Kakao Kaç Kalori?

Kakao Kalorisi Ne Kadar ?

Kakao, bilimsel adıyla theobroma cacao olarak ebegümecigiller familyasına ait bir bitki türüdür. Kakao ağacının 8 metreye kadar uzayabilen boyu bulunmaktadır. Ana vatanı Hint adaları olmakla birlikte Amazon ve And dağlarıyla Afrika’da da doğal olarak yetişme koşullarına sahiptir.

Tarihçesi

Kakaonun tarihte birçok medeniyetler tarafından çikolata yapımında kullandıklarına tanıklık ediyoruz. Nitekim kakaoyu Aztek medeniyetinin suyla karıştırarak dini törenlerinde kullandıklarını söylememiz ve o zamandan bu zamana değin sürekli olarak doğal bir şekilde tüketilen bitkisel besin kaynağı olduğunu kesinlikle dikkate almamız gerekmektedir. Üstelik kakao besin değeri bakımından değerlendirilecek olunursa tamamen eşsiz özelliklerine bağlı olarak fark yaratmaya devam ettiğini de söylemek gerekecektir.

Kakao besin değeri bakımından değerlendirilecek olunursa tamamen eşsiz özelliklerine bağlı olarak fark yaratmaya devam ettiğini de söylemek gerekecektir.

Ana Vatanı

Kakaonun Hint adalarında doğal olarak yetişme koşulları bulunmakla birlikte tropik iklim koşullarına elveren hemen hemen her coğrafyada kakao kaç kalori yetiştiğini de söylemek gerekmektedir. Bu yönüyle Afrika, Amazon Dağları, Brezilya, Orta Amerika ülkelerinde kakaonun sıkça yetiştiğini kesinlikle söylemek gerekmektedir.

Besin Değerleri

Kakaonun tarihçesine ve ana vatanına ilişkin olarak bilgi verdikten hemen sonra kakaonun besin değerleri üzerinde de kesinlikle durmamız gerekecektir. Kakaoda 14 gr yağ bulunur ve tam tamına 58 gr’lık karbonhidrat miktarıyla öne çıkmaktadır. Bu da gün içerisinde zinde kalmak isteyenlerin mutlaka düzenli olarak kakaolu ürünleri tüketmesinin son derece önemli bir konu olması anlamına gelir ki her yönüyle gerçekten önemli bir konudur.

Lif içeriği ve protein kaynağı olması bakımından mucize besinlerden birisidir.

Bu özelliğin yanı sıra yine tam 20 gr protein bulunmakla birlikte 33 gr diyet lifiyle de karşımıza çıkmaya devam ettiğini her anlamda söylemek gerekecektir. Lif içeriği ve protein kaynağı olması bakımından mucize besinlerden birisidir.

Kalorisi

Bütün bu özelliklerin dışında son olarak kakao kaç kalori 225 kalori olarak öne çıktığını söylemek gerekmektedir. Bu da kilo problemleri yaşayan kişilerin gerçekten de kakaolu ürünleri kullanırken kendileri sınırlamaları gerektiğini göstermektedir.

Tümüyle bu nitelikleri esas alınacak olunduğu zaman her açıdan kakao tüketiminin gerçekten de önemli olduğunu ve kilo almanıza doğrudan yardımcı olduğunu söylemek gerek.

Yoruma kapalı.