Kepek Unu Nereden Elde Edilir?

Kepek buğdayın en dış kabuğudur ve bu kabukların ayrı şekilde öğütülmesinden kepek unu elde edilir. Kepek unu ekmek yapımında buğday unuyla karıştırılarak kullanılabileceği gibi tam tahıllı ekmelerde de kullanılan bir ham maddedir.  Kepek buğdaydan daha fazla life sahiptir ve bu yapısı sayesinde sofralarda ekmek olarak yer almaktadır.  Uzmanlar tarafından da kepekli ekmeğin buğday ekmeğinden daha fazla tüketilmesi gerektiği söylenmektedir.  Sindirimi daha kolay olan kepekli ekmek düzenli tüketildiğinde kan şekerini düzenleyici, kolesterolü düşürücü ve sindirimi kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

Diyetlerin Vazgeçilmezi Kepek Kaç Kalori

Kepek ekmeği ve kepekli ürünler özelikle diyet yapanlar tarafından sıkça tüketilmektedir, bu yüzden kepek kaç kalori şeklinde aramalar yapmak diyet yapanlar tarafından araştırılmaktadır. 100 gram kepek yaklaşık olarak 245 kalori içermektedir. Magnezyum açısından da oldukça zengin olan kepek lifli yapısı sayesinde sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Çinko ve bakır açısından da zengin olan buğday kepeği sadece ekmekte değil galeta, kek gibi diğer unlu mamullerin yapımında da kullanılmaktadır.

Kepek Ekmeği Kaç Kaloridir ?

Kepek kaç kalori diye araştırma yapıldıktan sonra faydaları kadar zararları da öğrenilmek istenir. Kepeğin zararlarına değinecek olunursa içerdiği fitik asit sebebiyle bazı minerallerin emilmesine sebep olabilir ve diğer birçok tahılda olduğu gibi glüten barındırmaktadır. İçerdiği glüten sebebiyle çöl yak hastalarının kullanımına uygun değildir. Kepek kaç kalori diye araştıranlar aynı zamanda kepek ekmeğinin kaç kalori olduğunu da araştırmaktadır.  28 gram ağırlığındaki bir dilim kepekli ekmek yaklaşık olarak 60 kaloridir. Aynı grama sahip olan beyaz ekmek ise 80 kaloridir.

Kepeğin Faydaları Nelerdir ?

Kepek kalori olarak düşük olmasının yanı sıra sindirim sitemini hızlandıran bir lif oranına sahiptir ve bu lifli yapısı kepekten yapılan ekmeğin tercih edilmesinin ana sebebini oluşturur. Buğday kepeği diğer tahıllardan farklı olarak günlük alınması gereken miktarda düzenli şekilde tüketildiğinde insüline bağlı olmayan şekeri düşürücü etkiye sahiptir.  Buğday kepeği, çavdar gibi lifli besinlerin yemekten önce tüketilmesi tokluk hissini arttıracağı için zayıflamaya da yardımcı olacaktır.

Yoruma kapalı.