Mücver Kaç Kalori?

Omletlerin Kralı Mücverin Yapımı

Osmanlı mutfağından günümüze gelen leziz yemeklerden biri olan mücver besin değeri bakımından zengin bir yemektir. Fakat kalori miktarının yüksek olması nedeni ile tüketimini abartmamalı ya da pişirme yöntemine dikkat etmeliyiz. Bol yağda kızartabilir veya fırında pişirebilirsiniz.

Osmanlı döneminde mücver terimi, yemek adı değil de pişirme yöntemi olarak kullanılmış. Bu günlere kadar şekillenerek karşımıza leziz bir yemek olarak çıkmayı başarmıştır.

Omletlerin Kralı Mücverin Yapımı

Mücver; kabak, un, dereotu, maydanoz, yumurta ve çeşitli baharatların karıştırılıp cıvık hamur elde edilmesi esasına dayanır. Bu hamurun kaşık yardımıyla tavada kızartılması lezzetli mücverin yapımıdır.

Yapımında sadece kabak kullanılmaz, kabak yerine patates, pırasa, yeşil soğan, havuç kullanılarak da yapılabilen bu enfes yemek; birkaç sebzenin birlikte kullanılması ile de pişirilebilir. Yapacağınız mücveri hayal gücünüze ve damak zevkinize göre şekillendirebilirsiniz.

Evde azar azar kalan sebzelerinizi değerlendirmenin bir yolu olarak da düşünülebilirsiniz.

Yaptığınız mücveri, yoğurtla servis ederek lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Diyette Mücverin Yeri Var mıdır?

Mücverin iki çeşit pişirme yöntemi vardır; kızartılarak ya da fırında, tercih sizin. Fakat diyet menülerinde kızartmanın yeri pek yoktur. Kızartma tercih edecekseniz, tüketim miktarınızın almanız gereken kalori sınırları içinde kalmasına dikkat etmelisiniz.

Kullanılacak sebzeler arasında kabak kullanmak daha akıllıca olur. Çünkü kabak kalorisi düşük bir sebzedir ve diyet programına daha uygundur.

Un miktarı da minimum da tutulursa diyet programında mücver tüketmemek için herhangi bir neden bulunmamaktadır.

Mücver Besin Değerleri

Mücverin kaç kalori olduğu aşağıda verilmiştir. Aşağıda verilen değerler 100 gr mücver içindir. Ayrıca burada söz konusu olan yemeğin yapımında un, kabak, yumurta ve baharatlar kullanılmıştır. Pişirilirken ise kızartılmıştır.

Kalori: 174,35 kcal

Karbonhidrat: 9,88 gr

Lif: 1,38 gr

Protein: 3,7 gr

Yağ: 14,18 gr

Kolesterol: 40,15 mg

A Vitamini: 178,4 IU

C Vitamini: 17,2 mg

Potasyum: 217,9 mg

Kalsiyum: 20,68 mg

Demir: 1,7 mg

Hepimizin severek yediği, yapımı pratik, ekonomik, leziz ev yemeği mücverin en önemli özelliği yapımında standartlara bağlı kalınmamasıdır. Bu nedenle ister diyet programında olun, ister olmayın bu yemeği şekillendirmek tamamen sizin elinizde.

Yoruma kapalı.