Enerji İçeceği

Enerji içecekleri yüksek kalorili mi

Diyet konusunda en önemli maddelerden biri de içeceklerdir. İçecek tüketimi farkında olmadan aldığınız kalori miktarını arttırmaktadır. Kalori miktarı artınca da vermek istediğiniz kilo azalacak ve metabolizma bu nedenle yavaşlayacaktır.

Bu Yazımızda Neler Var

*Enerji içecekleri yüksek kalorili mi?

Enerji içecekleri hem yüksek kalorilidir hem de başka içeceklerle sıkça servis edildiği çiin fark edilmeyen bir kalori alımına sebebiyet verebilir. İçerdiği yüksek oranlı kafein nedeni ile de tansiyon, kalp hastalığı olan kişilere sorunlar yaratabilmektedir.

*Kimler enerji içeceği içmemeli

Gebeler

-Emzirenler

-İLeri yaştaki kişiler

-Kronik kalp veya tansiyon rahatsızlığı olanlar

-Alkol tüketen kişiler

-Yoğun spor yapanlar

*Enerji içeceğinin zararları nelerdir?

Enerji içecekleri bilinmeyen rahatsızlığı olan kişilerde ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Özellikle epilepsi gibi hastalıkların atak dönemlerini tetikleyebileceği bilinmektedir. Bu nedenle gençlerin tüketimine en çok dikkat etmesi gereken ürünlerin başında gelmektedir.

Alkol ile beraber tüketilmesinin de sık olması nedeniyle bir çok kalp krizi vakası bilinmektedir. Özellikle doktora sık gitmeyen ve kalp rahatsızlığı olduğu bilinmeyen kişilerde sıkıntılı durumlar yaratabilmektedir.

Enerji içecekleri içerdikleri yüksek miktarda kafein ile çok fazla çay veya kahve tüketen kişilerde kafein zehirlenmelerine de sebep verebilir. Enerji içeceği tüketen kişilerde kafein zehirlenmeleri ciddi boyutlara ulaşabilir.

İçerisindeki tatlandırıcılar ve kıvam arttırıcılar nedeniyle de uzun vadede sorunlar yaratabilmektedir. Enerji içeceği tüketen kişilerin bu maddelerden birine alerjisi olabilir ve bu durum da alerjiden kaynaklı şoklara sebebiyet verebilir.

Kilo kaybı isteyen kişilerde içecekler her zaman riskli olmuştur. Aslında bir şey yemediği düşünülse de kişinin içtiği ürünlere bakıldığında sorunun  bundan kaynaklandığı görülmektedir. Enerji içecekleri de içerdikleri kalori bakımından gizli kilo aldıran içecekler arasına girmektedir.

Bu içeceklerden uzak durup süt, ayran gibi ürünlere yaklaşmak her zaman daha iyi sonuçlar ortaya koyacaktır. Doğru beslenme düzeni oluşturan kişiler enerji içeceği gibi riskli içeceklerden uzak kalmalı ve şeker alımı veya tatlandırıcı alımı sınırlandırılmalıdır Aksi takdirde sağlıklı beslenmekten uzaklaşılıp istenilen kilo kaybı mümkün olmayabilir. Doğru beslenme sadece yiyecekler değil içecekler ile de bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Yoruma kapalı.