Zayıflamak İçin Diyet Önerileri

Çağımızın ciddi sorunlarından biri olan fazla kilolardan kurtulmak isteyenler popüler diyetleri deneyerek zayıflamaya çalışmaktadır. Her insanın kendine özgü vücut yapısı ve verecek olduğu kilo miktarı farklı olduğu için uygulanan diyetler bazı sağlık sorunlarına yol açıyor. Hızlı bir şekilde kilo verdiren şok diyetler ise bir süre sonra kiloların geri alınmasına neden oluyor. Bu nedenle popüler diyetler değil uzmanların tavsiye ettiği ve kendinize en uygun diyet programlarını tercih etmelisiniz.

Karatay Diyeti
Öğün sayısını fazlalaştırmanın şeker hastalığına neden olduğunu vurgulayan Prof. Dr Canan Karatay sunduğu diyet listesinde 2 ana öğün bulunmaktadır. Sık sık bir şeyler yemek insülin direncini neden olduğu için karaciğer yağlanmasına yol açtığını belirtmektedir. Karatay diyetinin olmazsa olmazı zeytin ve zeytinyağıdır. Sabahları bir fincan zeytinyağı tüketmek ve kahvaltıda bolca zeytin yenilmesini öneren Karatay metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermenizi kolaylaştırmaktadır. Diyet listesinde kahvaltıya önem veren Karatay akşam yemeğinin ise saat 18:00’den önce yenilmesi gerektiğini belirtiyor. Öğle ve ara öğünlerde sınırsız yeşil salata, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerin tüketilmesi halinde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Akdeniz Diyeti
En sağlıklı diyet programlarının başında gelen Akdeniz diyeti özellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeyi önerir. Tüm öğünlerinde yeşil sebzelere ağırlık veren bu diyeti sağlıklı beslenme alışkanlığı haline getirebilirsiniz. Sabahları peynir, yumurta, salatalık, domates; öğle roka, marul, maydanoz, tere, havuç, lahana gibi besinlerden oluşan sınırsız salata; akşamları ise ızgara balık ya da tavuk bulunan diyet listesi sağlığınızı koruyarak kilo vermenizi sağlar.

Detoks Diyeti
Özellikle hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler için sebze detoksu diyeti 18 yaşından küçükler, böbrek sorunu olanlar, hamileler ve emziren annelerin uygulaması tavsiye edilmiyor. Bol su ve bitki çaylarının tüketilmesi ile uygulanan detoks diyeti vücutta biriken toksinlerin hızla atılmasını sağlar ve ödem oluşumunu engeller. Kısa sürede hızlı kilo verdirmesi bakımından tercih edilen bu programı bir haftadan fazla uygulanmamalıdır.

Paleo (Sporcu) Diyeti
Yoğun çalışma temposunda olan sporcuların hem protein bakımından güçlü besinler tüketmesini hem de zayıflamasını sağlayan bir diyettir. Kahvaltıda yumurta ve süt tüketilmesini belirten diyette kırmızı et, tavuk, balık gibi hayvansal gıdalara ağırlık vermektedir. Bu diyette tüketilen besinlerin yağsız buharda ya da ızgara olarak pişirilmesi gereklidir. Tuz ödem yaptığından kullanılmamaktadır.

Ender Saraç Diyeti
Rafine ve işlenmiş gıdaların tüketilmemesi konusunda uyaran Uzman doktor Ender Saraç diyet programında sebze ve meyvelere ağırlık vermektedir. Sabahları kahvaltıdan önce 1 bardak ılık suyun içine limon suyu ve bal ilave ederek tüketilmesinin metabolizmayı hızlandırdığını belirtmektedir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan ve toksinlerin atılmasına yardımcı olan yeşil çay, adaçayı, rezene, kekik çayı ve lavanta çayını bolca tüketilmelidir.

Yoruma kapalı.