Rakı Kaç Kalori?

YÜKSEK KALORİLİ MEZELERDEN KAÇININ

Ülkemizde en çok tüketilen alkollü içeceklerin başında rakı gelmektedir. Rakı, üzüm ya da incir gibi meyvelerin damıtılması ile elde edilen bir alkollü içecektir. Aroma olarak ise içerisine anason tohumu katılmaktadır. Oldukça fazla tüketilen bir alkollü içecek olması ile beraber akıllarda rakı kaç kalori sorusu oluşmaktadır.

Bu Yazımızda Neler Var

RAKI OSMANLI DÖNEMİNDE ÜRETİLMEYE BAŞLANDI

İlk olarak Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde üretimine başlanan rakı, en yüksek kaloriye sahip alkollü içeceklerin arasında yer almaktadır. Rakının sürekli olarak tüketilmesi doğrultusunda kilo aldırdığı görülebilmektedir. Ancak aşırı tüketimi yapılmadığı halde kilo aldırması beklenmemektedir. Alkollü içeceklerin kalori oranları, içerisindeki alkol miktarına göre değişim göstermektedir. Bu nedenle de alkollü içecek içerisinde ne kadar alkol olursa, aynı oranda kalori miktarı da artacaktır. Rakı ise alkol oranı en yüksek alkollü içeceklerden bir tanesidir.

YÜKSEK KALORİLİ MEZELERDEN KAÇININ

Diyet uygulamak isteyen bir kişi aynı zamanda rakıdan da vazgeçemiyorsa, diyetinin bozulmaması ve kilo almaması adına dikkat etmesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Bunların en başında ise rakı içerken yanında karbonhidrat ve kalori açısından değerleri yüksek besinleri tüketmemek gelmektedir. Örneğin, meyve ya da ekmek gibi besinlerin rakı yanında tüketilmesi, karbonhidrat açısından oldukça yüksek besinler olduğundan dolayı kilo almaya sebebiyet vermektedir. Bunun yanında yağ içerikli besinlerin de yine tüketilmemesi gerekmektedir.

AZ YAĞLI MEZELER

Diyetine dikkat etmek isteyen kişiler ise rakı tüketirken yanında yağsız besinleri tercih etmelidir. Yağsız peynir, az yağlı ızgara balık, et ve yoğurtla yapılan mezeler gibi protein içeren; içerisinde karbonhidrat ya da yağ bulundurmayan besinlerin tercih edilmesi kilo alınmasına engel olacaktır. Alkollü içeceklerin ülkemizde en çok tercih edileni olan rakıdan vazgeçmek istemeyen ancak diyet de uygulamak isteyen kişilerin bu unsurlara dikkat ederek rakı tüketimini gerçekleştirmeleri halinde, diyetlerinde herhangi bir sorun meydana gelmemektedir.

Tüm bunlarla beraber rakı kaç kaloridir sorusuna yanıt vermek gerekirse, 1 duble (85 ml) rakı içerisinde 250 kalori bulunmaktadır. Rakı, kalori açısından görüldüğü üzere çok yüksek bir alkollü içecek olduğundan dolayı fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Sınırlı ölçüde tüketilmesi doğrultusunda kilo ile ilgili herhangi bir dezavantaj da ortaya koymamaktadır.

Yoruma kapalı.