Çokonat Kaç Kalori?

Fazla kilolar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar, günümüzde pek çok insanın ortak sorunudur. Bu anlamda, aşırı kilolardan kurtulmak ve olası sağlık sorunlarını önlemek isteyen kişiler, çeşitli zayıflama kürleri ve diyetler yardımıyla daha düzenli bir beslenme hayatını arzulamaktadırlar. Bununla birlikte, tüketilen gıdaların kalori miktarlarına ve besin değerlerine dikkat etmenin de son derece önemli olduğunun bilincindedirler. Dolayısıyla bisküviden şerbete, kırmızı veya beyaz etten tatlı çeşitlerine kadar her gıdanın bir kalori değeri vardır ve vücudun kilo dengesini korumak için bu değerler göz önünde tutulmalıdır. Bunlardan birisi de yüzyıllardır insanların severek tükettikleri çikolatalardır.

Bu Yazımızda Neler Var

Çikolatanın Tarihi

Eşsiz lezzeti ve sıradışı kokusuyla yediden yetmişe herkesin büyük bir tutkuyla tükettiği çikolata, günümüzden yaklaşık 4 bin yıl önce Honduraslılar tarafından keşfedilmiştir. O bölgelerde bulunan kakao çekirdeklerinden kendilerine içecek yapan ve ortaya çıkan lezzeti çok beğenen yerliler, bu keşifleriyle günümüzde büyük bir tutkuyla tüketilen çikolatanın ilk üreticileri olmuşlardır.

Kilo Vermeye Yardımcı

Lezzetiyle gönüllerde taht kuran çikolatanın zayıflama konusundaki katkısı da gözlerden kaçmamalıdır. Obezite ile ilgili tedavilerde ve zayıflama programlarında, belli oranlarda şekere ve çikolataya yer vermenin fazla kilolarla mücadelede etkili olduğu ve kişilerin zayıflamalarına yardım ettiği saptanmıştır.

Diyabet ve Obizite ile Mücadele

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından birisi olan obezite, pek çok insanın günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bilim insanları ve doktorlar, bu hastalıkla mücadele edebilmek için sayısız araştırma yapmışlardır. Bu araştırmalardan birisi de çikolata üzerinedir. Yapılan araştırmalar neticesinde özellikle bitter çikolatanın içerisinde bulunan maddelerin obezite hastalığına ve TİP 2 diyabet sorununa iyi geldiği ortaya çıkmıştır.

Çikolata Diyetleri

Diyetisyenler tarafından tavsiye edilen 7 günde 7 kilo vermeyi öngören çikolata diyeti sayesinde hem zayıflamanın hem de çikolata tüketerek mutlu olmanın sağlanacağı belirtilmektedir. Bu diyetin temelinde bir hafta boyunca sadece çikolata ve salatalık (havuç, lahana, domates, salatalık) ile beslenme zorunluluğu vardır. Kişilerin gün içinde en fazla 100 gr olacak şekilde çikolata ve yanında çeşitli salatalarla beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca her gün 2 ila 2,5 litre su tüketmenin de faydalı olacağı belirtilir.

Çokonat Kaç Kalori?

Pek çok çeşit boyutta, renkte ve lezzette tüketiciyle buluşan çikolatalardan birisi de çokonattır. Yaklaşık 30-32 gramlık çokonatta bulunan kalori 181 cl miktarındadır.

Yoruma kapalı.