Bal Kaç Kalori ?

Bal Kaç Kalori

Doğal süzme çiçek balının birçok şifaları bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de de zikredilen bal bu açıdan ilahi şifa kaynakları arasında yer alması açısından da ayrıca önemlidir. Bilimsel olarak da hakiki arı balının yararları kanıtlanmış ve ölümden başka her derde deva olduğu tespit edilmiştir. Hakiki süzme balının arıların çiçekleri polen bırakması yoluyla meydana gelerek petek oluşturdukları bilinmektedir.

Balın Faydaları

Arı balının birçok yararları bulunmaktadır:

  • Bakteri barındırmadığı için doğal antibiyotik ve antioksidan özelliği taşır.
  • B2 ve B6 vitamini yönünden son derece zengin olması nedeniyle öksürük, astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
  • Doğal antiseptik özelliği sayesinde yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar.
  • Demir, glikoz ve fosfat yönünden de son derece zengin olması bakımından güne enerjik ve dinamik bir şekilde başlamanıza imkan tanımaktadır. Ortada duran bu niteliklerine yer verilecek olunduğu zaman da birçok yararı olarak karşımıza çıkar.

Besin Değeri

Arı balının birçok yönden yararı üzerinde durulduktan sonra bilimsel verilerle ele alınmış besin değerleri hakkında bilgi  vermek gerekmektedir. Bal yüksek oranda şeker içermektedir (80 gr). Bunun yanında karbonhidrat yönüyle de son derece gelişmiştir ve 82 gr karbonhidrat değerine sahiptir. Hakiki süzme petek balının kobalamin, B16 vitaminleri yönüyle de son derece zengin olduğunu dikkate almak gerekir.

Kalorisi

Tüm bu nitelikleri ışığında bal kaç kalori olarak düşünülecek olunduğu zaman her yönden karşımıza çıktığını dile getirmemiz mümkün olacaktır. Böylelikle hakiki süzme petek balının bal kaç kalori açısından yararlarıyla birlikte her yönden yüksek kalorisiyle 100 gr porsiyonda 305 kalorisinin olduğunu dikkate almak gerekir. Bu nitelikleri ışığında gerçekten de fark yaratan en temel yaklaşımlar arasındaki yeri olarak karşımızdaki yerini koruyan doğal antibiyotik ve antioksidan kaynakları arasında gelmeye devam ettiğini her yönden dikkate almamız son derece mümkün.

Yoruma kapalı.