Marulun Kalorisi

Geniş yeşil yapraklı papatyagiller familyasına ait bir bitki olan marul, ılıman iklim koşullarına sahip yerlerde doğal olarak yetişmektedir. Bu nedenle Akdeniz iklim kuşağı altındaki ülkelerde yaygın olarak kullanımı görülmektedir. Marul ayrıca Çin’de yaprakları pişirilerek de yenen bir bitki türüdür.

Bu Yazımızda Neler Var

Marulun Faydaları

Marul A ve C vitamini yönünden zengin bir papatyagiller bitkisidir. Süte benzer bir sıvıya sahip olduğu için kas gelişimine ve eklem ağrılarının önüne geçmede doğal bir şifa kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında antioksidan özelliği sayesinde cilt sorunlarının da kesinlikle önüne geçmede rolü büyüktür. Bu bakımdan marul kaç kalori olarak düşünüldüğü zaman gerçekten de birçok yönüyle karşımıza çıkmaya devam ettiğini dikkate almamız mümkün. Yine marul kolesterolü oksitler ve ayrıca arterleri güçlü tutarak kalp ve damar tıkanıklıklarının da tümüyle önüne geçen bir bitki türü olarak karşımıza çıkar.

Marulda omega 3 ve omega 6 yönünden de zengin olduğunu dikkate almamız gerekmektedir. İşte bu yönüyle özellikle unutkanlık, dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklığı gibi günümüzün karşı karşıya kalınan problemlerinin de her yönden atlatılmasında gerçekten de doğal şifa kaynağı olmaya devam etmektedir.

Besin Değeri

Marulun besin değerine yönelik olarak marul kaç kalori açısından belirtmekte yarar vardır. Bu özelliğinden hareket edildiği zaman gerçekten de kıvırcık marulun ortalama olarak düşünülecek olunduğu zaman 0,2 gr toplam yağ oranına, 2,9 gr karbonhidrata, 1,3 gr life, 0,8 gr şeker oranına ve de 1,4 gr proteine sahip olduğunu kesinlikle dikkate almamız gerekmektedir. Bu özelliğinden hareketle marulun besin değerlerinin yanında A vitaminin %80 oranına, %20 oranında fosfat miktarına sahip olduğunu da yine burada vurgulamak gerekmektedir.

Kalorisi

Marulun kalorisine de yer vermemiz gerekmektedir. 14 kalori olarak karşımıza çıkan marulun her yönden zihinsel gelişime katkıda bulunduğunu ve bunun yanı sıra bedensel olarak da kas ve iskelet sistemini güçlendirerek, cilt sağlığı açısından da gerçekten de doğal şifa kaynağı olarak karşımıza çıkmaya devam ettiğini dile getirmemiz gerekir. Tüm bu nitelikler ışığında marul kaç kalori sorusunu yanıtlamış oluruz.

Yoruma kapalı.