Yüzden Kilo Verme Yolları

Diğer organlarımız kas ve dokulardan oluşan yüzümüz de kilolu görünebilir. Kilo aldığınızda ya da verdiğiniz öncelikle yüzünüzden belli olur. Bacak ya da göbek kaslarınızı hareket ettirerek zayıflamak mümkün iken yüzümüz için aynı egzersizleri çoğumuz yapmıyoruz. Bazı durumlarda kişi zayıf olmasına rağmen yüzü kilolu görünebilir. Yüzün kilolu görünmesinin nedenleri arasında anemi, dengesiz beslenme, dehidrasyon, zayıf yüz kasları, alkol bağımlılığı ve alerjik etkiler yer alır. Ayrıca vücudun ödem tutmasına etkiden tuzlu besinlerin sıkça tüketilmesi veya sıkı diyet yapılması da yüz bölgenizin kilo almasına neden olur.

Alkol Kullanmayın
Vücudun su oranını düşüren alkol su tüketimini de azaltır. Böylece vücut suyu depolamaya başlar. Ödem oluşumuna etki eden faktörlerin başında alkol kullanımı gelir. Alkol birçok sindirim sorununa neden olur. Hazımsız yaparak besinlerin sindirilmesini zorlaştırır. Bu durumda vücutta yağlanma başlar. Alkol hacim olarak göbeğin genişlemesini neden olurken yüz bölgesinin de şişmesine etki eder. Eğer yüzünüzün ve göbeğinizin incelmesini istiyorsanız mutlaka alkolü kesmelisiniz.

Yetersiz Su Tüketimi (Dehidrasyon)
Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az miktarda su içilmesi hem kilo alımına hem de yüzün kilolu görünmesine neden olur. Yüz kilosunun nedenlerinden biri susuzluktur. Günde 2.5 litreden daha az su içilmesi halinde vücut suyu depolamaya başlar. Ayrıca alınan besinler parçalanamaz. Böylece kilo alırsınız.

Tuz ve Şekeri Azaltın
Yüzdeki kilonun nedeni ödemdir. Tuz vücutta suyu tutarak ödem oluşmasına neden olur. Sadece kilolu değil zayıf olan kişilerde de görülebilen ödeme tuz neden olur. Yemeklere ekstra tuz eklemeyin, turşu ya da tuzlu peynir, zeytin gibi besinler tüketmeyin. Besinlerin içinde bulunan doğal tuz miktarı vücudunuz için yeterli olacaktır. Şeker ise yüzünüzün yağlanmasına neden olur. Aşırı şekerli tatlılar tüketmek ya da çay içerken bolca şeker koymak kilo almanıza neden olacaktır.

Kahvaltı Yapın
Günün en önemli öğünü olan kahvaltı doğru şekilde yapılırsa kilo vermek çok daha kolay olacaktır. Sadece yüz bölgesi için değil göbek, bel, bacak bölgenizdeki yağların erimesi, ödem atılması ve metabolizmanın hızlandırılması açısından gerekli olan kahvaltı ile uzun süre kendinizi tok hissedebilirsiniz. Kahvaltıda, tuzsuz beyaz peynir, tuzsuz yeşil zeytin, bir kaşık bal, 1 tane yumurta, domates, salatalık, 1 dilim kepekli ekmek, 1 bardak süt ya da yeşil çay içerek bütün gün zinde kalabilirsiniz.

Yüz Egzersizleri Yapın
Yanak şişirme, göz kırpma, şakaklardan gözleri germek, kaş kaldırma, üfleme hareketi, parmağınızla yanakları germe, dudakları bükme, ağız açıp kapama hareketleri yaparak yüz kaslarınızı hareket ettirin. Tüm yüz kaslarınızın çalışmasını sağlayan en önemli hareketlerden biri ise gülmektir. Bol bol gülerek hem yüzünüzü inceltebilir hem de daha pozitif kalarak moralinizi yükseltebilirsiniz.

Yoruma kapalı.