Zayıflama Formülleri

Zayıflamalıyım ama nereden başlayacağımı bilemiyorum, bir çok kez diyet yaptım, spor salonlarına gittim, önce kiloları hızlı bir şekilde verdim ama bir süre sonra hepsini fazlası ile aldım diyorsanız; işte size zayıflamanın formüllerini bu yazımızda bahsedeceğiz.

Önce ilk olarak kendinizi bir dinleyin. Yorgunluk, halsizlik, saç dökülmesi, vücudunuzda şişlikler bulunuyor mu? Her şeyden vazgeçerim ama tatlıdan asla vazgeçemem diyorsanız, makarna, börek, pilav daha çok ilginizi çekiyorsa, açlığa bir türlü dayanamıyorum, aç olduğumda çok sinirli oluyorum, bir an önce bir şeyler yemeliyim diye aklınıza getiriyorsanız, önce iyi bir muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Zayıflamaya karar verildiğinde yapılan en büyük hatalardan biri de zayıflama işinin sadece az besin alarak olacağını düşünmektir. Tabii ki beslenme önemli olacaktır ama ondan önemlisi kişiyi yemeye iten faktörleri ön plana çıkarmaktır.

İnsan vücudu karmaşık olarak bilinmektedir. Gözünüzü yemeklerden alamıyorsunuz, hep daha fazla yemek istiyorsanız mutlaka bir uzman ile görüşmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu tarz yeme isteğiniz oburluğunuzdan kaynaklanabilmektedir.

Zayıflamak istiyorum diyorsanız önerilerimizi uygulayarak kısa sürede istediğiniz fit vücuda ulaşmanız mümkün olabilir. Güne mutlaka kahvaltı işe başlayın, çok aç olmuyorsanız eğer meyveli yoğurtlardan yiyebilirsiniz. Yemeği saatine göre değil, vücudunuzun size verdiği sinyallere göre ayarlayın. Acıkıyorsanız mutlaka ufak da olsa bir şey yemelisiniz. Yemek dolu bir masa hazırlamanız gerekmemektedir.

Zayıflarken yapılan hatalardan biri de hızlı tempoda yürümektir. Kilo verirken hızlı tempoda yürümek büyük hatalardan biri sayılmaktadır. Zayıflamaya çalışırken kilo vermenizin sürmesini istiyorsanız daha yavaş tempoda yürüyüşü tercih etmelisiniz. Çünkü yavaş tempolu uzun yürüyüş ile normal yaptığınız egzersizler arasında daha fazla yağ yakarsınız. Egzersizlerinizi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de burundan nefes alıp vermenizdir. Her 20 dakikada 250 ml su içmenizde egzersizlerinizi daha uzun süre yapabilmenizi sağlayacaktır.

Sinirlenen insanların çoğu acısını yemekten çıkartmaktadır. Bunun yerine temiz havaya çıkın ve sizi mutlu edecek ufak bir şey satın almayı deneyin. Göreceksiniz ki yemeğe ihtiyacınız kalmadan kendinizi rahatlatacaksınız.

Yemeğinizi yediniz ve karnınızın doyduğunu hissettiniz. Ama bir saat sonra tekrar acıktığınızda hemen aklınıza açıktım diyerek mutfağa yönelmeyin. Susadığınız zaman da karnınızın acıktığı hissine kapılabilirsiniz. Böyle durumlar da hemen bir bardak su içerek bekleyin. Hala açlık hissediyorsanız o zaman alternatif olarak atıştırmalıkları düşünebilirsiniz. Mesela antep fıstığını ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Antep fıstığının içerisinde barındırdığı bakır ve manganez sayesinde 15 adet antep fıstığı yiyerek tokluk hissine kavuşabilirsiniz.

Televizyon karşısında veya film izlerken dikkat edebildiğiniz yere kadar bir şey yememeye özen gösterin. Çünkü televizyon hem görme hem duyumuza hem işitme duyumuza hitap etmektedir. Üçüncü duyu olan tat duygusu ise kontrolümüz dışına bir anda çıkabilir. Bir şeyler yemeden meşgul olamıyorum diyorsanız meyve veya yeşil çaylarla kendinizi oyalayabilirsiniz.

Yoruma kapalı.