Bira Kaç Kalori?

Bira, dünya genelinde alkollü içecekler sınıfında en çok tüketilenlerden içkilerden biridir. Hatta öyle ki ülkelerin kendileriyle anılan biraları bulunur. İşte bunlardan birkaçı; Belçika’nın Beyaz Birası, Almanya’nın Kırmızı Birası, Meksika ve İtalya’nın Limonlu Biraları, Prag’ın Çek Birası akıllara bir çırpıda gelenlerdir. Biraya rengini veren tek bir etken yoktur, mayalanma süresinden, içerdiğinde yer alan ham maddeye ve alkol oranlarına göre pek çok alana ayrılarak sınıflandırılabilmesi mümkündür.

Beer Samplers. Pilsner, Golden Honey Ale, Stout and Wheat Beer -Photographed on Hasselblad H3D2-39mb Camera

Çoğunlukla düşük alkollü bir içecek olan biranın en çok merak edilen özelliği ise onun içerdiği alkol miktarının ötesinde; kaç kalori olduğudur. “Bira göbeği” bir şehir efsanesi midir yoksa böyle bir gerçek var mıdır? Bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık. Fakat ondan önce bira severler arasında neredeyse bir tartışma konusu olan soruyu yanıtlamakla işe başlayalım: Bira şişeden mi yoksa bardakta mı içilir? Nasıl? İçinizden bazılarınız “Ne fark eder ki” mi dedi yoksa? O zaman sizlere biranın yol açtığı mide gazından söz etmeliyiz. Düşünün arkadaşlarınızla buluşup birkaç kadeh eşliğinde sohbet etmeye niyetlendiniz. Biranızdan birkaç yudum aldınız… Fakat o da ne, mide gazı sizi esir aldı, bir türlü konuşmanıza müsaade etmiyor… İlk geğirmeniz gürültüde arada kaynadı gitti fakat bu son olmadı mı? İşte birayı şişeden içmeyi tercih edenlerin baş etmek zorunda olduğu başlıca problem! Birayı şişeden ya da kutudan içerek onu direkt midenize göndermiş oluyorsunuz, oysaki bardaktan içmeyi tercih edip birayı önce ağzınızda hissetseniz, köpüklerinin karbondioksiti yavaş yavaş uzaklaştırmasına izin verseniz bu sorunu hemen hemen yok etmiş olursunuz. Yoksa birayı yukardan, köpüklendire köpüklendire doldurmayı şov mu sanmıştınız?

Biranın kaç kalori ettiğini netlikle söylemek ne yazık ki ürün çeşitliliği ve marka zenginliği açısından pek mümkün görünmemektedir. “Light”, “Malt” gibi pek çok seçeneği mevcuttur. Fakat piyasada satışta olan biraların en düşük ve en yüksek kalori oranları kabaca şöyledir:

1 şişe (50cl) birada 210 ila 364 kalori arasında değişebilirken;

1 kutu (33cl) birada 81 ila 143 kalori aralığında bulunmaktadır.

SANTA ROSA, CA – FEBRUARY 07: Freshly poured glasses of Russian River Brewing Company Pliny the Younger triple IPA beer sit on a counter at Russian River Brewing Company on February 7, 2014 in Santa Rosa, California. Hundreds of people lined up hours before the opening of Russian River Brewing Co. to taste the 10th annual release of the wildly popular Pliny the Younger triple IPA beer that will only be available on tap from February 7th through February 20th. Craft beer aficionados rank Pliny the Younger as one of the top beers in the world. The craft beer sector of the beverage industry has grown from being a niche market into a fast growing 12 billion dollar business, as global breweries continue to purchase smaller regional craft breweries such this week’s purchase of New York’s Blue Point Brewing by AB Inbev. (Photo by Justin Sullivan/Getty Images)

Yoruma kapalı.