Karpuz Kaç Kalori?

Her Derde Deva Mucize Meyve Karpuz Kaç Kalori

Kabakgiller familyasına ait olan sulu ve tatlı yaz meyvesi karpuz, dünya karpuz yetiştiriciliğinde ülkemizi ikinci sıraya taşımaktadır. Çin’den sonra en çok karpuz üretimini gerçekleştiren ülke olarak ekonomik gelirlerimiz arasında da kuşkusuz payı oldukça büyüktür. Ayrıca yaz meyvesi olarak diyetlerde de çok tercih edilen eskilerin deyimiyle de her derde deva niteliği taşımaktadır.

Karpuzun İstatistiksel Verileri

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) raporuna göre dünyada %66 payla karpuzun yetiştirildiği ülke Çin Halk Cumhuriyeti olarak karşımıza çıkmış durumdadır. Karpuz yetişme döneminde bolca su ister ve olgunlaşma döneminde ise aşırı sıcak iklim şartları istemektedir. Yetişme koşullarından dolayı kalorisini merak ettiğimiz karpuzun en büyük üreticisi Çin’dir. Dünyada toplam 105 milyon ton karpuz üretimi gerçekleştirilmektedir. Öbür yandan ülkemiz ise karpuz üretiminde dünyada ikinci sıradaki yerini korumaktadır.

Karpuzun Faydaları

Yaz meyvesinin olmazsa olmazlarından birisi olarak karpuzun birçok yararı bulunmaktadır. Yaz diyetlerinin de vazgeçilmezi olan karpuzun kaç kalori olduğu diyet yapanlar arasında merak edilmektedir..

Karpuzun işte belli başlı öne çıkan faydaları şunlar:

– Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.

– Dolaşım sistemimizin düzene girmesini sağlayarak doğal şeker kaynağı karpuz kan akışını hızlandırır.

– İçerisinde yoğun olarak yer alan lif sayesinde sindirim sistemini düzene sokar.

– Yağlanmayı önler ve kabızlık problemlerini ortadan kaldırır.

Besin Değerleri

Karpuzun içerisinde yer alan besin değerleri üzerinde de kesinlikle durmak gerekir. İşte ortada duran tüm bu özellikler neticesinde her yönden karpuzda toplam 0,2 gr yağ bulunduğunu, 8 gr karbonhidrat ve 6 gr da şeker yer aldığını kesin olarak dile getirmemiz gerekmektedir. İşte ortada duran tüm bu yaklaşımlar neticesinde her yönüyle karpuz kaç kalori 30 kalori olduğunu kesinlikle belirtmemiz gerekmektedir.

Tüm bu özelliklerine dayanarak karpuz tüketiminin gerçekten de son derece önemli bir konu olduğunu ve her anlamda karpuz tüketiminin gerçekten de önem teşkil eden nitelikler arasında gelmeye devam ettiğini her açıdan dile getirmemiz gerçekten de dikkat çeker.

Yoruma kapalı.