Enerji İçeceği Kaç Kalori? Enerji İçeceği Kilo Aldırır mı?

Enerji İçeceği Kalorisi Kilo Almaya Neden Olur mu?

0 568

Enerji içecekleri, günümüzde birçok kişi tarafından tüketilen bir besin maddesidir. İçerisinde bulundurduğu kafein ve şeker sayesinde oldukça fazla enerji vermektedir. Bu sayede günlük harcanan enerjinin büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Bununla beraber birçok kişi enerji içeceği kaç kalori sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Enerji İçeceği Kaç Kalori ?

Red bull enerji içeceği gibi bu sektörün öncü markalarının hazırladığı içeceklerde bolca şeker ve kafein bulunmaktadır. Kafein uyarıcı maddeler arasında yer alan bir maddedir. Bu sayede insanın daha çabuk bir şekilde uyarılmasını ve adaptasyonunu sağlamaktadır. Enerji içeceğinin zararları arasında yer alan yüksek oranda kafein bulundurması ile bilinen enerji içeceği içmek ne kadar doğrudur?

Enerji İçeceğinin Zararları Nelerdir ? Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir?

Enerji içeceği zararları

Bir kahveden daha yüksek kafein miktarına sahip olduğundan dolayı, beynin uyarılması ve daha çabuk çalışmasını sağlamaktadır. Genel olarak yüksek enerji harcanan işlerin öncesinde ve sonrasında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Vücudun daha hızlı çalışacağından dolayı yoğun aktiviteler sırasında tüketilmesi ise tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni ise çarpıntı yaparak daha büyük sağlık sorunlarını meydana getirme ihtimalidir.

Özellikle diyet yapan kişilerin günlük yoğun aktivitelerinde daha rahat odaklanmak için enerji içeceği tüketmek istemeleri mümkündür. Ancak enerji içeceği tüketimine son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Yoğun kafein ve şeker içermesi, fazla tüketilmesi sonucunda kişide kalp, diyabet gibi hastalıkların yanı sıra davranış bozukluklarına da yol açabilmektedir.

Enerji içeceği zararları

Bunun yanı sıra kalorisi de oldukça yüksek bir besin maddesi olması nedeni ile de yüksek oranlarda tüketilmesi sonucu obeziteye dahi yol açabilmektedir. Mutlaka belirli oranlarda ve kararında tüketilmesi gerekmektedir.

Enerji içeceği zararları

Diyet yapan kişiler, gün içerisinde oldukça fazla enerji tükettikleri ve yoğun aktiviteler gerçekleştirdiği dönemlerde enerji içeceği tüketmesinde herhangi bir dezavantaj yoktur. Bu nedenle diyet yapanlar da enerji içeceği tüketebilmektedir. Birçok enerji içeceği markası, günlük olarak 500 ml’den fazlasının tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına yol açacağına dair uyarılarını kutuların üzerinde belirtmektedir. Bu nedenle hem kalorisi, hem içerdiği kafein bakımından değerlendirildiğinde enerji içeceği tüketimine oldukça fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tüm bunlarla beraber enerji içeceği kalori miktarı 250 ml’sinde 112 kcal olarak görülmektedir. Aynı zamanda içerisinde karbonhidrat dışında herhangi bir besin maddesi de bulunmamaktadır. Günlük tüketim aşımı yapılmaması dahilinde ve kişinin herhangi bir sağlık sorunun bulunmaması koşulu ile enerji içeceği tüketimini diyet yapanların da kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.