Salatalık Kaç Kalori?

Salatalık Tam Bir Su Deposu

Salatalık yaz aylarının bir ürünü olsa da artık her mevsim tüketilebiliyor. Tabi yaz salatalığı da ayrı lezzetli oluyor. Salatalık içerisinde oldukça fazla su barındıran bir sebzedir. Kahvaltı sofralarında, akşam yemeklerde, salatalarda her yerde sık sık kullanılan salatalık hem tok tutucu hem de az kalorili bir sebze aynı zamanda. Salatalık Diyet listelerinde de sıkça yer verilen besinler arasında özellikle içerdiği su miktarı sebebiyle diyetisyenlerce de oldukça fazla önerilen bir besin.

Toksinleri Vücuttan Atmada Bir Numara

Salatalığın yüzde doksanı sudan oluşmaktadır bu yüzden salatalık vücudun su ihtiyacını da karşılamaktadır. Kalsiyum ve potasyum açısından da oldukça zengin olan salatalık aynı zamanda A,B,C vitaminleri açısından da öneme sahip olan bir besin. Salatalık sulu yapısı sayesinde vücuttaki toksinleri kolayca dışarı atar ve metabolizmanın hızını arttırıcı etkiye sahiptir. Salatalığın içerdiği fisetin maddesi beyini güçlendirici etkiye de sahiptir. Yapılan araştırmalar salatalığın Alzheimer hastalığını önlediği yönündedir.

Salatalık Kaç Kalori, Faydaları Neler, Nasıl Tüketilmeli?

Fazlaca su içermesinin yanı sıra oldukçada lifli bir yapıya sahip olan salatalık kabızlık sorunu çekenlere de iyi gelmektedir. Salatalık cilt içinde oldukça faydalıdır. Gerek kabukları gerek salatalığın kendisi doğrudan kullanılarak yüze yapılan maskeler daha genç görünüm sağlar. Salatalığın diyetler içinde oldukça öneme sahip olduğunu söylemiştik. Salatalık toksinleri atmak için hazırlanan detox sularına da eklenebilir. Bu kadar faydası karşısında salatalık kaç kalori diye sorulmaktadır. Bu kadar faydalı olmasına rağmen sulu ve lifli yapısıyla oldukça önemli olan salatalığın 100 gramı yaklaşık olarak 15,5 kaloridir.

Salatalık Kilo Verdirir mi?

Kalorisi oldukça düşük olan salatalık günün her saatinde rahatça tüketilebilir. Salatalık kilo aldırmaz aksine doğru şekilde tüketilirse kilo vermeye bile yardımcı olur Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi içinde oldukça faydalıdır ve hazımsızlığa iyi gelmektedir. Sulu bir yapıya sahip olan salatalık idrar söktürücü özelliğe sahiptir bu yüzden vücuttaki toksinler kolayca dışarı atabilmektedir. Salatalık tek başına tüketilebileceği gibi yoğurtla beraber veya salatalık suyu şeklinde de tüketilebilmektedir.

Yoruma kapalı.