Bir Yumurta Kaç Kalori?

Yumurta, sabah kahvaltılarımızın ve spor yapan insanların vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir. Aslında yumurtasız bir kahvaltı her zaman için eksik görülmektedir çünkü bir yumurtadan alacağımız enerji ve proteini farklı ürünlerden almaya kalktığımızda ciddi kalori sorunları meydana gelmeye başlar.

1 yumurta kaç kaloridir diye soracak olursanız tahmini olarak 75-80 kalori gibi bir değere sahiptir ki bu da normal ve sağlıklı bir insan vücudu için çabuk sindirilip vücut için gerekli olan maddelerin alınmasına olanak sağlamaktadır.

Ülkemizde ve dünya üzerinde yaşamakta olan birçok sporcunun vazgeçilmez öğünü olan yumurta haşlanmış veya yağda pişirme yöntemleriyle daha çok tüketilmektedir. Ancak haşlanmış yumurta yağda yapılan yumurtalara göre bir nebze de olsa daha düşük kaloriye sahiptir ve daha sağlıklıdır diyebiliriz. Bu yüzden diyet yapan ya da spor yapan bireyler için yumurtayı besin listenizden ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca yumurta hakkında bilinmesi gereken bir diğer şeyde asıl faydalı kısmının beyazında olduğudur. Çünkü beyazında protein karbonhidrat miktarı oldukça yüksektir ancak sarısının büyük bir bölümü yağ tabakalarından oluştuğu için vücuda zararlıdır. Yani günde 2 tane haşlanmış yumurtanın sarısını yemek sizler için bir üst sınır olmalıdır. Aksi takdirde hem kilo problemleri hem de sindirim problemleri baş göstermeye başlayacaktır.

Yumurtanın kaç kalori olduğunu artık sizlerde biliyorsunuz ve bundan sonraki yaşantınızda buna dikkat ederek yaşayarak sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Yoruma kapalı.