Saç Renkleri Nasıl Seçilir ? Saç Rengi Seçimi için Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?

Kozmetik sektöründe son yıllarda yaşanan gelişmelerle beraber kadınlar için saç rengi seçimi adeta ayrı bir alan haline geldi.

Son yıllarda oldukça göz kamaştırıcı görünen trend saç renkleri birçok kadının gözdesi haline geldi. Doğal saç renginden farklı tonlar denemek isteyenler yanlış renk seçimi nedeniyle sonradan pişman oluyor. Sadece moda olduğu için farklı tonlar denemek çoğu kadının yaptığı hataların başında gelmektedir. Popüler olan renklerin yanı sıra ten ve göz renginize göre en uyumlu olan tonları seçmeniz sizi olduğunuzdan daha şık ve doğal gösterecektir.

Saç Boyası Nasıl Seçilir ? Doğal ve Tarz Bir Görünüm için Hangi Tonlar Seçilmeli ?

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (13)
Saç Renkleri Nasıl Seçilir ? Saç Rengi Seçimi için Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?

Farklılık yaratmak istiyor ancak doğallıktan da bir türlü vazgeçemiyorsanız mutlaka kendi saç renginizin bir ton açık ya da koyu renklerini tercih etmelisiniz. Böylece ten renginizle kolayca uyum sağlayan saçlarınız, tamamıyla doğal bir görünüme kavuşur. Cilt renginizden farklı koyulukta bir renk seçmek, tüm yüzünüzün sürekli solgun ve mat görünmesine yol açabilir. Yanlış saç rengi seçimi nedeniyle çoğu bayan cildine bronzlaştırıcı ve dudaklarına parlatıcı uygulayarak ton farkını kapatmaya çalışmaktadır.

Doğru Saç Rengini Bulmak Mümkün müdür ?

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (3)

Doğru saç rengi seçimi elbette mümkündür. Bu seçimi yapmak için dikkat edilmesi gereken birkaç konu vardır. Şayet bunlara dikkat edildiği takdirde doğru saç rengini seçebilirsiniz. Peki dikkat edilmesi gereken bu konular nelerdir? Öncelikle saç rengi seçiminde kendi saçınızı iyi tanıyor olmanız gerekmektedir. Kendi saçınızı tanımadan maalesef ki doğru bir seçim yapmanız pek mümkün değildir.

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (4)

Çünkü her saç stilinin uyduğu renk ve renk tonu farklıdır. Bunu bilmek oldukça önemlidir. Bununla beraber ten renginizi de göz önüne alarak saç rengi seçmelisiniz. Ten renginizi dikkate almadan yaptığınız bir seçim, dışarıdan pek de güzel gözükmeyecek görüntüler meydana getirebilir. Son olarak da göz renginize dikkat etmelisiniz. Göz renginin saç rengi üzerinde etkisi yokmuş gibi gözükse de oldukça büyük etkisi vardır.

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (2)
Saç Renkleri Nasıl Seçilir ? Saç Rengi Seçimi için Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?

Örneğin mavi gözlü ve açık tenli birinin kahve rengi tonlarında bir saç rengini seçtiğini düşünsenize. Ya da esmer tene sahip birisinin sarı veya açık renk tonlarında bir saç rengi seçimi yaptığını düşünürsek, durumun tam bir facia olacağı aşikardır. Bu nedenle saçınızı iyi tanıyor olmanız, göz ve ten rengine göre saç rengi seçmeniz durumunda, oldukça etkileyici bir görünüm elde etmiş olacaksınız. (Özellikle kumral saç ve kahve saç rengine sahipseniz, doğru saç rengi aramanıza gerek yoktur. Doğal haliniz size yetecektir.)

Ten Rengine Göre Saç Rengi Nasıl Seçilmelidir ?

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (17)

Ten rengine göre saç rengi seçimi oldukça önemlidir. Bunu yazımızın başlarında da belirtmiştik. Ten rengi ile uyumsuz bir saç rengi seçmek, istenilenin aksine oldukça kötü bir görünüm ortaya çıkarabileceğinden, bu konuya oldukça dikkat edilmelidir. Konuyu genel hatlarıyla ele alarak açık ve koyu tenliler için saç rengi seçimi konusunu ele aldık. Peki ten rengine göre saç rengi seçimi nasıl olmalıdır?

Açık Tenliler için Saç Rengi Seçimi

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (11)

Ten renginiz açık ve doğal saç renginiz kahve tonları ise sizin için en uygun renk altın, bakır ve kestane renklerdir. Pembe bir cilde sahipseniz balköpüğü rengi ve kızıl tonlarını rahatlıkla deneyebilirsiniz. Açık tenli bayanlar koyu siyah ya da parlak sarı tonlarından uzak durmalıdır. Bu renkler cildinizi oldukça sönük ve cansız gösterecektir. Bu nedenle cildinize renk katabilmek için sürekli makyaj yapmanız gereklidir.

Koyu Tenliler için Saç Rengi Seçimi

YouTube video

 

Esmer bir cilde sahipseniz kahve tonları sizin için en ideal renktir. Çok sayıda kahve tonları bulunmaktadır. Eğer kendi saç renginiz koyu ise çikolata kahve tonlarını deneyebilirsiniz. Kendi saç renginiz açık tonlarda ise karamel, küllü kahve ve balköpüğü renklerini kullanabilirsiniz. Ayrıca kızıl ve kahve karışımından oluşan bir renk seçerek farklı bir görünüm kazanabilirsiniz.

Ten Rengini Beyaz Gösteren Saç Renkleri Nelerdir ? Canlı ve Işıltılı Renkler Nasıl Kullanılır ?

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (9)

Özellikle günümüzde genç kızlar daha parlak ve canlı renkleri tercih ederek akranları arasında fark yaratmak istiyor. Siyah, sarı, kahverengi ya da kızıl tonlarını biraz abartarak kullanmak isteyen bayanlar saçlarını boyatmadan önce mutlaka bir uzmana danışıp fikir edinmeleri gereklidir. Ten rengi açık olan kişiler kızıl ya da sarı gibi parlak tonlara saçlarını boyatmaları için önce saçlarına gölge yaptırıp saç ile ten rengi arasında bütünlük sağlanmalıdır.

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (7)

Saç rengi ile ten rengi arasında bu bütünlük doğru bir şekilde sağlanamaz ise ten rengini beyaz göstermek mümkün değildir. Bu nedenle sonu hüsranla bitecek ve sizi üzecek bir tercihte bulunmamak için bir uzmana danışarak ten renginizi olduğundan daha beyaz gösterecek bir saç rengi seçmelisiniz.

Gözleri Öne Çıkarmak için Hangi Saç Renkleri Seçilmeli ?

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (16)

Gözleriniz oldukça küçük ise saç renginizi göz renginiz ile uyumlu olmasına dikkat ederek gözlerinizin daha büyük görünmelerini sağlayabilirsiniz. Eğer renkli bir göze sahipseniz saçınızı mutlaka sarı ve açık kahve tonlarında yapmalısınız. Ayrıca saçlarınızın arasına sarı ya da kızıl balyaj attırarak farklı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Göz renginiz kahve ya da siyah ise koyu kestane, çikolata rengi ve siyah renkleri kullanarak gözlerinizi dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

En Asil Saç Rengi Hangisidir ? Saç Rengi Seçimi

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (12)

Bazı renkler gerçekten asaletin göstergesidir. Bu nedenle kimi kadınlar saçlarının oldukça asil gözükmesini istediği için bu renkleri seçmek isterler. Asil renk denildiğinde akla mor ve siyah renk gelmektedir. Bundan dolayı kadınlar saç rengi olarak bu iki rengi kullanmak isterler. Ancak mor ve siyah renk maalesef her kadında asil durmuyor.

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (14)

Çünkü kişinin ten, göz ve saç stili rengin asil gözükmesinde oldukça önemli faktörlerdir. Kadınlar eğer asil bir saç görünümü elde etmek istiyorlarsa, öncelikle ten ve göz renklerini iyi bilerek bir renk seçimi yapmalı( mor ya da siyah) ve bunu yaparken saçın yapısını da kesinlikle göz önüne almalıdırlar. Şayet ten ve göz rengi ile beraber saçın yapısı bu renklere uygun değilse, bu renkleri yapmak yerine daha uyumlu bir saç rengi seçimi yapılması en mantıklı olanıdır.

Siyah Saç Teni Nasıl Gösterir ?

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (8)

Siyah saçın teni nasıl göstereceği sorusunun cevabı, bu rengi kullanacak kişinin ten rengi ve saç yapısının nasıl olduğuyla ilgilidir. Eğer açık tenli bir kişi siyah saç rengi seçimi yaptı ise, kuşkusuz bu seçim teni ortaya çıkaracak ve doğru bir seçim yapılmış olacaktır. Tabi bu durum kişinin saçının düz, dalgalı ya da kıvırcık olması durumunda da böyle olacaktır.

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (10)

Eğer koyu tenli birisi saç rengini seçti ise, nasıl duracağı büyük oranda kişinin ten rengi tonuna göre değişecektir. Konuyu basitçe özetleyecek olursak, kişi siyah saç rengini seçecekse, kesinlikle ten rengini ve saç yapısını göz önüne alarak bu seçimini yapmalıdır. Bu, daha güzel sonuç almak açısından önemlidir.

kolay-diyet-listesi_sac-renkleri-nasil-secilir-sac-rengi-secimi-icin-dikkat-edilecek-hususlar-nelerdir (15)
Saç Renkleri Nasıl Seçilir ? Saç Rengi Seçimi için Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?

İlginizi Çekebilir: Saç rengi seçimi bir yana, kadınların sorun yaşadığı en büyük alan saç dökülmesidir. Yoğun bir şekilde saç dökülmesi durumu yaşayan pek çok kadın bulunmaktadır. Dolayısıyla kadınlar bu dökülmeye karşı pek çok yol denemektedir. İlaçlar ve çeşitli kimyasallar olmak üzere pek çok yola başvuran kadınlar, bazen çözüm bulamamaktadır. Bunun nedeni bilinçsizce hareket etmektendir. Kimyasal kullanımı yerine doğal yöntemlerin seçimi, çözüm yolunda oldukça önemlidir. Çünkü kimyasallar pek çok açıdan saça zarar verirken, doğal yöntemler de böyle bir durum söz konusu değildir. Peki bu doğal yöntemler nelerdir? Öğrenmek için saç dökülmesine karşı bitkisel çözümler, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊


 

Yoruma kapalı.