Simit Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Simit bir cafede, sabah işte veya günün diğer saatlerinde bir atıştırmalık olarak tüketilebilir. Belli bir ölçüde yenirse simit sağlıklı bir seçim olabilir fakat aşırı ve çok yağlı, şekerli besinlerle tüketilirse sağlıksız bir seçim olacaktır. Simitte yüksek miktarda karbonhidrat bulunur, bu yüzden öğününüzü dengelemek için düşük karbonhidratlı diğer besinlerle beraber tüketilmelidir.

Kalori Miktarı
Yediğiniz simidin türü ve büyüklüğü kalori içeriğini etkileyecektir. Küçük normal bir simitte 73 kalori varken büyük bir simitte 337 civarı kalori vardır. Peynirli, salamlı, tatlı veya bir takım farklı şeyler içeren simitlerde kalori miktarı daha da yüksek olur. Karşılaştırma yapacak olursak bir orta boy dilim kesilmiş tam tahıl ekmeğinde 71 kalori varsa, tam tahıllı bir çörekte 134 kalori vardır. Kalori alımını dengede tutmak için küçük simitleri veya büyük bir simidin yarısını yemeyi tercih edin.

Yağ, Protein ve Karbonhidrat
Küçük bir simit 14 gram karbonhidrat içerirken büyükçe bir simit 53 gram karbonhidrat içerir. Karbonhidratlar diyetlerde ana enerji kaynağıdır ve gram başına 4 kalori sağlar. Uzun vadede kilo verilmek isteniyorsa dengeli bir diyette alınan toplam kalorinin yüzde 45 ila 65 arasını oluşturmalıdır.

Simitlerin çoğunda neredeyse yağ yoktur ve küçük bir simit 3 gram protein içerir, başka bir deyişle günlük protein alımının yüzde 6’sı. Yine küçük bir simit 0.6 gram lif içerirken, tam tahıl simitler 4 gram lif içerir. Yüksek lifli diyetler kalp rahatsızlığı riskini düşürebilir. Simite pişmiş yumurta beyazı ve avokado dilimleri eklemek protein içeriğini ve sağlıklı yağ miktarını artıracaktır.

Simit Kilo Aldırır Mı? Kilo Yapar Mı?
Simit hamur işi ve susamın yağ oranı yüksek olduğundan dolayı kilo aldırabilir. Fakat simit ile karın doyurmayı düşünmüyorsanız ve miktarını ayarlayabildiğiniz takdirde simit tüketebilirsiniz. Simit yerine karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için 1 dilim çavdar ekmeği ya da buğday ekmeği tüketebilirsiniz.

Yoruma kapalı.