Kuru Fasulye Kaç Kalori ?

Kuru Fasulye Kalorisi Nedir ?

Türkiye’nin en çok tüketilen baklagillerinden birisi olarak kuru fasulye Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden birisidir. Kuru fasulye tüketimi ülkemizde adeta bir tiryakilik düzeyinde karşımıza çıkar ve hemen hemen herkesin severek tattığı yemeklerden birisi olarak kabul edilmektedir. Siz de her yönüyle kuru fasulye yiyerek baklagiller arasında en çok tüketilen bu gıdayı gerçekten de alabileceksiniz. Bu yönüyle son derece önemli bir özelliği olarak karşımıza çıkar.

[nutrition protein=”4″ carbs=”7″ fat=”1″ calories=”146″]

Kuru Fasulye Yemeği

Taze kuru fasulye yemeği Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Baklagillerin yetişme döneminde bol suya ihtiyaçları bulunmakta ve de olgunluk döneminde ise sıcak ve kurak iklim koşulları istemektedir. İşte bu özelliklerinden hareket edildiği zaman kuru fasulye kaç kalori yönünden düşünülecek olunursa gerçekten de bu değerleri vurgulamamız gerekmektedir. Bir porsiyon kuru fasulyenin ortalama olarak 150 kalori olduğunu dikkate almamız gerekmektedir. Bunun yanı sıra kuru fasulye + pilav Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden birisidir. Bu kuru fasulye 146 kalorilik olarak karşımıza çıkar.

Besin Değeri

7 gr karbonhidrat

2.1 gr diyet lifi

2.2 gr protein

0.4 gr yağ

A, C ve potasyum, kalsiyum ve 1.1 mg demirle gerçekten de besin değeri yönünden zengindir. Bu da kuru fasulye kaç kalori açısından önde gelen özelliklerini oluşturmaktadır.

Faydaları

Kuru fasulye eklem ağrılarının giderilmesi ve kas – iskelet sisteminin güçlendirilmesine doğrudan katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sindirim sisteminin düzene girmesini sağlayarak düzenli olarak yediklerinizi kolaylıkla yakıp sindirmeye de olanak sunmaktadır. İşte ortada duran bu özellikleri neticesinde değerlendirildiği zaman gerçekten de kuru fasulye kaç kalori bakımından ele alındığı zaman her anlamda farklı yönünü dikkate almamız gerekmektedir. Tüm bu özellikleriyle de gerçekten de farkını bir kere daha ortaya koymaya devam ettiğini dile getirmek gerekir.

Kuru fasulye eklem ağrılarının giderilmesi ve kas – iskelet sisteminin güçlendirilmesine doğrudan katkıda bulunmaktadır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra kuru fasulye tüketiminin gerçekten de son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaya devam ettiğini dikkate almamız mümkün olup her yönüyle kaliteli ve de eşsiz özellikleriyle dikkat çeken yönü bulunur.

Yoruma kapalı.