Karatay Diyeti İçin Eleştirel Görüşler

Karatay Diyetine Yapılan Eleştiriler

Karatay diyeti listesinin hedefi kısa sürede kilo kaybından ziyade insanların sağlıklı bir beslenme stilini benimsemesi sağlıklı kilo vermesidir.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın önerdiği besinlerden oluşan bu diyet son zamanların en popüler beslenme planlarından birisidir. Bu diyet sağlıklı yağlar, karbonhidratlar ve proteinlerden oluşmaktadır.

Uzmanların Karatay Diyeti Değerlendirmesi

Karatay diyeti alışagelmiş sık ve az beslenme yönteminden farklı olarak daha az ve doyurucu öğünler içeren hedefi kısa sürede kilo kaybından ziyade insanların sağlıklı bir beslenme stilini benimsemesidir. Peki bu kadar yaygın olan bu diyet sağlıklı mı? Uzmanlar diyet konusunda ne yorum yapmakta?

Karatay Diyeti ve Kolesterol

Karatay diyeti biftek, pirzola, bonfile gibi et ürünlerini ve günde iki adet yumurtayı teşvik eden, kolesterolün yararlı olduğunu savunan bir beslenme düzenidir. Fakat Dr. Murat Kınıkoğlu gibi birçok uzman kardiyolog bu teşvikin bahsi geçen ürünlerin içerdiği yüksek kolesterolden ötürü yanlış olduğunu dile getirmiştir. Birtakım uzmanlara göre kolesterol damar tıkanıklığı ve damar sertliği gibi kalp ve damar hastalıklarının öncüsüdür.

karatay-diyeti-icin-elestirel-gorusler

Fakat kolesterol ve kalp hastalıkları konusunda birçok farklı görüş mevcuttur. Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kolesterol yüksekliğinin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmadığını belirtmiştir. Buna ek olarak Dr. Küçükusta, kolesterol yüksekliğinin hastalık olarak kabul edilip ilaç tedavisinin uygulanmasının insanlara zarar verdiğini söylemiştir.

Karatay Diyeti ve Şeker

Dr. Karatay’ın zehir olarak nitelediği şeker de uzmanlar arasında ayrı bir tartışma konusu olmuştur. Vücutta, özellikle beyinde enerji kaynağı olarak kullanılan şekerin aşırı tüketimi başta diyabet olmak üzere birçok hastalığa yol açmaktadır. Fakat Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu gibi uzmanların aktardığına göre direk şekerden zehir diye bahsedilmesi yanlıştır. Şeker vücut için gerekli bir besindir fakat Karatay diyeti listesinde olduğu gibi dozajının ayarlanması gerekmektedir.

Karatay’ın Sunduğu Diyet ve İlaç Arasındaki İlişki

Prof. Dr. Canan Karatay, kolesterol ilacının zararlı olduğunu ve bırakılması gerektiğini iddia etmiştir. Prof. Dr. Esat Akıncı, Canan Karatay’ın bu söylemi üzerine kolesterol ilacı kullanan birçok hastanın ilaçlarını kullanmayı bıraktığını belirtmiştir. Kendi hastalarından birinin de ilacını bıraktığını, bıraktıktan sonra kolesterol seviyesinin arttığını ve bunun sonucunda iki ana kalp damarının tıkandığını iddia etmiştir. Tıkanan damarlarından ötürü, ilacı bırakan hasta by-pass ameliyatı olmuştur.

Karatay diyeti kadar dikkat çeken Murat Topoğlu Ayda 8 Kilo Verdiren Diyet listesine de göz atmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

YouTube video

Yoruma kapalı.