Peynir Kaç Kalori?

Türk kahvaltılarının vazgeçilmezi olan peynirin birçok çeşidi bulunmaktadır. Peynir kullanım alanına göre çeşitlilik gösteren bir yiyecektir. Peynir tüketirken sağlık koşullarına göre hazırlanıp hazırlanmadığı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Merdiven altı diye tabir edilen işletmeler tarafından yapılan peynirler sağlıkla büyük ölçüde oynamaktadır. Sağlıksız peynir nedeni ile vücut alerjileri, brusella gibi hastalıklar ortaya çıkar. Brusella hastalığı hayvandan geçer. Hayvan sütünden peynir yapıldığı için o peyniri yemek direk temas anlamına gelir. Buda hastalığın sizin vücudunuza da bulaşmasına neden olur. Hastalığı erken teşhis ile ilaç tedavi yöntemi sayesinde atlatmak mümkündür. Peynir sütün mayalanması sonucu birkaç işlemden geçtikten sonra elde edilir. Diyet döneminde uzmanlar diyet listenizde sabahları kahvaltı öğününde mutlaka peynir tüketmenizi önerir. Çünkü peynir protein deposudur ve günlük protein ihtiyacınızın büyük bir kısmını oluşturur. Fakat diyet döneminde tüketilen peynirin çeşidi, içerdiği kalori miktarı ve hangi sütten yapıldığı büyük önem taşır.

Diyet döneminde sıkça tüketilen peynirin tam yağsız peynir olması gerekiyor. Tam yağlı ve yarım yağlı peynirlerin kalori değeri daha fazladır. Bu yüzden diyet döneminde kullanılması önerilmez. Peynir tüketmek önemlidir. Çünkü peynir içerisinde kalsiyum, yüksek protein, B12 – B1 – A vitaminleri, çinko ve fosfor bulunur. Süt ve süt ürünleri her yaşta tüketilmesi gereken besin çeşitleridir. İçerisinde bulunan kalsiyum ilerde kemik erimesi sorununun önüne geçer. Çocuklarda ise kas ve kemik gelişimini destekler.

Peynirin birçok çeşidi bulunur. Hellim, beyaz, tam yağlı, yarım yağlı, yağsız, kaşar, otlu peynir, mozeralla, parmesan peyniri gibi çeşitleri vardır. Diyet döneminde bu peynir çeşitlerinden tam yağsız beyaz peyniri tüketmeniz gerekiyor. Çünkü diğerleri gördükleri işlemler ve içlerine katılan katkı maddeleri nedeni ile daha fazla kalori içermektedir.

Örnek vermek gerekirse bir dilim yağsız beyaz peynir 50 – 70 kalori miktarı civarındadır. Bir dilim hellim peyniri ise 120 kalori kadardır. Aradaki fark diyet yapan kişiler için önemli bir farktır. 100 gramlık bir beyaz peynirde ise kalori miktarı yaklaşık olarak 400 kalori kadardır. Siz her kahvaltıda bir dilim veya iki dilim peynir yiyeceğiniz için 100 gramlık peynir miktarı size 4 – 5 gün yetecektir. Eğer lor peynir seviyorsanız diyet döneminde beyaz peynir yerine tüketmenizi öneririz. Çünkü lor peynirin bir kibrit kutusu büyüklüğündeki miktarında 25 – 30 kalori bulunur. Bu yüzden diyet yapanlar için çok iyi bir peynir çeşididir. Lor peynirin yağ oranı da diğer peynir çeşitlerine göre daha azdır.

Peynir tercihinizi tam yağsız beyaz peynir, lor peynir, süzme peynir, keçi peyniri, gravyer peyniri, ve krem peynirden yaparak daha az kalori ile kahvaltınızı tamamlamış olursunuz. Peynir kalori değeri düşük fakat besin miktarı zengin olduğu için kalori yakma da diyet listelerinde sıkça tercih edilir. Eğer süt ürünlerine karşı alerjiniz var ise protein ihtiyacınızı başka kalorisi düşük besinlerden almaya çalışın.

Peynir Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori: 402
Toplam yağ: 33 g
Kolesterol: 105 mg
Sodyum: 621 mg
Potasyum: 98 mg
Karbonhidrat: 1,3 g
Diyet lifi: 0 g
Şeker: 0,5 g
Protein: 25 g

Yoruma kapalı.