1 Dilim Ekmek Kaç Kalori?

Ekmek belki de gün içerisinde sudan bile daha çok tükettiğimiz besin kaynağımız desek yanılmayız. Günün her öğününde ve saatinde yiyebildiğimiz ve bizlere günlük almamız gereken belirli miktardaki kaloriye almamıza yardımcı olağanüstü bir besindir aslında ekmek.

Ancak hayatımızda bu kadar önemli bir rol üstlenen ekmek kaç kaloridir sorusu çoğumuzun aklına bile gelmez. Bir ekmek tam olarak 770 kalori değerine sahiptir ki bu da oldukça yüksek bir oran olarak görülebilir.

Gün içerisinde yürüme, yazı yazma, temizlik işleri ve buna benzer daha birçok işte yapacağımız işler ekmek yedikten sonra alacağımız kaloriyi enerjiye, proteine ve karbonhidrata dönüştürmemize yardımcı olacaktır.

Açıkça söylemek gerekirse gün içerisinde öğünlerinizde yediğiniz ekmekler toplamda 2000-3000 arasında bir kalorinin vücudunuza girmesine neden olacaktır. Ancak bu vücuda giren kaloriler diğer besinlere göre daha basit yapıda olduğundan daha çok hazmedilir ve kolayca içerisindeki enerji, protein ve karbonhidrat ayrıştırılır. Bu sayede vücudumuzun işlemesi için gerekli olan maddelerin büyük bir oranı ekmek yiyerek sağlanmış olacaktır.

Ekmek yemek diyet yapanlar için bazen sorun oluşturabilir ki beyaz ekmeğin yani fırınlarda satışa sunulan normal ekmeğin kalori değeri diyet yapan insanlar için yüksek gelebilir bunun için beyaz ekmekten alacakları kalorinin biraz daha azına sahip olan kepekli ekmek gibi ekmek çeşitlerini tercih edebilirler. Bu sayede hem gerekli olan protein ve karbonhidratı alıp hem de daha faydalı bir diyet yapmış olacaklardır.

Bir dilim beyaz ekmek 90 kalori, 1 dilim kepekli ekmek ise 60 kaloridir.

Yoruma kapalı.