Alaattin Çakıcı Diyeti ile Sağlıklı Kalın!

Alaattin Çakıcı Diyeti Detayları Sizlerle!

2018 yılında Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi mahkum koğuşunda tedavi gören Alaattin Çakıcı diyeti neler içeriyordu? Çakıcı nasıl beslendi? Beslenme her birey için oldukça önemli bir durumdur. Özellikle hastalık durumunda ya da yaşamın sürdürüldüğü alana göre de değişiklik gösterdiği görülmektedir. Bunun yanı sıra yaşa bağlı olarak da kilo kontrolü yapmak olası hastalık durumlarını etkileyecektir. Gelin Alaattin Çakıcı koğuştayken nasıl beslenmiş birlikte bakalım.

alaattin-cakici-diyeti-ile-saglikli-kalin

68 yaşında olan Alaattin Çakıcı, koğuşta kaldığı zamanlarda beslenmesine oldukça dikkat etti. Sağlığını korumak adına özenli beslenme sağlaması her yaştan bireyin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Beslenme listesinde kalori miktarı yeterli aynı zamanda oldukça faydalı olan besinlerle doldurdu. Bu konuda alınan bilgiler neticesinde kendisinin çeşitli beslenmenin yanı sıra her gün gerçekleştirdiği bir düzenin de oluştuğu görülmektedir.

Alaattin Çakıcı Diyeti Detayları Nelerdir?

Alaattin Çakıcı diyeti incelendiğinde göze çarpan ilk olarak üç madde bulunuyor: Kars kaşarı, Kâbe hurması ve kahve. Her bir besin değerinin yararları bulunmakla birlikte farklı kalori miktarı da bulunmaktadır. Her bir besini çoğu zaman diyet listelerinde görmek de mümkün olmaktadır. Çünkü az kaloriye sahip olmasının yanı sıra metabolizma hızlandırıcı olması, yüksek besin değerine sahip olması bilinen durumlar arasındadır.

Çakıcı, temel öğünlerinin yanı sıra ara öğünlerinde kahve ve yanında hurma tükettiği tahmin ediliyor. Hazır şeker tüketiminin yanı sıra doğal şeker niyetine Kâbe hurmasını tercih etmesi, tatlandırıcı olarak yerini almaktadır. Hurmanın aynı zamanda çok tüketilmediği takdirde sağlıklı bir katkı sunduğu da bilinmektedir. Ara öğünlerini böylece geçiştirerek daha düşük kalorili geçiştirmeler yapmaktadır.

alaattin-cakici-diyeti-ile-saglikli-kalin

Kars kaşarı ise bilinen kaşarlara nazaran eski bir kaşar olması ile göze çarpıyor. Hafif ekşimsi tadıyla sevenleri geçmişten günümüze oldukça fazladır. Kars kaşarını Alaattin Çakıcı diyeti arasında önemi sıklıkla dile getiriliyor. Herhangi bir kaşardan ziyade özellikle bu kaşarın talep edilip tüketildiği bilinmektedir. Kahvaltılarda sizler de direkt olarak tüketebileceğiniz gibi tost yaparken de değerlendirebilirsiniz.

Haftanın üç günü mutlaka balık tüketimi gerçekleştirdi. Balık tüketimi sağlık anlamında uzmanların durmadan bahsettiği konular arasında yer alıyor. Balık ve et tüketimini buğlama ve ızgara olarak yemeye özen göstermiştir. Alaattin Çakıcı, balık tüketimi konusunda ısrarcı oluşu hem sevmesinden hem de sağlıklı oluşundan kaynaklanıyor. Sizler de mutlaka haftalık beslenme için balık ve ete yer vermelisiniz.

Kars Kaşarı Kalori Kaçtır? Kars Kaşarı Faydaları Nelerdir?

Kars kaşarı kalori miktarı 100 gramında 330 kcal olmaktadır. 100 gram sürekli olarak tüketilecek bir miktar olmayabilir. Alaattin Çakıcı diyeti içinde bulunan Kars kaşarı ince bir dilim için 38 kalori olmakla birlikte gün içinde rahatlıkla tüketilebilmektedir. Kars kaşarı kalori miktarında az olması ile birlikte aynı zamanda birçok faydaya da sahip olmaktadır.

YouTube video

Kars kaşarı faydaları arasında:

  • Kalsiyum yüksektir, kemik gelişimini destekler.
  • Kemik erimesini engeller.
  • Tansiyonu düşürmektedir.
  • Beyin hücrelerini çalıştırmak için enerji verir.
  • Düşük kalorisi sayesinde kilo aldırmaz.
  • Demir eksikliğini önler ve giderir.

Eski Kars kaşarı tüketimi ile elde edebileceğiniz faydalar ciddi manada çoktur. Sizler de beslenme listenizde yer verebilirsiniz.

Kâbe Hurması Kalori Kaçtır? Kâbe Hurması Faydaları Nelerdir?

alaattin-cakici-diyeti-ile-saglikli-kalin

Ramazan aylarının vazgeçilmezi hurmalar farklı şekillerde satışa sunulmaktadır. Ancak anavatanı olarak Kâbe bulunduğundan buradan ithal edilen hurmaların tüketilmesine yer verilmelidir. Kâbe hurması bu yüzden Alaattin Çakıcı diyeti için çok önemlidir, farklı hurmalar tercih edilmemektedir. Hurmanın kalorisi 1 büyük hurmada yaklaşık olarak 42-43 kalori olmaktadır. Rafine şeker tüketimindense diyet listelerinde kahve yanında tüketebilir ya da ara öğün olarak da tercih edebilirsiniz.

Kahve Kalori Ne Kadar? Kahve Zayıflatır mı?

1 fincan şekersiz kahve kalori miktarı 9 civarında olmaktadır. 9 kalori günlük tüketilmesi gereken kalori miktarı düşünüldüğünde ciddi miktarda azdır. Günlük tüketim arasında bu yüzden rahatlıkla yer verilebilmektedir. Ancak kahve tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır. Kahvenin kalp ve tansiyon hastalarında olumsuz bir durum oluşturması muhtemel olduğundan eğer rahatsızlığınız varsa tercih etmemelisiniz.

Diyet listeniz içerisinde kalori kaybı yaşamak ve zayıflamak istiyorsanız kahve tüketimine yer verebilirsiniz. Ancak bu kahvenin şekersiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra farklı kahveleri tüketerek de kilo vermeyi hızlandırmanız mümkündür. Kalori yakan kahveleri araştırarak siz de Alaattin Çakıcı diyeti benzeri bir düzen oluşturabilirsiniz.

alaattin-cakici-diyeti-ile-saglikli-kalin
Alaattin Çakıcı Diyeti ile Sağlıklı Kalın!

Metabolizma hızlandırıcı kahveler arasında son zamanların gözdesi Hindiba kahvesi bulunmaktadır. Hindiba kahvesi diğer kahvelerden bu açıdan farklılaşmaktadır. 1 Bardak Hindiba Kahvesi Metabolizma Hızlandıyor yazımız size bu konuda geniş bir bilgi sağlayacaktır. Eğer sizler de detaylı bir bilgi arıyorsanız mutlaka yazımıza göz atmalısınız!

Yoruma kapalı.