeti Kore Nedir?

Ölüm diyeti Kore adıyla anılan diyet, zayıflamanın yanında birçok hastalığın iyileştirilmesinde de oldukça etkilidir. Diyet ekonomik seçenekleri bulundurmanın yanında oldukça sağlıklıdır. Ayrıca herkes tarafından uygulanabilmektedir.

Kore ölüm diyeti pratik olduğu gibi belli kuralları içeren diyetler arasında yerini almaktadır. Bu kurallardan detaylı bir şekilde bahsedilecek olursa;

 • Bu diyet genel olarak diğer diyetlerde olduğu gibi ekmek yememeyi önermektedir. Diyete başlayacak kişilerin, öğünlerinden ekmeği çıkarması gerekir.
 • Kore diyeti omega kaynakları üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle ilk defa Kore diyetine başlayacak kişilerin, yağ, tuz ve kırmızı et gibi besinleri tüketmemesi gerekir.
 • Daha hızlı kilo vermek için şekeri de diyet boyunca kullanmamak önemlidir.
 • Diyet besinlerin pişirilmesi konusunda da kural koymaktadır. Diyet süresince kızartma asla yapılmamalıdır. Haşlama ve ızgara gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Ölüm diyeti aç kalmayı esas almaktadır. Bu nedenle açlığa dayanamayan ve iradesi zayıf olan kişilerin bu diyete başlamaması önerilir. Popüler diyetler arasında yer alan Kore diyeti nasıl yapılır, detaylar şu şekildedir;

 • Öğünlerde çok fazla yemek yememek için masada en fazla 7 dakika geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü masada uzun süre kalmak, daha fazla yemek yemeyi gerektiren bir durumdur.
 • Diyette kırmızı et tüketimi neredeyse yok denecek kadar azdır. Balık ve deniz ürünleri ise haşlanarak tüketilmelidir. Çünkü bu etlerin kızartılması, besin değerini azaltmaktadır.
 • Bu diyette pirinç tüketimi de oldukça önemli olmaktadır. Özellikle Kore mutfağında pirinç sıklıkla kullanılır. Diyeti uygularken öğünlerde bol bol pirinç tüketilmesi gerekir.

2.      İsveç Ölüm Diyeti Nedir?

İsveç ölüm diyeti, kısa zaman içerisinde istenilen ölçüde kilo kaybı yaşanmasını sağlamaktadır. %70, %80 oranında protein alımını savunan bir diyettir. Aynı zamanda günde 1000 kalorinin üstüne çıkmamayı gerektiren bir disipline sahiptir.

İsveç diyeti yapanların yorumları incelendiğinde, pek çok olumlu görüşün olduğu görülmektedir. Özellikle İsveç diyeti ile 20 kilo verdim diyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Diyeti uygulayan kişiler azimli ve kararlı olduğu takdirde, 7 veya 20 kilo arasında kilo veriminin mümkün olabileceği söylenmektedir.

İsveç diyeti ile hızlı bir şekilde kilo vermek için protein ağırlıklı beslenmek ve kahvenin metabolizmayı hızlandırmasını sağlamak gerekmektedir. Diyette bazı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi yasaktır. Tuz, çay ve gazlı içeceklerin tüketiminin ciddi anlamda sınırlandırılması, hatta hiç alınmaması gerekir.

İsveç diyeti 6 ile 13 gün arası yapılan bir diyettir. Diyetin ilk günlerinde, sabah kahvaltılarında sadece granül kahve alımı gerçekleşir. Aynı zamanda öğle ve akşam öğünlerinde de protein almak için, 2 adet haşlanmış yumurta tüketilmelidir.  Diyetin ilerleyen zamanlarında ise et, balık ve tavuk gibi proteinlerin yanına istenilen miktarda yağsız ve tuzsuz salata tüketilmesi de uygun olacaktır.

Ölüm Diyetinde Ne Yenir?

olum-diyeti

Her diyetin prensibinde olduğu gibi, bu diyette de tüketilmesinin sınırlı olduğu ve asla tüketilmeyecek birçok besin bulunmaktadır. Diyet genel anlamıyla sağlıklı bir bünyeye ulaşmayı hedeflemektedir.

Kısa süre içinde, düzenli ve disiplinli bir şekilde belirlenen besinlerin tüketilmesi sonucunda hızlı kilo verimi gerçekleşir. Bünyelerde farklılıkların yaşanması verilen kilonun miktarının değişmesine neden olmaktadır. Zararlı ve fastfood içeren besinlerin tüketilmesi, diyet süresince kesinlikle yasaklanmaktadır.

Sağlıklı olan ürünler belirli miktarlarda tüketilmektedir. Bu noktada yumurta, yağsız ve tuzsuz yapılan sebze yemekleri, süt ve süt ürünleri,  kereviz, havuç, pancar,  sınırsız ölçüde yağsız ve tuzsuz salata, ızgara yapılan balık ve et türevleri gibi besinler, belirlenen ölçülerde tüketilmektedir. Aynı zamanda bu besinlerinde ölçüyü kaçırmadan tüketilmesi gerekir.

Sade kahve, şekersiz bir şekilde tüketilen limonlu çay ve meyve suları gibi içeceklerde çok olmayacak düzeyde tüketilmelidir.  Diyetin kurallarına ve prensibine uyulduğunda, tam olarak 13 günde kaç kilo verilir açıklanacak olursa; 7 ile 20 kilo arası kilo verimi gerçekleşebilir.

Ölüm Diyeti Liste Seçenekleri Nelerdir?

10 günde en fazla kaç kilo verebilirim diyorsanız, diyet listesine eksiksiz bir şekilde uymanız gerekmektedir. Çünkü diyet sürecinde yapılan ihmaller, büyük bir şekilde etki yaratmaktadır. Bu noktada istenilen kilo verimini zorlaştırabilir. Diyet listesinde tüketilmesi gereken besinler, orantılı ve düzenli bir şekilde günlere dağıtılmaktadır. Açıklanacak olursa;

 • gün kahvaltıya sade kahve ile başlanmaktadır. Öğle öğünündeyse, 200 gram haşlanmış ıspanak, 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 adet domates tüketilmelidir. Akşam ise 200 gram et ve yeşil salata tüketilmesi önerilir.
 • gün tereyağlı tam tahıllı ekmek ve sade kahve kahvaltıda alınmalıdır. Öğle yemeğinde ise 200 gram salam ve 100 gram civarında ev yapımı yoğurt tüketilmelidir. Akşam yemeğinde yeşil salata, mevsim meyvesi ve 200 gram et tüketilebilir.
 • gün kahvaltıda bir dilim yağsız peynir ve sade kahve tüketilmelidir. Öğle yemeğinde 1 dilim salam, 2 adet haşlanmış yumurta ve büyük boy tabakta yeşil salata tüketilebilir. Akşam ise 1 küçük mevsim meyvesi ve 200 gram haşlanmış et tüketilmelidir.
 • gün kahvaltı için 1 dilim tam tahıllı ekmeğin arasına 1 dilim yağsız peynir ve sade kahve alınmalıdır. Öğlen öğünündeyse, 100 gram ev yapımı yoğurt ve taze sıkılmış meyve suyu alınabilir. Akşam yemeği için 200 gram yağsız peynir, 1 dilim salam ve 1 adet haşlanmış yumurta alınabilir.
 • gün kahvaltı için sade kahve, 1 dilim esmer ekmeğin arasına yağsız beyaz peynir tüketilebilir. Öğle öğününde ise 200 gram balık tüketilmelidir. Akşam yemeğinde büyük boy tabakta yeşil salata, 200 gram et ve 1 adet çiğ kuşkonmaz tüketilmelidir.
 • gün kahvaltıda aynı şekilde 1 fincan sade kahve ve 1 dilim tam tahıllı ekmeğin arasında yağsız beyaz peynir tüketilmelidir. Öğle öğününde 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 adet havuç alınabilir. Akşam ise 200 gram haşlanmış ıspanaktan oluşan bir salata ve 250 gram derisiz tavuk eti yenilmelidir.
 1. günün sonunda istenilen kiloya ulaşılması durumunda diyet bırakılabilir. Ancak istenilen kilo verimi hâlen gerçekleşmemişse, bu diyet 13 güne kadar uzatılabilir.

Ölüm Diyeti Zararları Nelerdir?

YouTube video

Ölüm diyeti yapanlar veya ölüm diyeti yapmak isteyen kişiler tarafından merak edilenler arasında, bu diyetin zararları yer almaktadır. Protein ağırlıklı beslenmeyi önerdiği için tek tip beslenme söz konusu olmaktadır. Bu durum ise bağışıklığın düşmesine neden olabilir.

Ölüm Diyeti Yapan İdoller

Ölüm diyeti kpop olarak bilinen diyet, birçok ünlü isim tarafından yapılmaktadır. Bu diyeti yapan yerli ve yabancı bazı ünlülerden bahsedilecek olursa;

 • İrem Derici
 • Aylin Livaneli
 • Çağla Şikel
 • Natalie Portman
 • Ebru Şallı

Yoruma kapalı.