Regl Ağrısı Nasıl Geçer ?

Regl Ağrısı

Hemen her kadının sıkça yaşadığı sorunlardan biri olan regl ağrılarını alacağınız bazı önlemlerle hafifletmek mümkün. Tıpta ki adı dismenore olan doğum sancısına benzeyen adet ağrıları karın ve kasık bölgesinde yoğun olarak hissedilir. İş, okul ve sosyal yaşantıyı olumsuz etkileyen bu ağrılar adet görmeden 1 hafta öncesinden başlayabilir ve adet dönemi boyunca devam eder. Regl ağrılarına çoğu zaman bel ve baş ağrıları, halsizlik, üşüme, kabızlık, ishal, bulantı, kusma, tansiyon düşüklüğü, iştah arışı, sinirlilik ve depresif ruh hali gibi şikayetler eşlik eder. Bu dönemde rahim bölgesinde oluşan kasılmalar nedeniyle kan dolaşımı yavaşlar ve rahim bölgesinde oksijen azalır. Regl ağrısını ve yaşanan şikayetleri hafifletmek için kan dolaşımını hızlandıracak tedbirler alabilirsiniz.

Adet Dönemi Şikayetlerinden Kurtulmak İçin Öneriler

Bitki Çayı İçin

Özellikle kaslarınızın gevşemesini sağlayan papatya, melisa ve ıhlamur gibi hoş kokulu bitkilerin çayını bu dönemde içerek regl ağrılarından kurtulabilirsiniz. Günde 2-3 fincan içebileceğiniz bu çaylara bal, tarçın, zencefil ya da limon ilave edebilirsiniz.

Maydanoz Suyu Tüketin

2 Su bardağı suyun içine bir demet maydanozu ekleyip 5 dakika kaynatın. Hazırladığınız maydanoz suyunu süzüp içerek adet sancılarından kurtulabilirsiniz.

Kafeini Azaltın

Adet dönemine çok az bir süre kala kahve, çay, enerji içeceği, alkol gibi kafeinli ve asitli içeceklerin tüketimine ara verin.

Beslenmenize Dikkat Edin

Regl döneminden 1 hafta öncesi daha hafif yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Özellikle B ve E vitamini ile kalsiyum ve magnezyum içeren besinlerin tüketimini arttırabilirsiniz. Tuz tüketimini azaltın. Midede doluluk hissi yaratacak kadar çok fazla yemek yemeyin. Az ve sık yemeye dikkat ederek mide ve bağırsak bölgesinde sindirim sorunu yaşamamanız rahim ağrılarını da hafifletecektir.

Rahim Bölgenizi Sıcak Tutun

Sıcak uygulamalar kan dolaşımını hızlandıracağından kasık ağrılarınız hızla geçecektir. Sıcak su torbası, yastık ya da sıcak bir havluyu rahim bölgenize koyabilirsiniz. Ilık suyla duş alırken rahim bölgenize yumuşak dokunuşlarla masaj yaparak kasılmaların azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sıcak su dolu bir kovaya ayaklarınızı sokarak gevşeyebilirsiniz.

Yürüyüş ve Egzersiz Yapın

Adet dönemi ve öncesinde ağır egzersizleri yoğun tempoda yapmak adet sancısını çok daha arttırabilir. Ancak sizi yormayacak şekilde kolay egzersizleri yaparak ciddi oranda rahatlama sağlayabilirsiniz. Özellikle bel, bacak ve karın kaslarınızı hareket ettirecek egzersizleri evinizde kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca günde yarım saat yürümek endorfin seviyenizi arttıracağı için kendinizi çok daha rahat ve stressiz hissedebilirsiniz.

Masaj Yapın

Adet döneminde görülen ağrılar özellikle stresli ve sinirli kişilerde çok daha fazla görülmektedir. Kaslarınızın gevşemesi ve stresinizin azalması için alt karın bölgenize hafif dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. Ayrıca okaliptüs yağı ile kasık bölgesindeki kan akışını hızlandırabilirsiniz.

Lavanta ve Menekşe Yağı İle Rahatlayın

Adet döneminde yaşanan sıkıntılardan kurtulmak için uyurken yastığınıza lavanta ya da menekşe yağı damlatabilir ya da sıcak bir fincan suyun içine damlatarak odanın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Yoruma kapalı.