Kiraz Kilo Aldırır Mı?

Kiraz Yemek Kilo Aldırır mı?

Yazın gözde meyvdesi kiraz kilo aldırır mı? Kiraz hepimizin yazın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Sizde yemeye başladığınızda duramayanlardan mısınız? İşte yedikçe yiyesiniz geliyorsa, akıllarda acaba kiraz kilo aldırır , sorusu belirmektedir.  Fakat kilo alırım gibi bir korkunuz varsa, atın gitsin kafanızdan. Çünkü kiraz düşük kalorili bir diyetle beraber tüketildiğinde kilo almaktan çok kilo verdiren bir meyvedir.  Kiraz antioksidan dolu bir meyve olması sebebiyle de oldukça besleyicidir.

YouTube video

Kirazın Kalorisi Oldukça Düşüktür

1 tane kiraz yaklaşık olarak 5 kalori içermektedir. Çekirdeklerinden ayrılmış 1 bardak dolusu kiraz ise sadece 97 kalori. Böyle olunca da kilo aldırmaması sebebiyle, çok sevilen kirazın tüketiminde bir sakınca görülmüyor.

Kiraz Tok Tutar

Kilo vermeye çalışan ve son derece kilolu olan kişilerin genel olarak tükettiği besinlerdeki lif oranlarını arttırmaları gerekmektedir. Çünkü lif oranının artması demek kilo vermenizin kolaylaşması anlamını taşımaktadır. Lifin sindirimi oldukça uzundur. Sindirim sistemi söndürürken, vücuttaki fazla suyu emeceğinden dolayı kiraz son derece iyi bir lif kaynağıdır ve bu nedenle de kilo vermek isteyen kişiler için tavsiye edilmektedir.

Kiraz Kabızlığı Yok Eder

kiraz-kilo-aldirir-mi
Kiraz Kilo Aldırır mı?

Kirazın yarısından fazlası yani yaklaşık olarak yüzde 75’i sudan oluşmaktadır. İşte bu özelliğiyle kiraz çabuk acıkmamızı engellemekte ve gereksiz yere alacağınız kalorilerin önüne geçmektedir. Kiraz son derece sulu bir meyve olduğundan dolayı, kalorilerin yağa dönüşmesine izin vermez aynı zamanda da vücuttaki su oranını dengede tuttuğundan ötürü vücutta oluşabilecek kabızlığı önlemektedir.

Kiraz Kilo Aldırır mı? Kirazın Faydaları

Kiraz lif, antioksidan, potasyum gibi açılardan oldukça faydalı bir meyvedir. Lif içeriği sayesinde hem kabızlığı önlemekte, hem de kilo verimini hızlandırmaktadır. Ayrıca içeriğindeki fosfat sayesinde sinirleri uyararak sakinlik hissi verilmesini sağlar. Bunların dışında kabızlığı önlediği için aynı zamanda bir idrar söktürücüdür.

kiraz-kilo-aldirir-mi

Ayrıca yine kirazın içerinde bulunan fenol maddesi sayesinde, kiraz tüketen bireylerin kalp krizi geçirmesi ve felç olma riskleri oldukça düşmektedir.  Bütün bu faydaları göz önüne alındığında kirazın vücudumuz için ne kadar gerekli ya da faydalı olduğu bir gerçektir. Yazın da en sevilen meyveler arasında kiraz mutlaka vardır. İşte kirazı hangi nedenlerle kullanacaksanız kullanın vücuduna bir iyilik yapmaya var mısın?

Kiraz düşük kalorisi ile sık sık tüketilebilecek bir meyve olmaktadır hatta bununla ilgili diyetler de mevcuttur. Kiraz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.