İlk Aşı: Anne Sütü

İlk Aşı: Anne Sütü

Anne sütü, hamile kadında hormonların etkisiyle gebeliğin 6. Ve 7. Aylarında üretilen ve doğumla salınan süt olup yeni doğanların beslenmesi amacıyla kullanılır. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesini tavsiye etmektedir. Bebeklerin ilk aşısı olarak ifade edilen anne sütü hem anne hem bebek için önemlidir. İlk 4 aydan sonra bazı eksikliklerin oluşmaması için, ek gıdalara başlanması faydalı olur. 4. aydan önce ek gıda verilmesi ishal, kabızlık ve gaz gibi sorunlara yol açabilir.

Anne Sütünün İçeriği

Bir annenin bebeğine verebileceği en güzel hediye olan anne sütü temel olarak protein, yağ, karbonhidrat ve Su’dan oluşur. Ayrıca vitamin, kalsiyum, çeşitli enzimler ve bağışıklık proteinleri de içerir. İlk 5 gün salgılanan kolostrum veya ağız denilen özel yapıdaki anne sütü sodyum, potasyum, çinko ve mikroplardan koruyucu özellikteki antikorlar bakımdan zengindir.  Kolostrumda % 2 oranında olan yağ oranı 15. gün civarında % 3,5-4 grama ulaşır ve sabit kalır. Yağ oranı  emzirme sonuna doğru doygunluk hissi verecek bir kıvam alır.

İnek Sütü İle Anne Sütü Arasındaki Farklar

İnek sütü anne sütüne oranla daha zor sindirildiği gibi bebeğin yeni gelişen böbreklerini yorabilecek kadar tuzludur. İnek sütü anne sütüne oranla yüksek miktarda ve farklı yapıda protein içerir. Bebeğin fazladan protein alması sindirimi zorlaştıracağından bebeğin anne sütü ile beslenmesi uygundur. İnek sütündeki A ve D vitamini bebek için yeterli değildir. Anne sütünden çinko ve demir daha iyi emilir.  İnek sütünün kalsiyum ve fosfor miktarı anne sütüne oranla fazladır.

Anne Sütünün Bebek İçin Faydaları

Anne sütü her zaman hijyenik, uygun ısıdadır ve bebeği sakinleştirir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin zekâ gelişimi daha ileridir,  pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür, obezite riski azalır, ishale yol açan mikroorganizmaların oluşmaz, bebek daha iyi uyur, bebeğin ilk 6 ayda ihtiyacı olan her türlü besin değeri karşılanır, ileride oluşabilecek hastalıkların (alerji, şeker, göz hastalıkları, kanser, astım, düş çürükleri, damarda sertlik) olasılığını azaltır ve bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır.

Emzirmenin Anne İçin Faydaları

Anne ve bebek arasındaki bağı geliştiren emzirme aynı zamanda doğum sonu kanamaları azaltır, rahmin normale dönmesini sağlar, kemiklerin yeniden mineral kazanmasını sağlayarak kalça kemiği kırığı riskini azaltır ve rahim kanserine yakalanma riskini azaltır.

Yoruma kapalı.