Çavdar Ekmeği Kaç Kalori?

Çavdar ekmeği, diyet yaparak fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin ya da düzenli bir program dahilinde sağlıklı beslenmeyi amaç edinenlerin aynı zamanda ekmeği sofralarından ayıramayanların vazgeçilmez besinidir. Hem içerisinde yoğun bir şekilde lif bulunması hem de diğer ekmek çeşitlerine göre daha düşük kalorili olmasıyla pek çok insanın tercih ettiği bir ekmektir.

Çavdar Nedir?

Buğdaygiller ailesine üye olan çavdar, türdeşlerine göre daha uzun bir tohuma sahip olması ve genellikle yem üretiminde ham madde olarak kullanılmasıyla öne çıkmaktadır. Tahıl ürünleri arasından soğuğa dayanıklı olmasıyla bilinen bu bitki, ülkemizde de oldukça geniş bir ekim alanına sahiptir.

Çavdar Ekmeği ve Diyet

Diyet yapanlar arasında bir hayli popüler olan bu ekmek, çavdarın içerisinde yer alan lifler sayesinde hem düşük bir kaloriye sahiptir hem de tüketen kişiye tokluk hissi verir. Diyet programına ekmeği eklemek isteyen bireyler bahsedilen bu özellikten dolayı çavdar ekmeğini tercih etmektedirler.

Ekmeğin Zayıflamadaki Rolü Nedir?

Öncelikle şu bilinmelidir ki kepekli ya da çavdar gibi ekmek türlerini tüketmek zayıflatmaz, bu ekmekler diğerlerine göre daha düşük kalorili olduklarından dolayı kilo vermeyi hızlandırır. Ekmeklerin hepsinin kendine göre bir kalori miktarı vardır ve bu nedenle vücutta yağ yakma gibi bir özellikleri bulunmamaktadır. Ancak çavdarlı ve kepekli ekmekler mevcut kalori miktarlarından dolayı metabolizmanın hızlanmasını ve sindirim sisteminin verimli çalışmasını sağlar.

Kan Dolaşımına ve Kolesterol Dengesine Katkıda Bulunur

Çavdar tahılıyla yapılan ekmekler, uzun süreli tokluk hissi vermelerinin ve diğerlerine göre düşük kaloriye sahip olmalarının yanında kan şekeri konusunda da etkindir. Barındırdığı lifler sayesinde vücudun kan dolaşımının rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında çavdar ekmeğinin bir diğer özelliği de mevcut kolesterolü de dengede tutmasıdır. Kan şekeri ve kolesterol kaynaklı olası hastalıkların engellenmesinde etkin bir role sahiptir.

Çavdar Ekmeği Kaç Kalori?

Diyet sofralarının en popüler besinlerinden birisi olan bu ekmek ile ilgili olarak çavdar ekmeği kaç kalori sorusu her zaman gündeme gelen bir cümledir. Diğer ekmeklere göre daha az bir kalori ile karşımıza çıkan çavdar ekmeğinin kalori miktarı 259,1 kcal olarak bilinir.

Yoruma kapalı.