1 Porsiyon Kabak Çekirdeği Kaç Kalori?

Kabak çekirdeği ne kadar kilo yapar

Kabak çekirdeği kaç kalori özellikle zayıflamak amacı ile bir beslenme programı uygulayan insanların oldukça merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Özellikle akşamları çayın yanında çerez vb. atıştırmalıkları tüketmeyi seven insanlar diyet programı uygularken de bu alışkanlıklarından vazgeçmek istememektedir. Biz de sizler için bu yazımızda bu sorunun cevabını verdik.

YouTube video

 Tuzsuz Kabak Çekirdeği Kaç Kalori

Birçok besin değerine sahip olan kabak çekirdeği vücut için faydalı bir besindir. Herkesin severek yediği kabak çekirdeği kabak sebzesinin çekirdeklerinin kurutulmasıyla elde edilir. Kabak çekirdeği kaç kalori sorusunun cevabı söz konusu kabak çekirdeğinin tuzlu ya da tuzsuz olmasına göre değişiklik göstermektedir. Kendi has lezzeti ile beğenilen kabak çekirdeği tuzsuz olarak yapılırsa kalorisi düşük olur. Ancak genellikle yağda tuz ile kavrularak hazırlanan kabak çekirdekleri kilo alımına neden olacağından diyet yaparken kontrollü bir şekilde tüketilmesi gereklidir. Demir, çinko, magnezyum ve potasyum kaynağı olan kabak çekirdeği yüksek oranda karbonhidrat içerir. Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile, A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir. Kolesterol içermeyen kabak çekirdeği sağlık için faydalıdır.

100 gram kabak çekirdeği kaç kalori 
Tuzlu ise 560 kalori
Tuzsuz ise 470 kalori
56.6 yağ
14.5 karbonhidrat
24.4 protein
8.8 lif içerir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

kabak-cekirdegi-kac-kalori

Vücudun günlük çinko ihtiyacının %20’sini karşılayan kabak çekirdeği bitkisel protein bakımından zengindir. Diyet yaparken yeteri kadar besin öğelerinin alınamaması sonucunda görülen kronik yorgunluk, saç dökülmesi, tırnak kırılması, deri kuruluğu, kalp çarpıntısı, adet görememe gibi problemlere birebir gelir. Günde bir avuç yenen kabak çekirdeği vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini karşılar. Bağışıklık sistemini güçlendirir, Demir eksikliğine bağlı olan yorgunluğu önler. Serotonin ve melotonin değerlerini yükselterek ruhsal açıdan kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Böylece diyete dayanma sabrınız güçlenir.

Kalp ve karaciğer sağlığınız için faydalı olan bu besin aynı zamanda uykunuzu düzenler. Kaliteli uyku uyuyan kişilerin daha kolay zayıfladığı bilinir. Damar tıkanıklığı sorununa iyi gelen kabak çekirdeği kötü kolesterole, yüksek tansiyona ve şeker hastalığını geçirir. Diş ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan kabak çekirdeği yüksek oranda lif içerdiği için zayıflamanıza yardımcı olur.

Kabak Çekirdeğinin Zayıflamaya Etkisi

100 gram kabak çekirdeği günlük alınması gereken lif miktarının çoğunu karşılar. Kabukları ile birlikte tüketildiğinde lif oranı çok daha fazla artar. Lif bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kabızlık ve ishali önler. Sindirim sistemini düzenler. Midede doygunluk hissi yaratan kabak çekirdeği daha az yemenizi sağlar.

kabak-cekirdegi-kac-kalori

Sürekli atıştırma alışkanlığı olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği kabak çekirdeği sayesinde daha kalorili olan fast food yiyeceklerin tüketilmesini önler. Böylece daha az kalori almanızı sağlar. Stresliyken kontrolsüzce yeme isteğine karşı tüketilebilir. Sinirleri yatıştırarak ruh halinizi düzeltir. Güçlü besin değerlerine sahip olması vücudu dinç tutar. Kan şekerinizi dengeler, tatlı krizlerini önler.

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori | Kabak Çekirdeği Ne Zaman Kilo Yapar?

Yüksek oranda doymamış yağ içeren kabak çekirdeği günde 100 gramdan fazla tüketilirse kilo alımına yol açar. Ayrıca yağda kavrulmuş kabak çekirdekleri vücudunuzun yağlanmasına neden olur. Tuzlu olanları ise vücutta suyu tutarak ödem oluşturur. Diyet yaparken günde bir avuç tuzsuz çiğ kabak çekirdeği tüketilmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca haftada 3 günden daha fazla tüketilmesi halinde kilo alımı başlayabileceğinden dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir.

Yoruma kapalı.