2 Günlük Şok Diyet Nasıl Yapılır?

2 Günlük Şok Diyetin Vücuda Etkisi

2 günlük şok diyet bir an önce fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin sık sık araştırdığı diyet türleri arasında yer almaktadır. Ani kilo vermeler çoğu zaman vücudun dengesini bozduğundan sağlığımızı olumsuz etkiler. Ancak doğru bir şekilde verilen önerilere uyarak yapıldığında 2 günde 3 kilo verebilirsiniz. Günde sadece 700 kalori alarak yapılan bu diyeti ayda 2 günden daha uzun süre uygulanmaması gereklidir. Aksi takdirde kas erimesi görüldüğünden birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

YouTube video

Birçok şok diyet çeşidi bulunmaktadır. Fakat hepsinin ortak bir özelliği vardır. Şok diyetler uygulayan kişilerin günlük kalori alımını kısıtlamaya amaç edinmektedir. Çok kısa sürede fazla kilolardan kurtulmayı vaat ettiği için en çok tercih edilen diyet türleri arasında yer almaktadır. Fakat oldukça düşük kaloriye sahip diyet türleri arasında olduğu için uzun süre uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca 2 günlük şok diyet gibi bu tür diyetler gün içerisinde çok fazla hareket etmeyen insanların uygulaması daha uygun olan diyetlerdir. Spor yapanların ya da yüksek tempoda çalışanların kesinlikle bu diyeti uygulamaması gerekmektedir. Spor yapanlara özel farklı diyet mevcuttur. Onlar gün içerisinde çok fazla kalori yaktığı için daha yüksek kalorili diyetlere ihtiyaç duymaktadır. Eğer siz de diyetin yanında bazı egzersizler yapmayı düşünüyorsanız daha fazla kalori bulunan diyet programlarımızı tercih edebilirsiniz.

2 Günlük Şok Diyet Vücuda Etkisi

2-gunluk-sok-diyet-programi

2 günlük şok diyet vücudunuzun ihtiyacından daha az kalori tüketilerek yapılır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeyi teşvik eden bu diyet ile vücudunuzun metabolizması hızlanır. Vücutta biriken suyun atılması ile kilo verilir. Diyet esnasında yağ yakımı başlar. Ancak 3 kilodan daha fazla kilo vermek istiyorsanız 2 günlük diyet sonrasında yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Kiloları hızlı bir şekilde verdiğiniz için kısa sürede sonra tekrar eski kilonuza dönme ihtimaliniz yüksektir. Verdiğiniz kiloyu yeniden almamak için 2 günlük diyet sonrasında da yediklerinizin miktarını azaltmalısınız. Kilonuzu korumak isteyenler her zaman bol su içmeli ve spor yapmaya devam etmelidir.

2 Günlük Şok Diyet Programı Nasıl Yapılır?

2 günlük şok diyet programının nasıl yapılması gerektiği konusunda ayrıntılı bilgiler paylaştık. Fakat diyeti uygulamadan önce bir uzmana danışmanız daha mantıklı olacaktır. 2 günlük şok diyet programı şu şekilde uygulanabilir;

Kahvaltı

2-gunluk-sok-diyet-programi

İki gün boyunca uyanır uyanmaz bir bardak ılık suyun içine 1 tane limonun suyunu sıkın. İçine çubuk tarçın ve taze nane yaprakları koyarak için. Metabolizmanızın hızlanmasını sağlayan bu kür gün boyu acıkmanızı da önleyecektir. Ayrı vücuttaki yağların yakılmasını kolaylaştıracak ve ödemin atılmasını sağlayacaktır. Kahvaltı olarak bir porsiyon mevsim meyvesi ya da bir bardak taze sıkılmış meyve suyu tüketebilirsiniz. Hızlı kilo vermeniz için özellikle kalorisi düşük meyveler tercih edilmelidir. Özellikle 1 tane yeşil elma, bir avuç kadar böğürtlen ya da 5-6 adet çilek yenilebilir.

Ara Öğün

2 günlük şok diyet uygularken ara öğünlerde enerjinizin düşmesini önleyecek besleyici değeri yüksek besinlerin tüketilmesi önemlidir. 5-6 adet ceviz ya da badem yiyerek enerjinizi koruyabilirsiniz.

Öğle Yemeği

2-gunluk-sok-diyet-programi
2 Günlük Şok Diyet Programı Nasıl Yapılır?

Tavuk, balık ya da kırmızı etin sindirimi daha uzun süre olduğundan öğle vakti yemeniz çok daha faydalı olacaktır. Yemek istediğiniz etin miktarı oldukça az olmalıdır. Ayrıca kızartılan etler fazlasıyla yağ ve tuz emeceğinden kilo yapacaktır. Bu nedenle haşlama, buğulama ya da fırında yağ ve tuz kullanmadan pişirilmelidir. Yanında ise mutlaka salata olmalıdır. Sınırsız miktarda tüketebileceğiniz salatanızda marul, maydanoz, der otu, tere otu, roka, domates, yeşil biber, salatalık turp, havuç gibi sebzeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeyi teşvik eden bu diyet ile vücudunuzun metabolizması hızlanır.

Ara Öğün

Kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak besinleri ara öğünlerde tüketmek oldukça faydalıdır. Böylece diyet yaparken vitamin ve mineral eksikliği yaşayarak yorgunluk çekmezsiniz. Bir kase yoğurt ya da bir bardak ılık süt içilebilir.

Akşam Yemeği

Yatmadan önceki öğününüzde sebze yemeği tüketilmelidir. Bir kase sebze çorbası içebilir ya da karnabahar, brokoli, ıspanak, kabak gibi sebzelerin yemeğini tüketebilirsiniz.

Yatmadan Önce

Yatmadan önce bir bardak süt içilebileceği gibi ıhlamur ya da papatya çayı tüketmek gece boyunca metabolizmanızın yavaşlamasını önleyecek ve yağ yakmaya devam edecektir.

2-gunluk-sok-diyet-programi

Eğer yazımızı beğendiyseniz 3 Aşamalı Definasyon Diyeti Nasıl Yapılır?konulu yazımıza göz atarak sporcuların uyguladığı definasyon diyeti hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yoruma kapalı.