Çilek Kaç Kalori?

Lezzetli tadı ve mutluluk sağlayan kokusu ile herkesin severek yediği meyvelerden biri olan çilek en güçlü antioksidan içeren meyvelerden birisidir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan çilek düşük kalorisi ile zayıflamanıza yardımcı olur. B12, B6, C ve A vitaminleri içeren bu meyveyi kilo vermeye çalışırken rahatlıkla tüketebilirsiniz. Lifli besinlerin kişiyi uzun süre tok tutarak daha az yemesini sağladığını belirten diyetisyenler ara öğünlerde çilek tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Çilek Kaç Kalori?
– 1 adet çilek 3.7 kalori
– 100 gram çilek 37 kalori

Çilekteki Lif Miktarı Uzun Süre Tok Tutar
WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’nün önerdiği günlük lif miktarı 30 gr’dır. 100 gr çilekteki lif miktarının 7-8 gram olduğu düşünülürse günlük lif miktarının çoğunu karşılayabilir. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum mineralleri bakımından da zengin olan çilek sizin sağlıklı beslenmenizi sağlar. Sindirim sisteminin düzenli çalışabilmesi için gerekli olan lif miktarının yeteri kadar karşılanması kabızlık ve ishal gibi bağırsak problemlerini de ortadan kaldırır.

Yapılan araştırmalara göre lifli besinleri bolca tüketen kişilerin daha az yemek yediği görülmüştür. Bu bakımdan zayıflamak isteyen kişiler günde bir porsiyon çilek tüketerek daha kolay zayıflayabilir. Ara öğünlerde bir porsiyon çilek yiyen kişiler bir sonraki öğünde daha az besin tüketerek daha az kalori alır. Böylece kilo verme süreci başlar. Özellikle abur acur gibi hazır, kalorisi yüksek ve sağlıksız besinler tüketmeyi alışkanlık haline getiren kişilerin daha kolay zayıflamasını sağlayan çileğin düzenli tüketilmesi halinde daha hızlı kilo verilir. Daha az kalori alarak daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan çilek açlık hissettiğinizde ya da tatlı yemek istediğinizde tüketerek zararlı besinlerden uzak kalabilirsiniz.

Çileğin Zayıflamaya Etkisi Nedir?
Çilek sadece tok tutma özelliğine sahip değildir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak yağ yakışını kolaylaştırır. Vücutta birikmiş yağların parçalanabilmesi için gerekli olan metabolizma hızını sağlayan çilek bölgesel kiloların ortadan kalmasına yardımcı olur. Aşırı iştahlı kişilerin iştahını azaltır ve yeme isteğini kontrol altında tutar. İştah azaltan, metabolizmayı hızlandıran ve sindirimi düzenleyen hormonların daha dengeli çalışmasını sağlar. Özellikle diyabet hastalarının bolca tüketmesi gereken bir meyvedir. Nişastalı besinlerin uzun sürede kana karışmasına yardımcı olan çilek insülin direncini dengede tutar. Böylece ani bastıran açlık krizleri yaşayarak fast food türü besinler tüketmenizi engeller.

Çilek Nasıl Tüketilmelidir?
Cilt sağlığını koruyarak yaşlanmayı geciktiren çilek anti-enflamatuar ve antioksidan gibi enzimlere sahiptir. Bu enzimler vücutta yağ depolanmasına karşı savaşır. Hem yağ depolanmasını önleyen hem de önceden oluşmuş yağların yakılmasını sağlayan çilek bölgesel zayıflamanızı sağlar. Açlık hissetmenizi önleyen çilek badem, yoğurt, süt, yulaf ezmesi gibi besinlerle birlikte tüketildiğinde daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz. Ayrıca çileği yemeklerden önce tüketmek sindirim sisteminizi düzenler ve kanı temizler.

Yoruma kapalı.