Elma Kaç Kalori?

Meyveler arasından en çok tüketilen elmanın diyet listelerinde sıkça yer almasının sebebi düşük kalori oranıdır. Elma hemen hemen her diyet listesinde ara öğünlerde tüketilmektedir. Hem tok tutucu özelliği vardır hem de içerisindeki mineraller açısından besleyici özelliğe sahiptir. Elma ve süt ürünleri birlikte ara öğünlerde tüketilmektedir. Diyet listesinde yer alan elma boyutu orta boyut olmalıdır. Çünkü orta boyut elma yeteri kadar besleyici özelliğe sahiptir. Elmanın üç çeşit rengi bulunmaktadır. Yeşil, kırmızı ve sarı. Bunlar arasından diyet döneminde en fazla tüketileni ise yeşil elmadır. Yeşil elma diyet yaparken tok karnına değil de aç karnına tüketilmelidir. Aç karnına tüketilen yeşil elmanın belli başlı yararları bulunmaktadır. Halk arasında söylenen cümleye göre doktoru uzak tutmak için günde bir adet yeşil elma yenmesi gerekir.

Yeşil elma kuvvetli bir antioksidan olarak bilinir. Özellikle diyabet hastası olan kişilerin günde mutlaka bir adet yeşil elma tüketmesi gerekir. Elmanın diyet listesinde kullanılmasının bir diğer önemli nedeni de elmanın açlık duygusunu bastırmasıdır. Dukan diyeti programında sabah kahvaltısına başlamadan önce içerisinde yeşil elmanın da yer aldığı meyve salatası önerilmektedir.

Elma yiyerek ana öğünlere kadar midenizi oyalayabilirsiniz. Elma içerisinde bulunan yüksek lif oranı sayesinde her gün bir elma yenilmesi sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Elma tüketmek sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz kalp hastalıklarına, diş ve diş eti sorunlarına, sindirim problemlerine ve diyabet sorununa çözüm sağlar. Genellikle sporcular her gün mutlaka bir adet elma tüketmeye önem gösterir. Çünkü egzersiz yapan bir vücudun life ihtiyacı vardır. Elmada bulunan lif oranı ise günlük ihtiyacı karşılamaktadır ve kişiye enerji vermektedir.

Yeşil elmanın bir adet orta boyunda yaklaşık olarak 77 kalori bulunur. Bu oran diyet yapan biri için çok ideal bir orandır. Yani diyet yaparken elma tüketmek kilo aldırmaz aksine sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Bir adet kırmızı elmada ise bulunan kalori miktarı 80 kaloridir. Orta boy bir sarı elmada ise yaklaşık olarak 77 kalori bulunur. Elmalar arasında en az kalori miktarına sahip çeşit ise ekşi elmadır. Genellikle ekşi elma yeşil elma olarak bilinir. Yeşil elma tam olmadığı için ekşiliği fazladır. Bir adet orta boy ekşi elmada bulunan kalori miktarı ise 65 kaloridir. Eğer ekşi besinler tüketmeyi seviyorsanız ekşi yeşil elmayı diyet yaparken bol bol tüketin. Fakat dikkat etmeniz gereken konu dişlerinizdir. Eğer sağlıklı dişleriniz yok ise yeşil elma sert olduğu için dişlerinize zarar verebilir. Elmayı bütün halde ısırmak yerine küçük parçalara bölüp tüketmeyi tercih edin. Gün içerisinde çok fazla abur cubur tüketen ve ağzı boş durmayan biriyseniz light gevrekler, light bisküviler ve yeşil elma tüketin. Hem ağzınız boş kalmayacak hem de sağlıklı bir şekilde kalori almadan kilo verebilirsiniz.

Elma Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori: 52
Toplam yağ: 0,2 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 1 mg
Potasyum: 107 mg
Karbonhidrat: 14 g
Diyet lifi: 2,4 g
Şeker: 10 g
Protein: 0,3 g

Yoruma kapalı.