1 Kase Mercimek Çorbası Kalori Miktarı Nedir?

Mercimek Çorbası Kalorisi Ne Kadar?

Eşsiz Türk mutfağı lezzetlerinden olan mercimek çorbası kalori oranı da birçok kişi tarafından merak ediliyor. Özellikle geleneksel malzemelerle yapılıyor oluşu, bu vitamin dolu besinin tercih edilmesini artıyor. Aynı zamanda lif açısından zengin olan erişteli yeşil mercimek çorbası diyetlerde de yerini almaya devam ediyor. Bu çorbanın besin değerleri oldukça yüksektir, ekmek yerine doyurucu olmasıyla beslenme düzeninde yemek tarifleri olarak tercih edilir.

YouTube video

Mercimek çorbası kalorisi tüketmek isteyen herkesin bilinçli olarak bu bilgiyi öğrenmesi ve sonrasında porsiyon miktarına dikkat ederek tüketmesi gerekir. Ana yemeklerin yanında ve hastalıkların tedavisinde mercimek çorbasından hala çoğu yerde faydalanılmaktadır.

Şimdi mercimek çorbası kalorisi ne kadar, hazır mercimek çorbası kaç kalori, mercimek çorbası kalori protein oranı nedir, süzme kırmızı mercimek ya da yeşil mercimek çorbasının kalori miktarı ne kadar birlikte öğrenelim.

Kırmızı Mercimek-Çorbası Kalori Miktarı Nedir?

Rengi ile insanın iştahını açan kırmızı mercimek çorbası lezzeti ile damaklarda iz bırakan bir çorbadır. Ayrıca kardeşi olan yeşil mercimeğinde tadı yine çok güzel olduğunu söylemek isteriz.

Günümüzde lokantalar başta olmak üzere evlerde ve daha birçok yerde mercimek çorbası sevilerek yapılmaya devam ediyor. Kalori olarak ise bir kepçe mercimek çorbası tam olarak 45 kaloridir. Bir porsiyonunda ise 85 kalori vardır.

Ev Yapımı Mercimek-Çorbası Kalori Değeri Nedir?

mercimek-corbasi-kalori

Mercimek çorbası kalori ev yapımı için lokantalarda olduğundan farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Yapımı itibari ile de farklılık olduğu için kalori miktarı oldukça değişiklik gösterebiliyor.

Ev yapımı mercimek çorbasında ise 163,78 oranında kalori miktarı bulunuyor. Bu miktar diyet yapanlar için biraz fazla olduğu için mutlaka malzemelerde yapılacak değişikliklerle kolayca içilebilecek hale getirilebilir.

Lokanta Usulü Mercimek Çorbası Kalori Miktarı Nedir?

Özellikle lokanta usulü yapılan mercimek çorbası lezzet olarak kendini kanıtlamış bir lezzettir. Bu yemeğin her zaman bulunabilir olması da çokça tercih edilmesini sağlamıştır.

Mercimek çorbası kalori yeşil ve kırmızı olarak farklı değerlere sahip olsa da ikisi de güzel lezzetlerdir. Lokantada yapılan mercimek çorbasında 76 kalori değerindedir. Bu değer 1 kase kırmızı mercimek olarak 333 ml ölçüsü üzerinden  hesaplanmış olup, mercimek çorbası kalori diyet yapanlar için uygun bir değerdir.

Ancak kimi zaman 150 gram gelen ya da 200 gram gelen ölçüler de mevcuttur. Bu durumda gramına göre kalori hesabı yapmanız daha doğru olacaktır.

Diyette Mercimek Çorbası Oranı Ne Olur?

Diyet yapanların en fazla merak ettikleri konulardan bir tanesi de mercimek çorbasının tüketim oranıdır. Hem kalori hem de oran olarak diyet yapanların her şeye dikkat etmesi mercimek çorbası içinde geçerlidir.

Peki, diyet yapanların mercimek çorbasında porsiyonları ne kadar olmalı? Eğer diyet yapıyorsanız günde 2 kase mercimek çorbası içebilirsiniz. Fakat yanında ekmek yememeniz yararınıza olacaktır.

Yoğurt Kalori Miktarı Nedir?

Günümüzde en fazla tercih edilen besinler arasında yoğurt gelmektedir. Süt ürünleri arasında neredeyse her şeyde kullanılan bu ürün şifa kaynağı niteliğindedir. Bu nedenle her kesimden insanın sofrasında yer alarak sağlıklı bir öğün geçirilmesini sağlar.

Yoğurt kalori açısından da güzel değerlere sahip olup, o kadar fazla değerli mineral ve vitamini içinde barındırması şaşırtıcı bir özelliğidir. Kalori olarak 100 gramında 58,8 gibi dengeli bir orana sahiptir. Bu oranla her öğün sağlıkla tüketilebilir.

Sebzeli Mercimek-Çorbası Kalori Oranı Nedir?

mercimek-corbasi-kalori
Mercimek Çorbası Kalori Miktarı Nedir?

Mercimek çorbası içine istenilen her türlü malzeme koyulabilir olması bu güzel yemeği şifa kaynağı olarak sofralarımıza getirmektedir. Türk mutfağında en fazla pişen çorbaların başında gelen mercimek çorbası kalori yeşil ve kırmızı çeşidinde dengeli bir şekilde bulunur. Diyet yapanların her öğün içebileceği bir çorbadır.

Sebzeli olarak yapılan mercimek çorbası kalori açısında nasıl bir orana sahip olduğu çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Sadece bir porsiyon sebzeli mercimek çorbasında tam olarak 123 kalori bulunur.

Mercimek Çorbası Kilo Yapar mı?

Hem diyet yapanlar hem de kilo almak isteyenlerin tercih ettiği mucizevi mercimek çorbası birçok açıdan merak edilmektedir. Merak edilen konuların başında kilo yapıp yapmadığı geliyor.

Mercimek çorbasının hazırlanışında yağ kullanıldığı için kalori miktarını doğrudan artırıyor. Bu açıdan kilo açısından da olumsuz etkiler yaratabiliyor. Fakat bu durumu bertaraf etmek için mercimek çorbasının yapımında yağ oranının azaltılması kilo verilmesine de destek olur. Fakat yağ oranına dikkat edilmezse kilo yapabilir.

Yeşil Mercimek Çorbası Kalori Oranı Nedir?

mercimek-corbasi-kalori

Yeşil mercimek çorbası kırmızı mercimekle yapılan çorbadan daha az kaloriye sahiptir. Çünkü içeriği itibari ile daha hafif mineralleri ve vitaminleri barındırması kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Günümüzde en fazla kırmızı olan mercimek çorbası yapılsa da yeşil olanı da lezzet açısından çok güzel bir yemeği ortaya koyuyor. Sizlerde mercimek çorbası kalori oranına dikkat ederek hem kilo verebilir hem de sağlıklı kalabilirsiniz. Ayrıca yeşil olan mercimek çorbasını tercih etmeniz kalori açısından daha az bir orana sahip olacağı için istediğiniz her öğün tüketebilirsiniz.

Mercimek çorbası sonrası karbonhidrat için pilav yemeği tercih edenlerden misiniz? Peki pilavın kalorisi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte 1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var yazımız sizler için!

Yoruma kapalı.