Makarna Diyeti İle Zayıflama ve Yorumları

Düşük GI diyeti

Independent raporlarına göre, “Makarna yemek kilo vermenize yardımcı olabilir.”

Ancak manşetin netleştirememesi, araştırmacıların düşük glisemik indeks (GI) diyetini izleyen insanların geniş bağlamında makarnaya baktıklarıydı.

Düşük GI diyeti, yedikten sonra fasulye, meyve, mercimek ve gerçekten makarna gibi kana fazla miktarda şeker salmayan yiyecekleri içerir.

Rafine karbonhidratların diyetteki rolü son yıllarda sorgulanmıştır. Beyaz un, pirinç ve patates gibi karbonhidratlar, bazı diyet kampanyacıları tarafından şekerle birlikte kilo alımına neden olduğu için eleştirildi. Ancak şekerin aksine, makarnadaki karbonhidratlar parçalanır ve yavaş yavaş kan dolaşımına emilir.

Araştırmacılar, yüksek GI diyetine kıyasla makarnanın düşük GI diyetinin bir parçası olarak ne gibi bir etkisinin olduğunu bilmek istedi.

İki diyet türünü karşılaştıran 29 deneme buldular ve sonuçları topladılar. Düşük GI diyetinin bir parçası olarak makarna yiyenlerin ortalama 12 hafta boyunca yaklaşık 0.5 kg daha fazla kilo vermeleri muhtemeldir.

Makarna insanların ne kadar yediklerini bilmiyoruz ve makarnanın farklı bir diyetin parçası olarak ne gibi bir etkisinin olacağını bilmiyoruz. Bununla birlikte, çalışma makarnanın sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini ve mutlaka kilo alımına yol açmayacağını öne sürüyor.

Hikaye nereden geldi?

Araştırmayı yapan araştırmacılar, tüm Kanada’daki Toronto Üniversitesi, Toronto’daki St Michael’s Hastanesi ve Saskatchewan Üniversitesi’nden geldi. Çalışma Kanada Sağlık Araştırma Enstitüleri, Diyet Sindirim Sistemi ve Hastalık Merkezi ve Araştırma ve Yenilik Bakanlığı tarafından finanse edildi. Araştırmacıların çoğunun gıda endüstrisi ile geniş bağlantıları vardı. Bu çalışma hakemli dergide yayınlanan BMJ Open dergisinde yayınlandı ve çevrimiçi olarak okumakta serbest.

Çalışma, İngiltere medyasının coşkusuyla, The Daily Telegraph’ın insanları “spiraliserden uzak durmaya” ve “kaburgayı iptal etmeye” çağırmasıyla bildirildi. Mail Online şöyle diyor: “Her 7 günde bir üç kez İtalyan pilavının [makarnanın [porsiyonundan] 3 kez yemek, insanların 12 hafta içinde yaklaşık 1,1 kg (0,5 kg) kaybetmelerine neden oluyor, bu da sonuçların kesinliğini gösteriyor. İzlenen düşük GI diyetli kişilerin bir parçası olarak makarnaya ne kadar kilo kaybının atfedildiğini bilmiyoruz.

Bu ne tür bir araştırmaydı?

Bu, randomize kontrollü çalışmaların sistematik bir incelemesi ve meta-analiziydi. Bu tür çalışmalar genellikle ne tür bir tedavinin (veya diyetin) en etkili olduğunu bulmak için en iyisidir. Bununla birlikte, sistematik gözden geçirmeler sadece içerdikleri çalışmalar kadar iyidir. Bu durumda, araştırmacılar yalnızca makarnayı inceleyen hiçbir çalışma bulamadılar, bu nedenle sadece makarnayı içeren düşük GI diyetlerinin sonuçları hakkında sonuçlar çıkarabiliriz.

Araştırma neleri içeriyordu?

Araştırmacılar, yalnızca kalorili makarnaları veya makarna içeren düşük bir GI diyetini aynı sayıda kalori ve makro besin içeren yüksek bir GI diyetiyle karşılaştıran randomize kontrollü çalışmalar aradılar. Çalışmaların en az 3 hafta sürmesi gerekiyordu. İnsanların kilosu, vücut kitle indeksi (BMI), bel ve diğer vücut yağ ölçümleriyle ilgili diyetlerin sonuçlarına baktılar.

Araştırmacılar, çalışmaların başlamasına kıyasla öncelikle iki diyet grubu arasındaki kilo kaybındaki farklılıklara baktılar. Önyargı riskini ve kanıtların kalitesini ve gücünü değerlendirmek için uluslararası kabul görmüş GRADE sistemini kullandılar. Ayrıca, herhangi bir çalışmanın aşırı etkisini kontrol etmek için bir analiz yaptılar.

Temel sonuçlar nelerdi?

Araştırmacılar, yalnızca makarnanın etkisine bakan bir çalışma bulamadılar, ancak 29’unda makarna içeren bir düşük-GI diyetinin etkilerine bakan bir araştırma yaptı. Her hafta ortalama makarna miktarı (bunu bildiren çalışmalar için) 3 porsiyondu. Katılımcılar çoğunlukla orta yaşları 30,4 olan BMI ile orta yaşlıydı.

Yüksek GI diyetine atananlara kıyasla, makarna içeren düşük GI diyetini tüketen kişiler:

ortalama 0.63kg daha fazla kaybetti (% 95 güven aralığı [CI] 0.84kg – -0.42kg)

BMI’lerini daha da azalttı (ortalama fark 0.26kg / m2,% 95 CI -0.36 ila -0.16)

Vücut yağ, bel çevresi ve bel / kalça oranı gibi diğer ölçümler, iki diyet grubu arasında farklı değildi.

Araştırmacılar kilo ve VKİ sonuçları konusunda orta derecede emin olduklarını ve önyargılı sonuçlara dair kanıt bulamadıklarını söylediler.

Araştırmacılar sonuçları nasıl yorumladı?

Araştırmacılar, sonuçlarının “makarna, düşük GI diyet düzenleri bağlamında tüketildiğinde, kilo alımı olmadığını, ancak klinik olarak önemli derecede kilo kaybı olduğunu,marjinal olarak klinik olarak anlamlı kilo kaybı olduğunu” belirtti.

Sonuçların “halkın karbonhidratlarla ilgili sular altında kaldığı olumsuz mesajlar” nedeniyle önemli olduğunu söylüyorlar. “Makarnanın, düşük GI diyet düzenine katkıda bulunabilecek düşük GI gıdaların önemli bir örneği olarak vurgulanabileceğini” ekliyorlar.

Sonuç

Bu çalışma, sağlıklı, düşük GI diyetinin bir parçası olarak ılımlı miktarda makarna yemenin kilo almaya yol açma olasılığının düşük olduğunu ve insanların makul miktarda kilo vermelerine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, özellikle yüksek kalorili soslarla örtüyorsanız, ince olma ümidiyle makarna hamurları yemek yeşil bir ışık değildir. Çalışmalardaki insanlar genel olarak sağlıklı bir diyet dahilinde haftada 2 ila 4 porsiyon makarna yiyorlardı – 29 çalışmanın sadece 11’i makarna insanlarının ne kadar yediklerini kaydetti.

Çalışma bize makarnanın beslenme düzenindeki etkisi hakkında da uzun süreli bilgi vermiyor. Çalışmalar ortalama 12 hafta sürdü ve bu, insanların kaybettikleri kiloları alıp almadıklarına bakmak için yeterince uzun değildi.

İnsanların yeni bir diyete başladıkları zaman kilo vermeleri, sadece 6 ya da 12 ay sonra geri koymaları yaygındır.

Diğer sınırlamalar, bel çevresi sonuçlarının çok karışık olduğu – bazıları düşük GI diyeti ile makarna yediğinde, bazıları azalırken, bazıları bel boyutunda artış gösterdi. Bu farklı sonuçlara neyin neden olduğunu bilmiyoruz.

Öyleyse, “spiraliserden uzak dur” ve spagetti’ye geri dönmelisin? Kilo vermeye çalışıyorsanız, bu çalışma, kilo kaybı diyetinin bir parçası olarak makarnanızı çok fazla yemek yemediğiniz sürece ve kilo vermeden, kilo alımına neden olmadan sizi doyurmanın yararlı bir yolu olabilir. Diyet sağlıklı.

Ancak bu çalışma, çok sayıda makarna yemenin çok kilo vermenize yardımcı olacağına dair kanıt sunmuyor – gerçek bir fark yaratmak için genel diyetinize ve kalori alımınıza bakmanız gerekiyor.

Yoruma kapalı.