Pirinç Kaç Kalori?

Çeltik tarımından elde edilen pirinç, muson iklimi etkisinde bulunan yağışlı ülkelerin doğal yetişme koşullarına uyum sağlamaktadır. Çeltik tarımının yaygın olarak görüldüğü yerlerde yetişen pirincin tek olumsuz yanı sivrisineklerin artmasına neden olmasından dolayı ülkemizde devlet kontrolü altında yetiştirilmesine müsaade edilmektedir. İşte bu özelliğiyle pirincin önemi büyüktür.

Doğal Yetişme Koşulları

Muson iklimi etkisinde kalan ülkelerde doğal olarak yetişmektedir. Bu yüzden dünya üretiminde şu ülkeleri sıralamak mümkün olacaktır:

  1. Çin Halk Cumhuriyeti 185 milyon ton
  2. Hindistan 129 milyon ton
  3. Endonezya 54 milyon ton olarak dünya üretiminde ilk üç sırada yer alan ülkeler yer almaktadır. Bu özellikleri neticesinde pirinç kaç kalori açısından düşünüldüğü zaman karşımızdaki yerini korumaya devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir.

Pirinç Pilavı Kilo Aldırır Mı?

Zeytinyağla yapılan pirinç pilavı yemeğinin kilo aldırıp aldırmadığı sıkça merak edilenlerin başında gelmektedir. İşte bu anlayıştan hareket edildiği zaman pirinç kaç kalori öncelikle bunu netleştirmemiz gerekmektedir. Pirincin kalorisi oldukça yüksek ve zeytinyağla birleştiği zaman bu değer daha da yukarılara çıkıyor. Bu da kilo almak istemeyenler açısından son derece önemli bir durum olarak görülmektedir. Öte yandan uzmanlar ağızda çokça çiğnenen pirinç pilavının kilo aldırmak bir yana fit bir vücut için önerilen yemekler arasında geldiğini dile getirmektedir.

Besin Değerleri

100 gr porsiyon kabul edildiği zaman içerisinde 28 gr karbonhidrat, 0,1 gr şeker, 0,4 gr diyet lifi, 2,7 gr protein yer almaktadır. Öte yandan magnezyum, B6 vitamini ve de 10 mg kalsiyum yönünden de oldukça zengin bir ana öğün türlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaç Kalori?

Pirinç ortalama olarak 130 kcal olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yoruma kapalı.