Kereviz Kaç Kalori

Sağlıklı Diyetin Anahtarı Kereviz Kaç Kalori

Kereviz, sağlık açısından son derece önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır. Sofralarımızda bulunan sebzeler arasında doğal sağlıklı besinlerden bir tanesi olan kereviz, vitamin yönünden de oldukça zengindir. Diyete başlayan heyecanlı diyetcilerimiz Kereviz kaç kalori sorusunun yanıtını merak edip dururlar.

Maydanozgillerden Kereviz

Kereviz, maydanozgiller familyasında yer almaktadır. Genel olarak batı ve kuzey Avrupa bölgelerinde yetişen kereviz, özellikle Akdeniz ülkeleri olmak üzere dünya üzerinde birçok yöre ve mutfak tarafından tüketilmektedir. Yeşil yapraklı bir kök bitkisi olan kereviz, özellikle diyetisyenler tarafından sıklıkla önerilmektedir. Kış mevsiminde yetişen kereviz, vücut sağlığında da oldukça büyük bir etki sağlamaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu A ve C vitaminlerinin içeriğinde yer alması sayesinde, günlük ihtiyacın büyük bir çoğunluğunu da karşılamaktadır.

Eskiler İlaç Niyetine Tüketirmiş

Kereviz, eski dönemlerden bu yana astım hastalığı yaşayan kişiler için tüketmesi tavsiye edilen ve aynı zamanda da tedavisi için kullanılan bir besin maddesidir. Antioksidan özelliği sayesinde de vücutta kanser riski taşıyan hücrelerin yok edilmesinde büyük bir etki oluşturmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi konusunda yardımcı bir besin kaynağı olan kerevizin bir diğer özelliği ise vücut sıvısının dengelenmesinde önemli bir rol oynamasıdır. Bu sayede vücut direnci ve dinamikliğinin de korunmasına olumlu bir etki sağlar. Kereviz faydalı bir besin maddesi olmasının yanında diyet yapanlar içinde az kalorili ve antioksidan faydalarından dolayı diyet menülerinin vazgeçilmezidir.

Kerevizin Besin Değerleri

  • 1 porsiyon kereviz 9,2 gr karbonhidrat,
  • 1 porsiyon kereviz 1,5 gr protein,
  • 1 porsiyon kereviz 100 mg sodyum,
  • 1 porsiyon kereviz 115 mg potasyum,
  • 1 porsiyon kereviz 1,3 gr lif,
  • 1 porsiyon kereviz 0,3 gr yağ,
  • 1 porsiyon kereviz 1,8 gr şeker,
  • 1 porsiyon kereviz 43 mg kalsiyum,
  • 1 porsiyon kereviz 79,8 omega 6 yağ asidi içermektedir.

Kerevizde Hangi Vitaminler Var

Aynı zamanda 3,1 mg C vitamini, 0.3 mg E vitamini, 32.2 mg K vitamini ve 453 IU A vitamini bulunan kerevizin 1 porsiyonunun (1 tabak) kalorisi 42 kcal’dır. Yani aşağı yukarı 1 tabak diyet kereviz yemeği 50 kalori civarındadır. uzman diyetisyenler sindirim sistemini düzenleyici etkisi nedeni ile kerevizi diyetlerinde sıkça kullanmaktadır.

Yoruma kapalı.