Leblebi Kaç Kalori? Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Leblebi Kalori Değeri Nedir?

Leblebi kaç kalori? Leblebinin faydaları nelerdir? Leblebi; uzun ve meşakkatli bir süreçten sonra yenmeye hazır hale gelen, Çorum, Serinhisar ve Tavşanlı’da üretilen, oldukça değerli bir kuruyemiştir. Üretim aşamasının uzunluğu ve zorluğunun yanı sıra çok lezzetli bir kuruyemiştir.

Leblebinin Faydaları Nelerdir? Sarı Leblebi Kaç Kalori?

Diyet programlarında kuruyemiş çeşitleri sık sık ara öğün olarak kullanılır. Ancak kuruyemişler de bulunan vitamin ve minerallerin faydalarının yanı sıra içerdikleri kalori miktarının yüksekliğinden dolayı, dikkatli tüketilmesi gereken gıdalardır. Peki, sarı leblebi kaç kalori? Leblebinin faydaları nelerdir?

1 – Leblebi Anne Sütünü Arttırır

leblebi-kac-kalori
Leblebi Kaç Kalori

Leblebi güçlü folik asit kaynaklarından biridir. Özellikle anne adaylarının hamilelik döneminde mide bulantılarına iyi geldiği için sıklıkla tüketilmektedir. Anne adayları düzenli bir şekilde leblebi tükettiğinde, bebeğin ihtiyacı olan folik asit karşılanır. Günde bir avuç tüketilen sarı leblebi ile anne sütünü arttırabilirsiniz. Peki, 1 avuç sarı leblebi kaç kalori?

Bir avuç sarı leblebi kalori değeri yaklaşık 30’dur. Leblebi kalori açısından oldukça düşük olan sarı leblebi ara öğünlerin vazgeçilmez kuruyemişleri arasında yer almaktadır.

2 – Leblebi Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bir Etkiye Sahiptir.

Leblebinin içerisinde bulunan yüksek vitamin ve mineral, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kışın yaşanan hastalıklardan da korumaktadır. Eğer bağışıklık siteminizin güçlü ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, ara öğünlerinizde leblebi tüketebilirsiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsanız ve daha sağlıklı yaşamak için ara öğünlerde leblebi tüketebilirsiniz.

3 – Leblebi Uzun Süre Tok Tutma Özelliğine Sahiptir.

Diyet yapan kişilerin kurtarıcı besin kaynaklarından biridir. Uzun süre tok tutma özelliği sayesinde ara öğünlerde sıklıkla kullanılır. Bunun yanında mide yanması yaşayan kişiler içinde oldukça faydalıdır. Diyet esnasında kalori hesabı yapan kişiler 100 gr sarı leblebi kaç kalori merak edebiliyor. 100 gr leblebi kalori değeri 300’dür. Kontrollü şekilde tüketmek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

4 – Sarı Leblebi Kolesterolü Dengeler

Sarı leblebinin kötü kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Gün içerisinde sarı leblebi tüketerek kolesterolünüzü dengeler ve düşürebilirsiniz. Sarı leblebi protein değeri yaklaşık olarak 22,79’dur. Vücut için oldukça yararlı olan bu kuruyemişi beslenme şeklinizin içerisine ekleyebilir ve daha sık tüketebilirsiniz. Peki, leblebi kaç kalori? Leblebi kalori değeri ne kadardır?

 5 – Leblebi İle Cilt Hücreleri Yenilenir

leblebi-kac-kalori

Leblebi ile hücre yenilemesi sağlanabilir. Vücudun her noktasına yararı olan sarı leblebi ile cildinde güzelleşmesi mümkün. Leblebi tozu ile yapılan maskelerle, cildin daha canlı ve parlak görünmesi sağlanabilir. Cilt için oldukça yararlı olsan leblebi kaç kalori?

6 – Kan Şekerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olur

Leblebi içerdiği protein ve mineraller yardımıyla kan şekerini düzenleyen bir besindir. Kan şekeri düzenlendiğinde acıkma hissi ve yorgunluk belirtileri kaybolmaya başlar. Ara öğünlerde veya yemek yemeye vakit bulamadığınızda elinizin altında olması gereken bir kuruyemiştir. Ancak beyaz leblebiyi dikkatli tüketmek gerekmektedir. Peki, Beyaz leblebi Kaç kalori? 1 avuç beyaz leblebi yaklaşık olarak 54 kaloriye sahiptir.

7 – Kemik Gelişimini Desteklemektedir.

100 gr leblebi kalori değeri yaklaşık 300’dür. İçerdiği kalsiyum sayesinde, diş ve kemik gelişimine katkısı oldukça fazladır. Leblebi tüketerek ilerleyen yaşlarda oluşabilecek kemik erimesi problemlerini minimuma indirebilirsimiz. Uzmanlar düzenli ve kararınd leblebi tüketmenin oldukça faydalı olduğunu açıklamışlardır.

1 Adet Leblebi Kaç Kalori?

Leblebi kaç kalori? Leblebi kalori değeri pek azımsanacak bir oranda değil. 40 gram leblebide 107 kalori bulunuyor. Yine de diğer kuruyemişlerle kıyaslandığında düşük kaloriye sahiptir. Aynı zamanda karbonhidrat, protein, yağ, potasyum, magnezyum, bakır, fosfor, çinko içermesiyle de oldukça besleyici ve faydalıdır.

Leblebi Diyet İçin Uygun mu? Leblebi Kaç Kalori?

Diyet programı uyguluyorsanız, günde bir avuç ( 40 gr) leblebi yemek , açlığı bastırmak için yeterli olur. Birçok besin de olduğu gibi leblebiyi de fazla tüketmek kilo alımına neden olur. Leblebinin, iki ayrı çeşidinde de hemen hemen aynı değerler olsa da, beyaz leblebi işlem görmediğinden lif oranı bakımından daha zengin bir içeriğe sahiptir.

Özellikle beyaz leblebi tercih edilirse içerisindeki lifler sindirim sisteminin hızlı çalışmasında daha etkili olur. Ayrıca midenin asidini kontrol altına alır ve midenin çalışmasını hızlandırır. Anne sütünü artırmasıyla, emzirme sürecinde bebek gelişimine faydalıdır.

İçerdiği amino asitler, triptofan, seratonin sayesinde uyku bozukluklarını da gidermeye yardımcı olur. Bel ağrılarında ve diş eti hastalarında da önleyici bir besindir. İdrara çıkmayı artırdığı için mesanede taş oluşumu engellediği gibi, taş düşürmede de faydalıdır.

Leblebiyi sadece diyet programların da değil günlük besin ihtiyaçlarında da bir avuç eklemek, vücuda gerekli vitamin ve enerji için olumlu faydalar sağlamaktadır. Peki leblebi kaç kalori?

Leblebi Kaç Kalori? Leblebinin Besin Değeri

100 gram leblebi, yaklaşık 38, 34 gram karbonhidrat içermektedir. Protein değeri yaklaşık 20 gramdır. 3,4 gram da yağ içermektedir. Tüm bu değerler ile birlikte “1 leblebi kaç gram” ya da “1 çay bardağı beyaz leblebi kaç kalori” gibi soruları merak edebilirsiniz. 1 çay bardağı beyaz leblebi kalori değeri yaklaşık 268’dir.

Leblebi kilo aldırır mı? Kilo yapar mı?

Besin değerinin olduğu her besinin kilo aldırdığı gibi leblebi de kilo aldırır. Ancak düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kilo kaybınıza yardımcı olabilmektedir. Açlık hissinizi gidermek için 1 avuç leblebi tüketildiği takdirde açlık hissiniz azaltarak kilo vermenizde faydası olmaktadır.

 

 

Yoruma kapalı.