Çikolata Kalori Değeri

Çikolatanın Doğuşu ve Kakao

Kakao ağacından elde edilen çikolata tarihten günümüze değin sürekli tüketilen damak zevklerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün boyu kişiye enerji veren ve kişiyi zinde tutan çikolatanın gerçekten de eski uygarlıklarda sıklıkla tüketildiğine kesinlikle şahit olunmaktadır. İşte tüm bu özellikleri ışığında düşünülecek olunursa gerçekten de fark yaratan nitelik olarak kesinlikle dile getirilmesi gereken konu olarak karşımıza çıkmaya devam ettiğini söylemek gerekmektedir.

Tarihsel Gelişimi

MS 600 yılında Maya medeniyetinde tanrıların içkisi olarak çikolata içildiği tarihi arşivlerde geçmektedir. Öte yandan Maya krallarının da günde en az 50 kadeh çikolata içtikleri bilinmekte ve törenlerde mutlaka çikolata tükettikleri sanat tarihçilerinin belgelerle ortaya koymuş oldukları tarihi bir gerçektir.

Bunun yanı sıra çikolata kaç kalori konusuna yönelik olarak üzerinde durmamız gereken bir başka konu olarak Aztek medeniyetinde de içki olarak kullanıldığı ve buradan sonra coğrafi keşiflerin yaygınlaşmasının ardından Avrupa ülkelerine taşındığı bilinmektedir.

Çikolata Nasıl Yapılır?

Çikolatanın çikolata olmasını sağlayan kakao ağacıdır. Kakao ağacı çikolata kaç kalori açısından düşünülecek olunursa olgunluk döneminde uzunluğu 35 cm’ye kadar çıkabilen bir çekirdektir. Boyu 10 metreye kadar uzayabilen kakao ağacındaki bu kakao çekirdekleri muz yaprağında birkaç gün süreyle mayalanır. Daha sonra Güneş’te kurutularak fabrikada işlenmek üzere öğütülür ve kavrulur. Ta ki macun kıvamındaki akışkanlık elde edilince çikolata meydana gelmiş olur.

Besin Değerleri

Çikolatanın içeriğindeki besin değerlerinin üzerinde de kesin olarak durmamız gerekmektedir. Böylelikle her yönden çikolata kaç kalori konusuna ilişkin olarak bilgi aktarmamız mümkün olacaktır. 31 gr toplam yağ bulunmakta, 61 gr karbonhidrat, 48 gr şeker, 7 gr diyet lifi ve 4,3 gr protein bulunmaktadır. İşte bu özellikleri ışığında çikolatanın kilo almak isteyenlerin sıklıkla tüketmeleri gereken damak zevki olması gerektiğini kesinlikle söylemek gerekmektedir.

Kalorisi

Tam 545 kaloriden oluşan çikolata kaç kalori yönünden incelendiği zaman her anlamda gerçekten de tüm yönleri baz alınarak kilolarıyla problem yaşayanların mutlaka tüketmesi önerilen damak zevkidir. Ayrıca gün içerisinde stres ve kaygıyı azaltan kişiyi yatıştıran atıştırmalık olarak da son derece önemlidir.

Yoruma kapalı.