Muzun Kalorisi

Muz Doğal Şekerdir

Muz yüksek kalorili bir meyve olması dolayısıyla oldukça doyurucu bir besindir. Diyet listelerinde uzmanlara göre değişmekle beraber muz kullanılmaktadır. Muz şeker oranı en yüksek meyvelerden biri olması dolayısıyla vücudun şeker ihtiyacının doğal yollardan karşılanmasını sağlar. Muz şeker ihtiyacını karşılar ancak her şeyde olduğu gibi ölçülü tüketilmesi oldukça önemlidir.

Muz Kaç Kaloridir

Muz kaç kalori özellikle diyet yapanların merak ettiği bir sorudur. Ortalama bir muz 145-150 kalori içerir. Muz tüketirken adet kadar saatte önemlidir. Şeker oranı yüksek olduğu için kahvaltıdan sonra veya ilkinde de ara öğün olarak tüketmek vücutta depolama yapmaması açısından önemli bir husustur.

Muz Yüksek Enerji İçerir

Muz içerdiği enerji sayesinde özellikle egzersizlerden önce tüketilmedir. Egzersiz sırasında harcanan enerji için orta boy bir muz yemek yeterlidir. Muz sade tüketilebileceği gibi tarçınla, yoğurtla, sütle ve yulaf ezmesiyle beraber farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Muzun yüksek kalorisi ile kilo aldırdığına dair bir yargı vardır ve bu yüzden sürekli muz kaç kalori diye araştırılmaktadır. Muz yüksek kalori içerir ancak doyurucudur. Yüksek kalori, yapay tatlandırıcı ve çin tuzu gibi bileşimler içeren paket gıdalar yaklaşık bir saat sonra açlık hissi uyandırırken muz tam tersine tokluk hissi sağlar.

Vitamin ve Potasyum Deposu

Muz diyetlerde kullanılmasının yanı sıra mutluluk hormonunu arttırıcı bir etkiye de sahiptir. Muz A, D,C vitaminleri açısından zengin olmakla beraber yüksek miktarda potasyum içermektedir. Diyette muz tüketmek paket diyet gıdaları tüketmekten çok daha sağlıklıdır nitekim muz hiçbir şekilde yağ ve kolesterol barındırmaz.

Kasları Güçlendirir

Muz özellikle spor yapanlar tarafından tercih edilen bir gıdadır. Bu tercihte yağ içermemesinin yanı sıra içerdiği protein sayesinde kasları güçlendirmesi oldukça etkilidir. Muz aynı zamanda göz, kalp sağlığı içinde yararlı bir besindir. Demir açısından da zengindir.  Lif açısından zengin olan muz kabızlık sıkıntısı çekenlerinde yardımcı besinlerinden biridir. Muz kaç kaloridir diye araştırılmadan önce muzun insan sağlığına ve diyete katkısı araştırılmalıdır. Kalorisinin yüksek olmasının yanı sıra paket gıdalara nazaran faydalı olması ve vitaminler içermesi muzun tercih edilebilirliği arttırmaktadır.

Yoruma kapalı.