Leblebi Kaç Kalori?

0 311

Leblebi; uzun ve meşakkatli bir süreçten sonra yenmeye hazır hale gelen, Çorum, Serinhisar ve Tavşanlı’da üretilen, oldukça değerli bir kuruyemiştir. Üretim aşamasının uzunluğu ve zorluğunun yanı sıra çok lezzetli bir kuruyemiştir.

Diyet programlarında kuruyemiş çeşitleri sık sık ara öğün olarak kullanılır. Ancak kuruyemişler de bulunan vitamin ve minerallerin faydalarının yanı sıra içerdikleri kalori miktarının yüksekliğinden dolayı, dikkatli tüketilmesi gereken gıdalardır. Leblebi de kalorisi pek azımsanacak bir oranda değil. 40 gram leblebide 107 kalori bulunuyor. Yine de diğer kuruyemişlerle kıyaslandığında düşük kaloriye sahiptir. Aynı zamanda karbonhidrat, protein, yağ, potasyum, magnezyum, bakır, fosfor, çinko içermesiyle de oldukça besleyici ve faydalıdır. Ara öğünlerde yenilen bir avuç leblebiyi de eklemek, tokluk hissi verdiğinden dolayı oldukça fayda sağlamaktadır.

Diyet programı uyguluyorsanız, günde bir avuç ( 40 gr) leblebi yemek , açlığı bastırmak için yeterli olur. Birçok besin de olduğu gibi leblebiyi de fazla tüketmek kilo alımına neden olur.

Leblebinin, iki ayrı çeşidinde de hemen hemen aynı değerler olsa da, beyaz leblebi işlem görmediği için lif oranı bakımından daha zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle tercih edilen türü beyaz leblebi olursa lif zenginliği sindirim sisteminin hızlı çalışmasında daha etkili olur. Ayrıca midenin asidini kontrol altına alır ve midenin çalışmasını hızlandırır. Anne sütünü artırmasıyla, emzirme sürecinde bebek gelişimine faydalıdır. İçerdiği amino asitler, triptofan, seratonin sayesinde uyku bozukluklarını da gidermeye yardımcı olur. Bel ağrılarında ve diş eti hastalarında da önleyici bir besindir. İdrara çıkmayı artırdığı için mesanede taş oluşumu engellediği gibi, taş düşürmede de faydalıdır.

Leblebiyi sadece diyet programların da değil günlük besin ihtiyaçlarında da bir avuç eklemek, vücuda gerekli vitamin ve enerji için olumlu faydalar sağlamaktadır.

Leblebinin Besin Değeri;
100 gram leblebi, 38, 34 gram karbonhidrat içerir.
100 gram leblebi, 19, 80 gram protein içerir.
100 gram leblebi, 3, 40 gram yağ içerir.

Leblebi kilo aldırır mı? Kilo yapar mı?
Besin değerinin olduğu her besinin kilo aldırdığı gibi leblebi de kilo aldırır. Ancak düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kilo kaybınıza yardımcı olabilmektedir. Açlık hissinizi gidermek için 1 avuç leblebi tüketildiği takdirde açıklık hissinizi giderek kilo vermenizde faydası olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.