Enerji İçeceği Kaç Kalori? Enerji İçeceği Kilo Aldırır mı?

Enerji İçeceği Kalorisi Kilo Almaya Neden Olur mu?

Enerji içeceği kaç kalori kişilerin gözde soruları arasında yer almaktadır. Enerji içecekleri, günümüzde birçok kişi tarafından tüketilen bir besin maddesidir. İçerisinde bulundurduğu kafein ve şeker sayesinde oldukça fazla enerji vermektedir. Bu sayede günlük harcanan enerjinin büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Bununla beraber birçok kişi enerji içeceği kaç kalori sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Markalara Göre Enerji İçeceği Kaç Kalori ?

Red bull enerji içeceği gibi bu sektörün öncü markalarının hazırladığı içeceklerde bolca şeker ve kafein bulunmaktadır. Kafein uyarıcı maddeler arasında yer alan bir maddedir. Bu sayede insanın daha çabuk bir şekilde uyarılmasını ve adaptasyonunu sağlamaktadır. Enerji içeceğinin zararları arasında yer alan yüksek oranda kafein bulundurması ile bilinen enerji içeceği içmek ne kadar doğrudur şaibelidir. Markalardaki enerji içeceği kaç kalori diye bakılacaksa:

Red Bull Kaç Kalori?

Enerji içeceği denildiğine akla gelen ilk markalar arasında Red Bull da yer almaktadır. Yıllardır enerji içeceği piyasasında yer alan Red Bull tüketim açısından üst sıralarda bulunmaktadır. Red Bull enerji içeceğinin kalorisi mililitreye göre değişmektedir.

enerji-icecegi-kac-kalori
Enerji İçeceği Kaç Kalori

Red Bull kalori 250 ml’de yaklaşık 113 kalori içermektedir. 100 gramında ise yaklaşık 45 kalori bulunmaktadır. Her besinde olduğu gibi enerji içeceği kalorisinde de gram çok önemlidir. Enerji içecekleri şeker içeriği yüksek içeceklerdir. Bundan dolayı besin değeri iyice araştırılıp tüketilmelidir. 

Dark Blue Enerji İçeceği Kalori Değeri Kaçtır?

enerji-icecegi-kac-kaloriBir diğer enerji içeceği markası da Dark Blue’dur. Enerji içeceklerinin mantığı neredeyse aynıdır. Hepsi kısa vadede kişileri uyararak enerji vermeyi hedeflemektedir. İşlenmiş maddeleri içeren enerji içeceği kaç kalori açısından merak edilmektedir. Dark Blue enerji içeceği 100 gramda 23 kaloridir. Gram artışına göre alınacak kalori de değişmektedir. Bu noktada dikkatli olunmalıdır.

Just Power Kaç Kalori?

enerji-icecegi-kac-kaloriBir kutu baz alındığında yani 250 gramda 135 kalori değeri bulunmaktadır. Karbonhidrat, yağ ve şekerler de 250 gramda yer almaktadır. Besin değerlerinin oranı birbirinden farklı olsa da kalori değeri 135’dir. Tüketilen grama göre değişen kalori, fazla tüketimde kişilere sağlık yönünden sıkıntı yaratabilmektedir.

500 ML Enerji İçeceği Kaç Kalori?

500 mililitredeki enerji içeceği kaç kalori sorusu da kişilerin aklını kurcalamaktadır. Hem enerji içeceği tüketmek hem de bunu aşırı şeker tüketmeden gerçekleştirmek isteyenler porsiyondan kısmaktadır. 250 ml enerji içeceği yaklaşık 135 kalori değerine sahiptir. Bunun iki katı yani 500 ml’de kalori daha da artmaktadır. 500 ml enerji içeceği zararları açısından önerilmemektedir. 500 mlde bulunan yüksek kalori sık tüketildiğinde ciddi sorunlar oluşacaktır. 

1 Litre Enerji İçeceği Kaç Kalori?

500 ml tüketmek sağlık açısından oldukça zararlıdır. 500 ml iki katı değerde yani 1 litrede kişilerin alacağı kalori değeri son derece fazladır. 1 litre enerji içeceği kaç kalori hesaplamasını kişiler 250 ml üzerinden rahatça yapmaktadır. Çıkan kalori değeri yüksek olacaktır. Enerji içeceği tüketiminde yüksek kafein alımına dikkatli olunmalıdır.

Enerji İçeceğinin Zararları Nelerdir ? Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir?

Bir kahveden daha yüksek kafein miktarına sahip olduğundan dolayı, beynin uyarılması ve daha çabuk çalışmasını sağlamaktadır. Genel olarak yüksek enerji harcanan işlerin öncesinde ve sonrasında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Vücudun daha hızlı çalışacağından dolayı yoğun aktiviteler sırasında tüketilmesi ise tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni ise çarpıntı yaparak daha büyük sağlık sorunlarını meydana getirme ihtimalidir.

Bunun yanı sıra kalorisi de oldukça yüksek bir besin maddesi olması nedeni ile de yüksek oranlarda tüketilmesi sonucu obeziteye dahi yol açabilmektedir. Mutlaka belirli oranlarda ve kararında tüketilmesi gerekmektedir.

Enerji İçeceği Kaç Kalori?

enerji-icecegi-kac-kaloriÖzellikle diyet yapan kişilerin günlük yoğun aktivitelerinde daha rahat odaklanmak için enerji içeceği tüketmek istemeleri mümkündür. Ancak enerji içeceği tüketimine son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Yoğun kafein bununla birlikte içerdiği yüksek şeker sayesinde, fazla tüketilmesi sonucunda kişide kalp, diyabet gibi hastalıkların yanı sıra davranış bozukluklarına neden olabilmektedir. 

Diyette Enerji İçeceği İçilir Mi?      

Diyet yapan kişiler, gün içerisinde oldukça fazla enerji tükettikleri ve yoğun aktiviteler gerçekleştirdiği dönemlerde enerji içeceği tüketmesinde herhangi bir dezavantaj yoktur. Bu nedenle diyet yapanlar da enerji içeceği tüketebilmektedir.

enerji-icecegi-kac-kaloriBirçok enerji içeceği markası, günlük olarak 500 ml’den fazlasının tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına yol açacağına dair uyarılarını kutuların üzerinde belirtmektedir. Bu nedenle hem kalorisi, hem kafein içeriği yüksek olması bakımından değerlendirildiğinde enerji içeceği tüketimine oldukça fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Enerji içeceği kaç kalori araştırmasını özenle gerçekleştirmelidirler.

Diyette Tüketilmesi Zararlı Mı?

Tüm bunlarla beraber enerji içeceği kalori miktarı 250 ml’sinde 112 kcal olarak görülmektedir. Aynı zamanda içerisinde karbonhidrat dışında herhangi bir besin maddesi de bulunmamaktadır. Günlük tüketim aşımı yapılmaması dahilinde ve kişinin herhangi bir sağlık sorunun bulunmaması koşulu ile enerji içeceği tüketimini diyet yapanların da kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Sık tüketildiği takdirde diyet açısından içerdiği yüksek kaloriyle risk oluşturmaktadır. 

Yoruma kapalı.