2023 Teras Dekorasyonu Önerileri Nelerdir?

Teras Dekorasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Detaylar!

Teras dekorasyonu fikirleri arayışında farklı seçenekleri değerlendirerek zaman geçirmenin keyifli olduğu konforlu alanlara  kavuşabilirsiniz. Evinizde bir terasa sahipseniz ve siz de sıkışık kent yaşamından sıkılıyorsanız, nefes almak için terasınızı değerlendirebilirsiniz. Fakat terasınızı değerlendirirken teras ve balkon arasındaki farkları bilmekte fayda var.

                            TERAS                               BALKON
Teraslar çoğunlukla binalarda veya çok katlı evlerde bulunan yapılardır. Binanın tepesinde yer alır. Balkonlar ise bir binanın veya evin duvarından yansıtılan ve korkuluklarla çevrelenmiş bir platformdur.
Teraslar işlevsel olarak birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Örneğin bir bahçe, jakuzi veya hatta bir havuz kurulabilir.  Balkonlar ise genellikle iç mekan yaşam alanı için uzantı olarak kullanılmaktadır. İki alanı birbirinden ayıran duvar kaldırılabilir fakat bu balkonun kapatılması gerektiği anlamına da gelir.
Teraslar ile balkonlar arasındaki en belirgin fark, büyüklüğü olacaktır. Teraslar çokça geniş olup işlevine göre genişliği de değişmektedir. Balkonlar ise tercihe göre boyutu değişmekte olup teraslara kıyasla çok daha küçüktür. 
Teraslar, ayrı girişe sahiptir. Balkonlar ise bir odaya bağlanmaktadır.

teras-dekorasyonu

Teraslar artık evin bir uzantısı olmaktan öte neredeyse evin yaşam merkezi olarak kabul görüldüğünden terasınızda konforlu bir oturma alanı ile samimi ve sıcak bir yaşam köşesi yaratabilirsiniz. Peki teras dekorasyonu nasıl yapılır?

Teras Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Teras dekorasyonu, dış mekan dekorasyonu yaptırmak isteyen bireylerin en çok araştırdıkları konulardan  birisi olmaktadır. Teras dekorasyon fikirleri arayışında farklı seçenekleri değerlendirerek zaman geçirmenin keyifli olduğu alanlar yaratabilirsiniz. Teras dekorasyon çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

1- Kapalı Teras Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

teras-dekorasyonu

Teras dekorasyonlarında çoğunlukla tercih edilen dekorasyon türü, kapalı teras dekorasyonları olmaktadır. Her mevsim rahatlıkla kullanım avantajı sağlayan kapalı teraslar, genellikle tente, ahşap lambri ya da cam panel kullanılarak kapatılmaktadır. Kapalı teras dekorasyonu, isteğe bağlı tam kapalı ya da yarım kapalı olarak yapılabilmektedir.

Kapalı teraslar, ısı kaybının fazla olduğu ve buna rağmen konforun üst seviyede olmasının beklendiği alanlardır. Kapalı teraslarda kış aylarında konforu sağlamak için kablolu yerden ısıtma veya karbon film ısıtma gibi ısıtma sistemlerinden yararlanabilirsiniz.

2- Açık Teras Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

teras-dekorasyonu
Teras Dekorasyonu

Açık teraslar yalnızca güzel havalarda değil, yılın her mevsimi kullanılmaktadır. Bu yüzden açık teras tercih eden kişiler, kapalı teras seçen kişilere göre daha dikkatli olmalıdır. Mobilya olarak outdoor mobilyalar tercih edilmelidir. Ayrıca sizleri ve mobilyalarınızı güneşten koruyacak olan gölgeliği de unutmamak lazım.  

Modern Teras Modelleri Nasıl Olmalıdır?

teras-dekorasyonu

Teraslar, hem yaz hem de kış aylarında sıklıkla kullanıldığından dekorları da her iki mevsime uygun olarak tasarlanabiliyor. En modern teras dekorasyonu modellerine bakıldığı zaman yazın barbekü için, kışın ısınmak için kullanılan şömineler çıkıyor. Modern teras dekorasyonlarında mobilya tercihi de her mevsim kullanım özelliklerine göre seçilmektedir.       

Modern teras dekorasyonlarında bir diğer dekorasyon ürünü de mumlardır. Teraslarda özellikle gece aydınlatmalarında mumlar derin bir ışık verir. Bu tarz ışıklar ortama her zaman yumuşak bir hava katar.

Ev Teras Modelleri Nedir?

teras-dekorasyonu

Teraslar, evin iç mekanını dış mekanına bağlayan ve ev sahiplerinin açık havada dinlenmek, eğlenmek ve manzara izlemek için kullanılan alanlardır. Balkonlardan farklı olarak daha geniş bir alana sahip olan teraslar genellikle dubleks, villalarda ve apartmanlarda bulunur. Apartman, dubleks ve villa olarak üçe ayrılıp incelenebilir.

1- Dubleks Teras Dekorasyon Nedir?

Dubleks teraslar, yarı kapalı ve tam kapalı olarak dekore edilerek ev ortamı ya da hobi alanı olarak kullanılmaktadır. Dubleks teras, sıcacık bir ev ortamı havasını taşıyıp minimalist stile göre dekore edilmektedir. 

2- Villa Teras Dekorasyonu Nedir?

teras-dekorasyonu

Villa teras dekorasyonu, modern tasarımları ile ön planda yer almaktadır. Genellikle 2 katlı olarak planlanan bu evler geniş bir terasa sahip olup açık yada kapalı mutfak ile dekore edilmektedir. Aynı zamanda terasın geniş olması sayesinde evler daha avantajlı ve fonksiyonel özelliklere sahip olmaktadır.

3- Apartman Teras Dekorasyonu Nedir?

Apartman terasları, genellikle herkesin kullandığı ortak alanlar olup bu alanların dekorasyonu da ortak fikirler ile belirlenmektedir. Apartman teras dekorasyonu, alanın büyüklüğüne uygun olarak yapılmalıdır. Buna bağlı olarak büyük teras dekorasyonlarında birden fazla stil kullanılıyor ise, stiller birbirleri ile uyumlu olacak şekilde birleştirilmelidir.

Ev Çatı Teras Modelleri Neden Tercih Edilmelidir?

teras-dekorasyonu

Teras çatı uygulaması, terasların veya üst katlardaki üzeri açık alanların kapatılması uygulamasıdır. Hava şartlarından dolayı teraslar, kapatılmadan dört mevsim kullanılamaz. Bu yüzden çatı teras kapatma sistemi terasınızı dört mevsim güvenle kullanma hizmeti sağlar. Teras kapatma sistemleri, emniyetli olmalarının yanı sıra estetik bir görüntüyü de elde etmenize fayda sağladığından rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Nasıl Ucuz Teras Dekorasyonu Yapılır?

Ucuz bir teras dekorasyonu yapmak istiyorsanız önceliğiniz minimalistlik olmalıdır. Bu sayede az bir bütçe ile göz yormayan bir tasarımı yakalamış olursunuz. Dekore ederken kilimler, saksıda balkon çiçekleri ve şamdanlar kullanabilirsiniz. Ayrıca mobilya almak yerine doğrudan yere atabileceğiniz minderleri kullanmanız hem bütçe hem de alan açısından çokça işinize yarayacaktır.

Yoruma kapalı.