Çorba Diyeti ile 1 Ayda 12 Kilo!

Çorba Diyeti Nedir

Çorba diyeti nasıl yapılır? Aşırı yemek tüketmeyenler için en ideal diyetlerden biri olarak tanımlanan çorba diyetleri, bizim gibi çorba kültürü geniş olan toplumlar için de son derece idealdir. Muhteviyatı kilo verdirmeye müsaade etmeyen çorbalar dışında hemen hemen her çorba diyete uygundur. Ayrıca çorba çeşitleri sayesinde günlük mineral ve vitamin dengenizi de sağlamış olursunuz.

Çorba Diyeti Nedir?

corba-diyeti-ile-1-ayda-12-kilo
Çorba Diyeti

Günlük alınan kalori miktarının azaltıldığı ancak alınan besin değerlerinin fiziksel yıpranmayı minimize ettiği, ana öğünlerinde çorba çeşitleriyle ara öğünlerinin ise genellikle sıvı tüketimiyle noktalandığı diyet türüdür. Kilo vermek için ideal ve sağlıklıdır. Peki, sadece çorba içerek zayıflayanlar sağlıklı mıdır? Çorba diyetleri kimler için uygundur?

Çorba Diyeti Kimler İçin Uygundur?

Herkese uygun olan bu diyet sadece metabolizmasını olumsuz etkileyen ciddi hastalığı olmayan, kronik hastalığı ve aşırı kilo hastalığı olmayanlar için idealdir. Tansiyon ve şeker hastaları için de ideal olmayacağı gibi düzenli ilaç kullananlar için de doktor müsaadesi mutlaka alınmalıdır.

Diyet kişide aşırı yorgunluk, titreme ve baygınlık gibi rahatsızlıklar meydana getiriyorsa mutlaka diyete son verilmelidir. Bunun yanında ufak halsizliklerde ise diyete devam edilmelidir. Peki, 1 ay çorba diyeti yapan kişi ne kadar kilo verir?

Çorba Diyetlerinde Süre ve Verilen Kilo Ne Kadardır?

corba-diyeti-ile-1-ayda-12-kilo

Sınırsız çorba diyeti çok da sağlıklı değildir. Bu nedenle diyetin 30 gün boyunca yapılması gerekmektedir. Bu diyet listesi artırma veya azaltılma olmadan uyulmalıdır. Bu diyet ile verilen kilo kişiden kişiye değişiklik gösterecektir.

Geçmişte bu diyeti uygulayan kişiler 30 gün sonunda ortalama 12 kilo vermişlerdir. İlk hafta kilo verme hızlı şekilde ilerlerken sonraki haftalarda bu hızlanma giderek yavaşlayacaktır. Özellikle hazır çorba diyeti yapanların yorumları da bu şekildedir.

Fakat herhangi bir beslenme uzmanına danışmadan bu şekilde kilo vermek sağlıklı değildir. Bu nedenle mutlaka uzman görüşü alarak ilerlemek sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Özellikle çorba diyeti ekşi sözlük gibi sosyal medya platformlarında birçok kullanıcı tarafından açıklanmıştır. Her kullanıcıda farklı sonuçlar gösteren bu diyetler mutlaka beslenme uzmanı eşliğinde ilerlenerek yapılmalıdır.

Çorba Diyetleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çorba diyetlerinden herhangi birini yaparken çorbanın yanında ekmeğin türü ne olursa olsun ekmek tüketilmemelidir. Ara öğünlerde günlük kalsiyum ihtiyacı için yoğurt veya salatanın içerisine katılabilecek peynir, tavuk eti tüketilebilir. Aşırı açlık hissi olduğunda içilen çorba iki porsiyona çıkarılabilir.

Diyet yaparken son öğünün akşam 7 gibi yenmesi ve diyete sabah erken başlanması da önemlidir. Özellikle son öğün sonrası şekersiz siyah çay veya bitki çayı içilebilir. Peki, 1 haftada 5 kilo verdiren çorba diyeti listesi nasıldır?

Çorba Diyet Listesi

corba-diyeti-ile-1-ayda-12-kilo

Öncelikle bu diyetteki yağlı, un ve hamur içermeyen, aşırı soslu çorbalar hariç tüm çorbalar tüketilebilir. Özellikle sebze çorbaları tercih edilebilir. Böylelikle bu diyet ile 1 ayda 12 kilo vermeniz mümkün olacaktır. Patates içermeyen çorbaları öne çıkarılmalıdır. Şehriyeli çorbaları da haftada birkaç kez diyet listesine ekleyebilirsiniz.

Çorba diyeti yaparken 30 gün boyunca aşağıdaki listeye uyabilirsiniz:

  • Sabah: – Kahvaltı öncesi limonlu ılık su içilebilir – 1 kâse çorba – 1 kâse salata
  • Ara Öğün: – 1 adet mevsim meyvesi veya 3 adet diyet bisküvi
  • Öğlen: – 1 kâse çorba – 1 kâse salata
  • Akşam: – 1 veya 2 kâse mercimek çorbası – 1 kâse salata ( Çorbanıza bir dilim ekmek doğrayabilirsiniz) – Yatmadan önce bitki çayı

Yukarıdaki listeyi uygulamaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi değerlendirmeyi unutmayın. Sağlığını açısından herhangi bir engel yoksa beslenme uzmanı eşliğinde diyet programına başlayabilirsiniz.

Ayrıca bu tarz tarifler içerisinde mercimek çorba diyeti, 4 günde 4 kilo verdiren çorba diyeti gibi listelerde mevcuttur. Bu durumda önemli olan vücudunuzu tanımak ve mutlaka bir beslenme uzmanından görüş almak olacaktır. Aksi takdirde bilmeden bedeninize ve metabolizmanıza zarar verebilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.