Çekirdek Kaç Kalori?

Popüler aperatif atıştırmalıklardan biri olan çekirdek lezzeti ile herkesin severek yediği bir besindir. İçerdiği esansiyel yağ asitleri vücudunuzu mikroplara karşı direncini korur. A, B, E vitaminleri ile potasyum, çinko ve Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan ay çekirdeği çiğ olarak tüketilirse oldukça faydalıdır. Kavrulmamış ve tuzsuz ay çekirdeğinin kalorisi düşüktür. Çiğ ay çekirdeği kilo yapmaz. Ancak günümüzde tuz ve yağla kavrularak hazırlanan ay çekirdeklerinin kalorisi oldukça yükseltir. Ay çekirdeğine lezzet katan tuz ve yağ kilo yapıcı etkiye neden olduğu için diyet yaparken çok sık tüketilmemesi gereklidir.

Ay Çekirdeğinin Kalorisi
Doktorlar günde bir avuç çiğ ay çekirdeği tüketmenin sağlığa faydalı olduğunu belirtiyor. Bir avuç ay çekirdeği yaklaşık 20 gramdır. 20 gram kavrulmamış tuzsuz çiğ çekirdek yaklaşık 75 kaloridir. Kalorisi düşük olduğu için çiğ çekirdek diyet yaparken ara öğünlerde tüketilebilir. Ancak yağda kavrulmuş tuzlu 20 gram çekirdeğin kalorisi 155 kaloridir. Hafta bir defa sadece 20 gr kadar yenilebilir. Ancak her gün tuzlu ay çekirdeğinin yenilmesi hızla kilo artışına neden olur. Hazır paket olarak satılan çekirdeklerin tuzlu ya da tuzsuz olmasına göre kalorisi değişir.

100 Gram Ay çekirdeğinin Besin değerleri
Protein 7.4 gr
Karbonhidrat 6.4 gr
Yağ 2.5 gr

Çekirdek Bağımlılık Yapar
Ay çekirdeği genellikle sohbet edilirken atıştırmalık olarak tüketilir. Çekirdek yemeye başladıktan ir süre sonra elinizde olmadan sürekli yemeye devam edersiniz. Yedikçe yeme isteği oluşturan çekirdek aşırı miktarda tüketilirse vücutta yağ oluşumuna neden olur. Özellikle tuzlu çekirdeklerin tüketilmesi su ihtiyacınızı arttırır. Çekirdek yedikten sonra içeceğiniz su vücuttan atılmaz. Tuz suyu tutar ve vücutta birikmesine neden olur. Vücutta atılması zor olan ödeme neden olan çekirdek diyet yaparken ya kontrollü bir şekilde çok az bir şekilde yenilmeli ya da tamamen uzak durulmalıdır. İşlenmemiş taze 20 gr çekirdek yemek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük E vitaminin% 75’ini karşılar. Özellikle vücut yapmak isten kişilerin kas ve doku yapmasını sağlayıcı proteinler içerir. Kilo almak isteyen kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Çekirdeğin Zayıflamaya Etkisi
Bakır, selenyum, magnezyum, çinko, mangan mineralleri ile A, B, E vitaminleri bakımından zengin olan ay çekirdeği kemik ve kas gelişimini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Dengesiz beslenme alışkanlığı olan kişilerin daha sağlıklı olmasını sağlayan bu besin kan şekerini dengede tutar. Diyet listenizin ara öğününe az miktarda çekirdek ekleyerek kan şekerinizi denge tutabilirsiniz. Öğleden sonraki ara öğününüzde 1 avuç kadar ay çekirdeği tüketebilirsiniz. Ancak her gün yenilmemesi önerilir. Çekirdek yemeyi alışkanlık haline getiren çekirdek bağımlısı kişilerin kısa sürede kilo aldığı gözlenmiştir. Bu nedenle sağlığınız için faydalı ancak kalorisi yüksek olan ay çekirdeğini her zaman kontrollü bir şekilde tüketmek kilonuzu koruyabilmeniz için gereklidir.

Yoruma kapalı.